Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaKsiążkiPorady

Czy literatura i poezja mogą pomóc przezwyciężyć depresję?

Rate this post

Dla Greków biblioteki były miejscami, które uzdrawiały duszę. Literatura i poezja są narzędziami terapeutycznymi, które mogą pomóc nam przezwyciężyć depresję, ponieważ książka jest czymś więcej niż schronieniem. Połączenie liter i światów pobudzających do myślenia jest kanałem, który budzi nasz umysł i pozwala nam porównywać, badać, a nawet rodzić się na nowo, silniejszym niż kiedykolwiek.

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?

Literatura nie sprawi, że człowiek sam pokona depresję. Ten stan, jak już zapewne wiesz, wymaga interdyscyplinarnego ukierunkowania. Znalezienie odpowiedniego rodzaju terapii, porady i leków oraz przestrzeganie zdrowej diety i stylu życia może pomóc pacjentom, którzy mają z tym problem.

Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką”.
-Thomas à Kempis-

Starożytni Grecy mieli rację: książki są narzędziami leczniczymi. Podczas pierwszej wojny światowej brytyjskie szpitale odkryły także zalety literatury. Wielu żołnierzy, którzy skarżyli się na zaburzenia urazowe, znalazło najbardziej pocieszającą pomoc, gdy lekarze i pielęgniarki umożliwili im czytanie książek.

Czytanie zmniejsza poziom stresu. Sprawdź

Literatura i poezja mogą być cennymi środkami, aby przywrócić naszemu umysłowi formę. Są sojusznikami zmian. Książki są jak miejsca, które pomagają nam leczyć i znajdować spokój, gdy nasz przygnębiony umysł podąża ścieżką chaosu. Są pigułkami pokojowymi i wzmacniającymi samopoczucie.

Dziewczyna czytanie książki przy oknie.

Literatura i poezja: czy naprawdę mogą nam pomóc w przezwyciężeniu depresji?

Matt Haig to brytyjski pisarz, który zasłynął dzięki swojej książce Dość dobre powody, aby pozostać przy życiu. W tej książce opowiada, jak to jest cierpieć na depresję przez kilka lat. Daleki od bycia doradcą, autor chciał rzucić nieco światła na bardzo konkretny aspekt. Każda osoba musi być w stanie znaleźć własną strategię, własny ważny powód, by uciec od ciemności, motywację do ponownych narodzin i klucz do zamknięcia drzwi depresji. Jego strategia polegała na czytaniu książek. Mówiąc dokładniej, książek fabularnych.

Czytanie to atrakcyjna forma relaksu. Czy to prawda?

Haig doszedł do tego samego wniosku, co wielu psychologów i psychiatrów, chociaż ci ostatni wykraczają poza to. Oprócz książek fabularnych poezja jest także wyjątkowym narzędziem dla wielu pacjentów cierpiących na tę chorobę psychiczną.

Książki fabularne zmienią twoje spojrzenie

Czytanie książek fabularnych sprawia, że ​​czujemy się bardziej ludzcy. Ludzie cierpiący na depresję są więźniami przestrzeni, w której nie zawsze mają kontrolę nad swoimi myślami. W tym miejscu wszystko, co czują, jest negatywne i  autodestrukcyjne. Zobacz jak wygląda świat osoby chorej na depresję?  • Czytanie książek fabularnych pociąga za sobą zmianę naszego spojrzenia, aby mieć empatię dla niektórych postaci.
  • Mózg się rozluźnia. Rozdrobniony umysł znajduje spokój, łącząc się z historią, szczegółami i konkretnymi emocjami.
  • Jednocześnie historie, których doświadczają główni bohaterowie, są pełne zmian, a zmiany są dokładnie tym, czego potrzebują ludzie z depresją.

Dlatego książka fabularna oferuje możliwość refleksji z innego punktu widzenia. Daje także możliwość optymizmu i podążania za naszymi celami, marzeniami i pragnieniami.

Zarezerwuj z drzewem.

Jeżeli książka, którą czytamy, nie budzi nas jak cios pięścią w głowę, na cóż ją czytać? ”
-Franz Kafka-

Poezja opisująca złożoność życia

Mówi się, że pierwszy wiersz ma więcej niż 4300 lat. To Oda dla Inanny, starożytnej bogini, autorstwa Enheduanny, akadyjskiej poetki. Dlaczego ten styl literacki zaczął istnieć? Jakie były intencje ludzi, którzy bawili się słowami, rymowankami, wierszami i pięknymi kompozycjami?

Poezja na półce, czyli kultura w domu – to niezwykłe, że jeden wiersz może poruszyć i zmienić ludzką duszę.

Według publikacji Instytutu Estetyki Empirycznej Maxa Plancka poezja pozwala nam dzielić się naszymi emocjami.

W trudnych chwilach, których często doświadczamy, potrzebujemy języka, który poradzi sobie z tymi trudnościami, zamieniając je w coś prostego, bawiąc się nimi i rzucając im wyzwanie. Poezja pomaga nam zrzucić rzeczy z naszych piersi.

Kobieca wrażliwość wyrażana poezją. Sprawdź

Kobieta, czytanie

Literatura i poezja jako sposób na ponowne narodziny

Chociaż ludzie mówią, że literatura i poezja są naszymi schronieniami, tak naprawdę to nasze wyjścia. Są to szczególne okna, z których możemy korzystać, aby patrzeć na świat. To drzwi, które pomagają nam wyjść silniejsi po drugiej stronie.

Kiedy czytasz, rekonstruujesz siebie. Odkrywasz inne możliwości i porządkujesz swoje pomysły, dodajesz nowe i niszczysz stare.

Po skończeniu powieści lub przeczytaniu wiersza coś się w nas zmienia. Coś nas leczy i budzi, aby spojrzeć na siebie i świat inaczej, w mądrzejszy i zdrowszy sposób.

Dlatego nie lekceważmy siły literatury i poezji, jeśli chodzi o pomoc w przezwyciężaniu depresji. Mogą być świetnymi sojusznikami.

Sprawdź książki psychologiczne, które poszerzą Twoją optykę na świat i sprawią, że lepiej zrozumiesz nie tylko drugiego człowieka, ale i rzeczywistość, w jakiej się znalazł.

https://tylkorelaks.pl/45-psychologia
Comment here