Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeRelacjeZdrowie

Kilka sposobów radzenia sobie z gniewem

5/5 - (11 votes)

Czy zadawałeś sobie pytanie, jak sobie poradzić ze złością? Każdy doświadczył uczucia ślepej, furii na niesprawiedliwość lub agresję skierowaną na nich w pewnym momencie swojego życia. Jeśli się nie złościsz, nie jesteś człowiekiem. Wszyscy się denerwują i to jest OK. W większości gniew jest normalną, zdrową emocją. Ale jest niezdrowy, gdy cały czas cię ponosi lub wymyka się spod kontroli.

Niekontrolowany gniew może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie i relacje. Dlatego umiejętność radzenia sobie ze złością jest kluczowa.

Jak radzić sobie ze złością

Oto kilka sposobów na opanowanie problemów ze złością:

 • Oddychaj

Kiedy jesteś zdenerwowany, nie możesz nic więcej zrobić, niż tylko oddychać i odzyskać kontrolę nad swoim ciałem. Powoli wdychaj i wydychaj powietrze. Proste.

 • Policz

Może to zabrzmieć głupio, ale powolne liczenie do 10 jest świetnym sposobem na natychmiastowe złagodzenie napięcia. Dlaczego? Ponieważ skupia umysł na konkretnym zadaniu, jakim jest dbanie o siebie w pierwszej kolejności. Gniew powoduje wzrost ciśnienia krwi i tętna, więc takie odliczanie jest odpowiednie, aby dać organizmowi szansę na ochłodzenie i spowolnienie oddechu, abyś mógł trochę pomyśleć, zanim powiesz lub zrobisz coś, czego możesz żałować.

 • Prowadzić dziennik uczuć lub rejestrować swój gniew

Radzenie sobie ze złością jest o wiele łatwiejsze, gdy wiesz, na co jesteś zły. Czasami ludzie mogą czuć się ogólnie poirytowani z powodu stresu , braku snu lub innych czynników; częściej występuje szczególny powód gniewu. Tak czy inaczej, możesz stać się bardziej świadomy tego, co kryje się za twoim gniewem, jeśli prowadzisz dziennik gniewu.

Zapisz uczucia, których doświadczyłeś, jakie czynniki przyczyniły się do twojego gniewu i jak na nie zareagowałeś. Spróbuj zanotować myśli, które przechodziły przez twój umysł i czas, a następnie zastanowić się nad tymi przypadkami i sprawdzenie, jaka jest częsta przyczyna twojego gniewu.

 • Wizualizuj spokój

Wyobraź sobie swój oddech jako falę, przypływ kolorów na wietrze. Patrz, jak wchodzi i wychodzi; każdy oddech stanie się głębszy i cichszy, kiedy wizualizujesz swój gniew – on odpływa, mija. Usłysz, jak mówisz spokojnie i cicho do siebie i innych. Twój odruch gniewu powinien zmniejszać kolejny stopień za każdym razem, gdy go zobrazujesz. • Ćwiczenie

Hormony, które uwalniamy, gdy jesteśmy źli – głównie kortyzol i adrenalina – są podobne do tych wytwarzanych, gdy jesteśmy zestresowani, aby pomóc nam uciec od niebezpieczeństwa. Kiedy ćwiczysz regularnie, twoje ciało uczy się lepiej regulować poziom adrenaliny i kortyzolu. Również osoby sprawne fizycznie mają bardziej optymalne poziomy endorfin; endorfiny są hormonami, które sprawiają, że czujesz się dobrze, a tym samym rzadziej się złościsz.

 • Daj sobie trochę czasu

Kiedy jesteś zły, spójrz na zegarek. Daj sobie trochę czasu przed podjęciem jakichkolwiek działań. Do tego momentu będziesz miał czas na myślenie, by zadziałać w bardziej odpowiedni sposób.

Poznaj znaki ostrzegawcze

Skuteczne zarządzanie swoim gniewem oznacza rozpoznawanie znaków ostrzegawczych. Jeśli jesteś w stanie zidentyfikować, kiedy zaczynasz się złościć, będziesz lepiej przygotowany, aby go powstrzymać. Niektóre znaki ostrzegawcze to:

 • Serce zaczyna walić
 • Oddychanie staje się szybsze i płytsze
 • Nagle uczucie gorąca lub chłodu
 • Twarz jest zaczerwieniona
 • Ból głowy lub szyi
 • Ścisk w żołądku
 • Stymulacja lub wiercenie
 • Napięcie mięśni w ramionach, plecach, szyi lub ramionach
 • Zaciskanie szczęki i / lub pięści

Nie musisz sam zajmować się gniewem

Pamiętaj – wszyscy jesteśmy ludźmi, a czasem dopuszczamy, aby gniew nad nami zapanował. Ale dlatego, że pozwalamy sobie na gniew, nie oznacza to, że pozwalamy gniewowi rządzić twoimi interakcjami z innymi lub wymknąć się spod kontroli.

Doradztwo w zakresie zarządzania gniewem jest jednym z najlepszych sposobów opanowania problemów ze złością. Celem zarządzania złością jest pomoc w zmniejszeniu gniewu. Zmniejsza emocjonalne i fizyczne podniecenie, które może powodować gniew. Na ogół nie da się uniknąć wszystkich ludzi i sytuacji, które pobudzają gniew, ale możesz nauczyć się kontrolować reakcje i reagować w sposób społecznie odpowiedni. W tym procesie pomocne może być wsparcie specjalisty zdrowia psychicznego.
Comment here