Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

PoradyZdrowie

Chore paznokcie u nóg – jak sobie z nimi poradzić?

5/5 - (1 vote)

Przyczyn powodujących problemy z paznokciami u nóg może być bardzo wiele. Najczęściej spotykane spośród nich to urazy mechaniczne, nieprawidłowa higiena stóp, zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze oraz przewlekłe choroby ogólnoustrojowe. Niejednokrotnie do jednego schorzenia prowadzą dwie równolegle występujące przyczyny. Poniżej opowiemy, jakie są najczęstsze problemy występujące we wspomnianym obszarze. Wyjaśnimy także to, jak sobie z nimi skutecznie poradzić.

Paznokcie u nóg choroby, leczenie

Na początek powiedzmy kilka słów o zanokcicy, czyli zakażeniu bakteryjnym paznokcia i jego okolic. Najczęściej dochodzi do niego wtedy, gdy w trakcie nieprawidłowego pedicure bądź zbytniego skubania dojdzie do urazu paznokciowego wału. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest też długie i częste przemaczanie stóp w wodzie. Zmiany na paznokciach u nóg mają tu postać mocnego zaczerwienienia, obrzęku, rozgrzania, dolegliwości bólowych oraz podchodzenia ropy pod płytkę paznokcia. To schorzenie wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą który zaleci odpowiednie maści z antybiotykiem.Problem kolejny – wrastające paznokcie – najczęściej dotyka dużego palucha i jest związany z jego urazami mechanicznymi. Może to być uderzenie bądź niepozorne długie noszenie źle dobranego obuwia. Kolejna występująca przyczyna to złe obcinanie paznokci, nadawanie im zbyt zaokrąglonych kształtów. Takie chore paznokcie u nóg objawiają się tym, że płytka paznokcia wrasta w wał paznokciowy czego efektem jest ostra reakcja zapalna. W jej wyciszeniu pomoże płyn na wrastające paznokcie Point Softener. Jeśli jednak problem jest duży i doskwiera nam bardzo, koniecznie wybierzmy się do podologa.

Inna nieprzyjemna dolegliwość powodująca zniszczone paznokcie u nóg to grzybica. Spotyka się ją częściej niż wspomniane wyżej schorzenia. Do zakażenia grzybiczego może się bowiem przyczynić korzystanie ze wspólnych łazienek (na przykład na siłowni czy basenie) ale też nawet długie noszenie przepoconego, nieprzewiewnego obuwia. To schorzenie poznamy po zmianie zabarwienia paznokcia, odkształceniu się płytki czy zwiększonej łamliwości i niekiedy nawet odklejaniu się łożyska.

W pierwszej kolejności zmiany chorobowe dotkną paznokcia na jego brzegach. To w tych właśnie miejscach płytka paznokciowa zacznie zmieniać kolor na biały, brunatny bądź żółty. Kolejna pojawiająca się oznaka chorobowa dotyczy samego łożyska paznokcia. Na początku zauważymy jego lekkie odkształcenie, które następnie może przejść pofałdowanie czy zgrubienie powierzchni. Dalej pojawiające się objawy to całościowe odbarwienie się paznokcia, a także ukruszanie się płytki czy odklejanie się jej od macierzy. Tego typu choroby paznokci u nóg leczenie mają dość długie i wymaga ono od nas sporej konsekwencji. O tym, jak dokładnie będzie przebiegać terapia, powinien zdecydować dermatolog bądź podolog.
Comment here