Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjeKsiążki

Dlaczego czytanie książek czyni cię lepszym człowiekiem według nauki

Rate this post

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy regularnie czytają, mają się lepiej.

Książki są dobre i przynoszą korzyści na wielu poziomach. Pomagają zasnąć, zmniejszyć stres i rozładowują napięcia poprzez śmiech lub łzy, zapewniają ucieczkę od rzeczywistości i pomagają odsłonić perspektywy często odmienne od naszej. Oto trzy inne sposoby, w jakie praktyka czytania może sprawić, że staniesz się lepszym człowiekiem zgodnie z nauką.

1. Czytanie podnosi twoją inteligencję

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i King’s College London pięciokrotnie poddali testom1890 par bliźniąt w wieku od 7 do 16 lat pod kątem umiejętności czytania i IQ. Odkryli, że dzieci z lepszą zdolnością czytania – w porównaniu z ich bliźniakami – również wykazywały wyższe werbalne i niewerbalne zdolności poznawcze. Autorzy spekulują, że czytanie może pomóc w zapamiętywaniu faktów, ale może też dać praktykę abstrakcyjnego myślenia poprzez proces wyobrażania sobie fabuły książki i stawiania się w roli bohaterów.

2. Czytanie sprawia, że czujesz się szczęśliwszy ze sobą i czerpiesz radość z życia

Josie Billington z Uniwersytetu Liverpool przeprowadziła ankietę wśród 4164 dorosłych i odkryła kilka interesujących różnic między osobami, które regularnie czytają, a tymi, które nie czytają w ogóle. Czytelnicy zgłaszali, że są mniej zestresowani i mniej przygnębieni, mają wyższy poziom samooceny i większą zdolność radzenia sobie z wyzwaniami. W porównaniu z osobami, które nie czytają, zdobyli również wyższe wyniki pod względem poczucia bliskości z przyjaciółmi i społecznością, a także mieli większą świadomość problemów społecznych i różnorodności kulturowej.3. Czytanie usprawnia Twoją pamięć

Badanie opublikowane w Neurology, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii, sugeruje, że czynności stymulujące mózg, takie jak czytanie, pomagają mózgowi w miarę jak się starzeje. W badaniu testowano pamięć i zdolność myślenia 294 osób każdego roku przez około sześć lat przed ich śmiercią, która miała miejsce średnio w wieku 89 lat. Po śmierci ich mózgi zostały poddane autopsji pod kątem oznak demencji, takich jak zmiany chorobowe, blaszki i splątki. Ci, którzy zgłaszali wykonywanie czynności stymulujących umysł we wczesnym i późnym okresie życia, mieli wolniejszy spadek pamięci w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili. Tempo spadku zmniejszyło się o 32 procent u osób, które były aktywne umysłowo w późniejszych latach, w porównaniu z osobami, których aktywność umysłowa była tylko przeciętna.

Chcesz wiedzieć, którą książkę przeczytać w następnej kolejności? Sprawdź książki polecane przez innych, książki, które czytają ludzie sukcesu lub książki, które pomagają osiągnąć szczęście.
Comment here