Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaOśrodki oraz kliniki - leczeniePoradyZdrowie

Badanie Aspergera w Katowicach. Wiemy, gdzie uzyskasz fachową diagnozę

5/5 - (1 vote)

Zespół Aspergera, niepoprawnie określany mianem „lekkiego autyzmu”, to zaburzenie rozwojowe, które diagnozuje się u coraz większej liczby dzieci. Świadomość istnienia tego zaburzenia jest dziś stosunkowo wysoka zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli przedszkolnych, szkolnych i żłobkowych.

W przypadku podejrzenia, że dziecko może mieć tego typu problemy, wskazane jest poddanie pociechy specjalistycznemu badaniu pod kątem zespołu Aspergera. W Katowicach jest miejsce, w którym wykorzystuje się najlepszą obecnie metodę diagnostyczną, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu, które może się ujawnić już u małego, kilkunastomiesięcznego dziecka. Charakteryzuje się niskimi kompetencjami społecznymi, w tym niepoprawnym funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej.

Jakie objawy mogą wskazywać na zespół Aspergera u dziecka? Są to przede wszystkim takie zachowania, jak:

  • nieuczestniczenie w zajęciach grupowych,
  • unikanie zabaw z innymi dziećmi,
  • używanie słownictwa nieadekwatnego do wieku,
  • wręcz maniakalne skupianie się na jednej, najczęściej nietypowej dla dziecka dziedzinie (np. wysoce specjalistyczne hobby),
  • przejawianie nieprzeciętnej inteligencji,
  • brak empatii w stosunku do innych ludzi,
  • nieumiejętne odczytywanie sygnałów z otoczenia,
  • bezpośredniość, brak wyczucia w rozmowach z innymi ludźmi (np. ostentacyjne zwracanie uwagi na czyjeś niedoskonałości).

Więcej o specyfice zespołu Aspergera możesz przeczytać w artykułach na stronie https://strefakomfortu-katowice.com/blog/.

Co robić, gdy podejrzewasz zespół Aspergera u pociechy?

Rodzice widzący, że ich dzieci są „inne” na tle rówieśników oraz otrzymujący podobne sygnały od nauczycieli, bardzo często nie wiedzą, jak na to zareagować, czy cokolwiek z tym robić, gdzie szukać ewentualnej pomocy.Najważniejsze jest to, aby nie lekceważyć niepokojących objawów wskazujących na zaburzenia ze spektrum autyzmu. To nie jest tak, że dziecko z tego wyrośnie, że jest tylko nadwrażliwe czy nad wyraz dojrzałe. Chcąc zapewnić pociesze prawidłowy rozwój należy zacząć od rozpoznania, czy rzeczywiście znajduje się ono w spektrum autyzmu, a jeśli tak, to podjąć odpowiednią terapię.

Badanie ADOS-2 – najlepsza metoda diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu

Badanie ADOS-2 to protokół obserwacji objawów autyzmu, określany mianem „złotego standardu diagnozy autyzmu”. Jest to powszechnie stosowane na całym świecie badanie, które umożliwia zdiagnozowanie u dziecka lub osoby dorosłej objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu, w tym zespołu Aspergera.

Badanie polega na rozmowie oraz wykonywaniu zadań z różnych grup tematycznych. Składa się z pięciu bloków i trwa od 60 do 90 minut. W tym czasie specjalista obserwuje dziecko, jego reakcje, zachowania i sposób rozumowania. Pozwala to wychwycić typowe objawy autyzmu – oczywiście jeśli takowe występują.

To warto wiedzieć

Większość objawów autyzmu ujawnia się w pierwszych trzech latach życia dziecka. Zaburzenia można jednak zdiagnozować także u starszego dziecka, nastolatka czy osoby dorosłej.

Badanie zespołu Aspergera – w Katowicach jest miejsce godne polecenia

Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma jednoznacznych objawów zespołu Aspergera, a podejrzewasz u niego zaburzenia ze spektrum autyzmu, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Zwłaszcza, że w Katowicach masz możliwość poddania dziecka nieinwazyjnemu, przyjaznemu badaniu diagnostycznemu, które rozwieje Twoje wątpliwości.

Z badania ADOS-2 pozwalającego zdiagnozować lub wykluczyć zaburzenia ze spektrum autyzmu, w tym zespół Aspergera, skorzystasz w Centrum Psychologiczno-Medycznym Strefa Komfortu. Badanie jest przeprowadzane przez wykwalifikowanego psychologa i kończy się wystawieniem stosownego zaświadczenia.

W przypadku zdiagnozowania zespołu Aspergera u Twojego dziecka, zostanie od razu zaproponowana terapia, której celem jest umożliwienie dziecku prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Im wcześniej dziecko zacznie pracować ze specjalistą, tym lepsze osiągnie efekty i tym łatwiej będzie mu funkcjonować w społeczeństwie.
Comment here