Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaKsiążki

Książki o autyzmie

Rate this post

Z ludźmi ze spektrum autyzmu spotykamy się coraz częściej – zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Coraz więcej na szczęście wiemy o tym, w jaki sposób z nimi postępować, aby nie burzyć ich świata. Często wcale nie potrzeba wiele – wystarczy odrobina zrozumienia. Jednak tak naprawdę chyba niezbyt często zastanawiamy się, jak wygląda życie w takiej rodzinie, gdzie zdiagnozowano autyzm u dziecka.

Daria Kacprzak postanowiła przybliżyć nam ten świat w książce „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Narratorem opowieści, a zarazem jednym z głównych bohaterów, jest Maniek – starszy brat Witka. Chłopcy są jeszcze mali: Witek jest przedszkolakiem, a Maniek niedawno poszedł do szkoły, jednak jest niezwykle odpowiedzialny i zachowuje się często rozsądniej i z większą wyrozumiałością niż dorośli. Kiedy dowiedział się o tym, że jego brat ma autyzm, nie zrobiło to na nim większego wrażenia, bo spędzając z nim czas, poznał jego świat tak dobrze, że lepiej niż dorośli potrafi czytać jego nastroje i wie, jak się zachować, by młodszy braciszek się uspokoił, poczuł się bezpiecznie i był szczęśliwy. Z ogromną troską zajmuje się nim, pokazuje mu świat. Zabiera go do swoich przyjaciół, którzy również ten świat Witka trochę już poznali i chłopiec czuje się z nimi dobrze. Maniek opowiada o codziennych czynnościach, o życiu na wsi, o swoich obowiązkach, ale też analizuje zachowanie brata – jest doskonałym obserwatorem, a informacje, które w ten sposób uzyskuje, wykorzystuje w relacjach z bratem. Wie, jak go uszczęśliwić, wie, co może go zdenerwować.

Tajemniczy świat Witka. Autyzm i sekrety przodków” jest kontynuacją wcześniejszego reportażu, mimo to stanowi odrębną całość, którą można rozpatrywać osobno. Ukazuje życie i funkcjonowanie szkolne chłopca dotkniętego autyzmem. W utworze nie tylko została przedstawiona sytuacja współczesnej rodziny, lecz także umieszczono odniesienie do trudnej historii rodu zawartej we wspomnieniach krewnych. Zaskakujące podobieństwo zdarzeń skłania do refleksji i zadumy nad dziejami własnej rodziny.Daria Kacprzak o autyzmie – wywiad z autorką książki Tajemniczy świat Witka – ZOBACZ

To doskonała książka dla dzieci, gdyż jest napisana prostym językiem, z punktu widzenia dziecka, ale również dla dorosłych, którzy powinni się uczyć od tego małego chłopca… Maniek jest przykładem na to, że dzieci nie wykluczają inności, łatwo dostosowują się do sytuacji i akceptują ją, a nawet w sposób zupełnie naturalny i niezwykle dojrzały potrafią wykorzystywać zebrane informacje do tego, aby pomagać innym – w tym przypadku jest to chłopiec z autyzmem, który spędza czas ze swoim bratem i jego przyjaciółmi. Zarówno Maniek, jak i jego przyjaciele troszczą się o Witka, akceptując go takim, jakim jest – nie wnikają dlaczego, po prostu zachowują się tak, by również Witek w ich towarzystwie czuł się szczęśliwy…

Czym jest autyzm?

Pojęcie autyzmu jest niby znane wszystkim, tzn. wszyscy wiedzą, że występuje, ale tak naprawdę niewielu wie, jakie potrzeby ma dziecko autystyczne, jak z nim postępować. Oczywiście wszystko zależy od stopnia autyzmu, ale to prawda, że autystycy mają swój własny świat – często bywają bardziej wrażliwi na niektóre dźwięki (gwar, hałas lub jakiś konkretny dźwięk), ale również wydają się być głusi, gdy nie reagują zupełnie na głos. Potrafią wyłączyć się z otoczenia i nie reagować na bodźce zewnętrzne, mają swoje schematy zachowań, powtarzalne aż do przesady, i zaburzenie takiego schematu skutkuje niezadowoleniem. Ważne jest, aby nie naruszać przestrzeni osobistej takiego dziecka, kiedy się go nie zna.

O czym jest ta książka?

Choć tytuł książki sugeruje, że to opowieść o świecie autystycznego dziecka, to tak naprawdę jest to tylko część opowieści, bowiem tak naprawdę poznajemy równie niezwykły świat jego starszego brata – Mańka. To opowieść o braterskiej miłości, o tym, że dzieci potrafią lepiej dostosować się do okoliczności niż dorośli, że akceptują innych takimi, jakimi są i bardzo szybko przechodzą nad tym do porządku dziennego. Narratorem opowieści jest starszy brat Witka – on również jest dzieckiem, niedawno rozpoczął dopiero szkołę, a mimo to zachowuje się niezwykle dojrzale. Opowiada o swoim bracie z miłością, a wszelkie czynności, które przy nim wykonuje, traktuje z niezwykłą wręcz naturalnością.

Jakie jest jej przesłanie?

To niezwykła książka o miłości, przyjaźni, dziecięcej obowiązkowości, pojmowaniu świata, poznawaniu go i zdobywaniu nowych doświadczeń. Każdy z nas jest na swój sposób inny – do niektórych po prostu trzeba umieć dotrzeć…
Comment here