Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjePoradyRelacje

Przemoc wobec dziecka

Rate this post

Różne formy niegodziwego traktowania dzieci wydają się czasem prawie niedostrzegalne. Czasami były nawet akceptowane jako naturalna część edukacji malucha. Jak wygląda w praktyce, czyli w zwykłym codziennym życiu? Czy przestrzegane są prawa dziecka umożliwiające zdrowy rozwój dziecka?

Poradniki dla rodziców – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poradniki-dla-rodzicow/

Na szczęście mamy już badania, które pokazują, że za pewnymi frazami kryje się nie tylko kłamstwo, ale także tragedia. Mówimy tutaj o zwrotach takich jak „zawsze tak było, więc nie przejmuj się tym”.

W Polsce zakaz bicia dzieci reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Od 2010 roku zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Ustawa  uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia.

Najmłodsi świętują Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 11 listopada…

Problem krzywdzenia dzieci

Słynna pisarka Agatha Christie miała rację, mówiąc, że „ jedną z najbardziej szczęśliwych rzeczy, jakie mogą ci się przydarzyć w życiu, jest szczęśliwe dzieciństwo ”. Niewątpliwie pozytywne rodzicielstwo wykazuje znacznie bardziej zachęcające wyniki w edukacji i rozwoju dzieci.

Elisabet Rodríguez jest psychologiem i specjalistą zajmującym się dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, głęboko zaangażowanym w konsekwencje wykorzystywania dzieci. Uważa, że w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost.

dziecko z misiem

Jak to może być? Rodzice i wychowawcy są teraz bardziej niż kiedykolwiek świadomi konsekwencji niektórych tradycyjnych form „nauczania”, które społeczeństwo chętnie przyjmowało w przeszłości.

Powodem jest to, iż wykazano, że wykorzystywanie dzieci jest nie tylko fizyczne . Pomimo wykorzystywania przez lata, znęcanie się psychiczne jest znacznie mniej rozpoznawane niż przemoc fizyczna w naszym społeczeństwie. Dlatego ewoluuje w tak szybkim tempie.

Formy wykorzystywania dzieci

Rozumiemy, że pojęcie krzywdzenia dziecka jest działaniem osoby dorosłej wobec małoletniego, które bezpośrednio lub pośrednio zagraża emocjonalnej, psychicznej lub fizycznej integralności dziecka. Zgodnie z tą definicją możemy wyróżnić 3 bardzo wyraźne formy wykorzystywania dzieci. Wszystkie z nich, w mniejszym lub większym stopniu, mają dziś miejsce w wielu obszarach naszych współczesnych społeczeństw.

To jak dziecko zostaje wychowane i co dostaje od dorosłych, rzutuje na całe jego obecne i późniejsze życie. Każdy człowiek, mały czy duży ma uczucia, dlatego należy mu się godne traktowanie.

  • Przemoc fizyczna

Jest to najczęstsza forma nadużyć od bardzo dawna. Specjaliści określają to jako działanie dobrowolne, które powoduje faktyczne fizyczne uszkodzenie dziecka lub rozwój chorób fizycznych.

Powieść obyczajowa, oparta na prawdziwych zdarzeniach. Dotyczy przemocy domowej. Książka pisana jest z punktu widzenia ofiary, a także świadka sytuacji przemocowych.Do tego rodzaju wykorzystywania dzieci, które mają na celu umyślne wyrządzenie mu krzywdy, należą różne działania, które różnią się w zależności od celu. Może to być wyraźne odrzucenie dziecka, narzucenie dyscypliny, sadystyczny i agresywny charakter lub konsekwencje utraty kontroli.

Zły dotyk niszczy wiarę w siebie i ludzi… Jak reaguje dziecko, które padło ofiarą molestowania? Poznaj historię dzieciństwa, które nie było usłane różami.

  • Przemoc emocjonalna

Wykorzystywanie emocjonalne to drugi rodzaj wykorzystywania dzieci, który chcemy podkreślić. W tego rodzaju nadużyciach trudniej jest zidentyfikować limity, a opinie na temat tych limitów są różne. Mimo to większość ekspertów uważa to za zachowanie i działania podejmowane wobec dziecka w oparciu o werbalną wrogość poprzez zniewagi, groźby i pogardę.

„Puzzle” to książka niezwykła. To zaproszenie do odkrywania siebie, swoich uczuć, pragnień, potrzeb, marzeń. Nie jest to jednak książka prosta. To pamiętnik życia – przepełniony rodzinnymi i osobistymi tragediami najpierw małej dziewczynki, potem dorastającej nastolatki, w końcu dorosłej i dojrzałej kobiety, która cały czas zmaga się z trudną przeszłością.

„Nie mogę myśleć o żadnej potrzebie dzieciństwa tak silnej jak ochrona przed ojcem” – Zygmunt Freud

Ten rodzaj nadużycia odrzuca wszelkie próby interakcji dziecka. Powoduje porzucenie emocjonalne i bierne postawy u rodzica w obliczu potrzeb dziecka, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. dziecko jest odpuszczone

  • Zaniedbywanie dzieci

Wreszcie mamy trzecią formę znęcania się nad dziećmi, znaną jako zaniedbywanie dzieci. Mówimy o całkowitym lub częściowym porzuceniu opieki nad dzieckiem. Rodzic nie dba o potrzeby dziecka i trzyma się od nich z daleka. Nie zawsze jest to zauważalne i może obejmować celowe wstrzymanie pomocy dziecku.

Według różnych autorów zaniedbanie może być fizyczne, ale także społeczne i emocjonalne. Różni się to od fizycznego porzucenia. Zaniedbanie może być aktem świadomym lub nieświadomym i może mieć miejsce poprzez ignorancję lub brak pozytywnych wartości. Osoba zaniedbująca może, ale nie musi wiedzieć, że takie działania wyrządzą dziecku szkodę psychiczną.

Widzieliśmy, że maltretowanie dzieci może przybierać różne formy. Nie zawsze jest łatwo je wykryć lub wykryć na czas. Jest tak wiele przyczyn wykorzystywania dzieci i wiele z nich nie jest od razu widocznych. Jednak zadanie jego zwalczania nie jest nie do pokonania przy wystarczającej uwadze i przeszkoleniu.

Poradnik z obszaru rozwoju osobistego, dedykowany osobom pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych.

„Najlepszym sposobem na uszczęśliwienie dzieci jest uszczęśliwienie ich” – Oscar Wilde

Różne formy krzywdzenia dzieci można i należy zwalczać. W jaki sposób? Poprzez edukację, szkolenie, empatię, pozytywne wartości… Jest to problem, który możemy pomóc złagodzić, jeśli wszyscy zrobimy wszystko, co w naszej mocy. Na pewno nasze dzieci zasługują na nasze wsparcie…

Książki poruszające temat przemocy wobec dziecka – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/trudne-dziecinstwo/
Comment here