Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjePorady

Cztery podstawowe emocje – wyniki badań

5/5 - (3 votes)

Ostatnie badania wykazały, że wyrażamy tylko cztery podstawowe emocje. Ujawniono także pewne niezwykłe mechanizmy ewolucyjne stojące za naszymi emocjami.

Ludzie są niezwykłymi stworzeniami, ponieważ jesteśmy jedynymi gatunkami, które wyrażają nasze emocje poprzez naszą mimikę. Ogólnie przyjmuje się, że istnieje sześć podstawowych emocji , które po raz pierwszy zaproponował dr Paul Ekman, amerykański psycholog i emerytowany profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Te sześć emocji są powszechnie uznawane we wszystkich kulturach i są nimi: szczęście, smutek, strach, gniew, zaskoczenie i obrzydzenie.

Potrafisz panować nad emocjami? Jak to zrobić? 

Jednak dzięki nowej technice i oprogramowaniu naukowcy z Instytutu Neurobiologii i Psychologii Uniwersytetu w Glasgow kwestionują to i sugerują, że w rzeczywistości istnieją tylko cztery emocje: szczęście, smutek, strach / zaskoczenie oraz gniew / obrzydzenie.

To dlatego, że strach i zaskoczenie wyglądały bardzo podobnie, dzieląc ten sam wyraz twarzy uniesionych brwi, podobnie jak gniew i obrzydzenie, które charakteryzował  pomarszczony nos. Poznaj – Jaka jest różnica między uczuciami a emocjami? – http://zaburzeniaemocjonalne.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-uczuciami-a-emocjami/

Badania

Aby przeprowadzić badania, zespół użył nowego oprogramowania o nazwie Generative Face Grammar . Wykorzystując do tego kamery do rejestrowania trójwymiarowych obrazów ludzkich twarzy. Ludzie, których zaproszono do badania, zostali specjalnie przeszkoleni, aby niezależnie wykorzystywać wszystkie 42 mięśnie twarzy.

Po przechwyceniu tych obrazów program może wygenerować wyrażenia na modelu 3D, aktywując dowolny z 42 różnych mięśni.

Następnie poproszono ochotników o zapisanie emocji wyrażanych przez oglądanie modelu 3D. Naukowcy byli w stanie dokładnie zobaczyć, które mięśnie były aktywowane za pomocą każdej emocji.

Korzystając z tej metody, zespół zauważył, że mięśnie używane do strachu / zaskoczenia i gniewu / obrzydzenia były zmieszane na wczesnym etapie rozpoznawania i były rozpoznawane jako osobne emocje, gdy kolejne mięśnie były aktywowane.

Powody ewolucyjne

Uważa się, że powodem tego jest to, że wczesne sygnały są biologicznie oparte i mogą stanowić sygnały zagrożenia, podczas gdy późniejsze rozpoznania opierają się na zasadach społecznych. W przypadku rozpoznania strachu byłoby to korzystne dla naszych przodków, aby zasygnalizować, że zbliża się coś niebezpiecznego, więc jest to pierwsza rzecz, którą rozpoznajemy. Szeroko otwarte oczy, które oznaczają strach, są naszą natychmiastową odpowiedzią na niebezpieczeństwo. Poszerzamy nasze oczy, aby uzyskać więcej informacji, aby się uratować.



Jeśli chodzi o obrzydzenie, pomarszczony nos, który możemy zauważyć dzięki tej emocji, zapewnia nam bezpieczeństwo, powstrzymując nas przed np. zjedzeniem czegoś, co jest trujące. Marszcząc nos, dosłownie zatrzymujesz coś podnoszącego się do nosa. Jest to odpowiedź na zagrożenie.

Naukowcy są przekonani, że cztery podstawowe emocje – szczęście, smutek, strach i obrzydzenie są napędzane przez naciski biologiczne, a zaskoczenie i gniew napędzane są presją społeczną.

Co mówią naukowcy

Główny badacz dr Rachael Jack wyjaśnił, że badania wykazały, że:

nie wszystkie mięśnie twarzy pojawiają się jednocześnie podczas mimiki twarzy”. 

To wydaje się potwierdzać założenie, że nasze mięśnie twarzy stały się bardziej zdefiniowane, gdy przeszliśmy od nacisków biologicznych do specyfiki społecznej.

Dr Jack powiedział, że przeprowadzone badania zakwestionowały stare przekonanie, że istnieje sześć złożonych emocji, które są bardzo różne i można je łatwo rozpoznać. Zamiast tego badanie sugerowało, że rzeczywiście istnieją tylko cztery podstawowe wyrażenia emocjonalne, które z czasem ewoluowały, aby zbiegły się z tym, jak ludzie zaczęli ze sobą współdziałać. Gdy angażujemy się w bardziej złożone sytuacje społeczne, emocje strachu i obrzydzenia zmieniły się w zaskoczenie i złość, abyśmy mogli lepiej się komunikować.

Dr Jack wyjaśnił, że te cztery podstawowe emocje „są percepcyjnymi segmentami w czasie i podążają za zmieniającą się hierarchią sygnałów w czasie”, zmieniając się tak jak z sygnałów biologicznych na sygnały społeczne. To miałoby sens, ponieważ od chwili, gdy ludzie zaczęli podróżować po kontynentach i zaczęli spotykać się z innymi kulturami, nasze wyrażenia musiałyby się zmienić, aby nadążyć za rosnącymi interakcjami społecznymi. Biologia nie jest już tak ważna; teraz musimy rozmawiać i rozumieć naszych sąsiadów, czy to pięćdziesiąt tysięcy lat temu, czy obecnych czasach.

W trakcie badania emocje szczęścia i smutku pozostały niezmiennie rozpoznawalne.

Zespół odkrył więcej interesujących informacji dzięki badaniu, ponieważ podczas testowania przedmiotów zauważono, że populacje z Azji Wschodniej miały tendencję do patrzenia na sygnały oka danej osoby. Natomiast na Zachodzie nacisk kładzie się na usta ludzi, a nie oczy.

Wywołało to kilka intrygujących danych, więc w celu dalszego zbadania zespół zamierza włączyć różne kultury do swoich kolejnych badań. Czy różne kultury będą wykazywać takie same wyniki, czy też fakt, że niektóre kultury koncentrują się na różnych aspektach twarzy, oznacza, że wyniki ​​będą różne?




Comment here