Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocje

Jaka jest różnica między uczuciami a emocjami?

4/5 - (7 votes)

Chociaż te dwa słowa są używane zamiennie, istnieją wyraźne różnice między uczuciami a emocjami. Cóż, to jest wielka sprawa, ponieważ zrozumienie różnicy między tymi dwoma może pomóc zmienić niezdrowe zachowania i znaleźć więcej szczęścia i pokoju w swoim życiu. Uczucia i emocje są dwiema stronami tej samej monety i są ze sobą ściśle powiązane, ale są dwiema zupełnie różnymi rzeczami.

Emocje

Emocje to reakcje na niższym poziomie występujące w podkorowych obszarach mózgu, ciała migdałowatego i brzuszno-przyśrodkowych kory przedczołowych, tworząc reakcje biochemiczne w organizmie, zmieniające stan fizyczny. Początkowo pomagały naszym gatunkom przetrwać, wywołując szybkie reakcje na zagrożenia, nagrody i wszystko, co było między nimi w ich środowiskach. Reakcje emocjonalne są kodowane w naszych genach i chociaż różnią się nieznacznie indywidualnie i zależnie od okoliczności, są ogólnie uniwersalne u wszystkich ludzi, a nawet u innych gatunków.

Na przykład uśmiechasz się, a twój pies macha ogonem.

Ciało migdałowate odgrywa rolę w pobudzeniu emocjonalnym i reguluje uwalnianie neuroprzekaźników niezbędnych do konsolidacji pamięci, dlatego wspomnienia emocjonalne mogą być o wiele silniejsze i trwalsze. Emocje poprzedzają uczucia, są fizyczne i instynktowne. Ponieważ są one fizyczne, mogą być obiektywnie mierzone przepływem krwi, aktywnością mózgu, mikrowyrazami twarzy i mową ciała.

Książki emocjonalne – http://tylkorelaks.pl/71-ksiazki-dla-kobiet to głównie literatura kobieca.

Uczucia

Uczucia powstają w neokortycznych obszarach mózgu, są mentalnymi skojarzeniami i reakcjami na emocje i są subiektywne pod wpływem osobistych doświadczeń, przekonań i wspomnień. Uczucie jest mentalnym przedstawieniem tego, co dzieje się w twoim ciele, gdy masz emocje i jest produktem ubocznym twojego mózgu postrzegającego i przypisującym znaczenie emocji. Uczucia są następną rzeczą, która dzieje się po posiadaniu emocji, obejmują wkład poznawczy, zazwyczaj podświadomy, i nie można ich dokładnie zmierzyć.

Antonio D’Amasio, profesor neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim i autor kilku książek na ten temat, wyjaśnia to jako:

Uczucia są mentalnymi doświadczeniami stanów ciała , które powstają, gdy mózg interpretuje emocje, same stany fizyczne wynikające z reakcji organizmu na bodźce zewnętrzne. (Kolejność takich wydarzeń jest następująca: Jestem zagrożony, doświadczam strachu i czuję przerażenie.)

Dr Sarah Mckay, neurolog i autor bloga Your Brain Health, wyjaśnia to w ten sposób:

Emocje rozgrywają się w teatrze ciała. Uczucia rozgrywają się w teatrze umysłu.Uczucia są wywołane przez emocje i zabarwione myślami, wspomnieniami i obrazami, które stały się dla ciebie podświadomie związane z tą szczególną emocją. Ale działa też na odwrót. Na przykład, myślenie o czymś groźnym może wywołać emocjonalną reakcję strachu. Podczas gdy indywidualne emocje są tymczasowe, uczucia, które wywołują, mogą utrzymywać się i rosnąć przez całe życie. Ponieważ emocje powodują podświadome uczucia, które z kolei inicjują emocje i tak dalej, twoje życie może stać się niekończącym się cyklem bolesnych i dezorientujących emocji, które powodują negatywne uczucia, które powodują więcej negatywnych emocji, nawet jeśli nigdy nie wiesz, dlaczego.

Podczas gdy podstawowe emocje są instynktowne i wspólne dla nas wszystkich, znaczenia, które przyjmują i uczucia, które wywołują, są indywidualnie oparte na naszym programowaniu przeszłości i teraźniejszości. Uczucia są kształtowane przez temperament i doświadczenia danej osoby i różnią się znacznie w zależności od osoby i sytuacji.

Twoje emocje i uczucia odgrywają potężną rolę w tym, jak doświadczasz i oddziałujesz na świat, ponieważ są one siłą napędową wielu zachowań, pomocnych i niepomocnych. Można reagować na emocje i uczucia, które wywołują, kierując się nieświadomym postrzeganiem opartym na strachu, którego już nie można kupić, a jednak żyjesz swoim życiem, podejmujesz decyzje i zachowujesz się zgodnie z tymi przestarzałymi tendencjami. Życie nieświadome prawie zawsze prowadzi do problemów i nieszczęścia na dłuższą metę.

Ciekawe i dobre szkolenia mogą wpłynąć na nasze panowanie nad emocjami – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/ – zobacz i poznaj je.

Wykorzystanie różnicy do dobrego wykorzystania w swoim życiu

Rozumiejąc różnicę i uświadamiając sobie swoje emocje i uczucia, określając, która z nich i ich przyczyny źródłowe, a następnie wprowadzając świadomą myśl, po której następuje celowe działanie, możesz wybrać sposób poruszania się i doświadczania świata. Możliwość zrobienia tego oznacza reakcję, co może zmienić sytuację w spokojnym lub chaotycznym życiu.

Nie zamierzam sugerować, że uświadamiając sobie emocje i uczucia oraz ucząc się reagować, zamiast reagować, życie magicznie wypełni się tęczami i motylami. Sugeruję, że ucząc się różnicy i zmieniając swoje myślenie i zachowanie, bez względu na to, co dzieje się wokół ciebie, możesz utrzymać równowagę, poczucie spokoju, celu i nadziei oraz iść naprzód w kierunku swoich celów.

W lukach między emocjami, uczuciami i działaniem wszyscy mamy moc zmiany i ukierunkowania naszego życia na lepsze. Rozumiejąc swoje emocje i zarządzając swoimi uczuciami poprzez świadome myślenie, a następnie świadome działanie, może faktycznie zmienić mózg poprzez neuroplastyczność , naukowo udowodnioną zdolność twojego mózgu do zmiany formy i funkcji w oparciu o powtarzające się emocje, myśli i zachowanie i zmienić swoje życie.
Comments (2)

 1. […] jakim stopniu jesteś w stanie kontrolować swoje negatywne emocje? Panujesz nad nimi czy to jednak one mają nad Tobą władzę i tracisz kontrolę nad […]

  • […]w jakim stopniu jesteś w stanie kontrolować swoje negatywne emocje? Panujesz nad nimi czy to jednak one mają nad Tobą władzę i tracisz kontrolę nad […]
   Żeby zapanować nad emocjami trzeba zmienić swoje myślenie, tak najprościej rzecz ujmując.
   Pierwszy krok to świadomość, że uczucia i emocje to dwie strony medalu. To nie to samo, a często jest właśnie w ten sposób mylone.
   Emocje są konsekwencją myśli, tworzą się w głowie.
   Uczucia natomiast to bezpośredni odbiór rzeczywistości poprzez zmysły, które mamy do dyspozycji jako człowiek .
   Zacznij od tego, żeby dostrzec uczucia, czyli to co się dzieje w twoim całym ciele. Zanim wyrazisz złość, mówiąc „jestem zły”, czyli pokażesz swoją emocję, zaobserwuj co się dzieje w twoim ciele. Jak twoje ciało reaguje na daną sytuację. Nie bez powodu mówi się, że coś ci leży na wątrobie. Gdy to zauważysz, gdy zauważysz co czujesz, zauważysz, że „czujesz złość”. To dwa odmienne stany. Poczuj różnicę. To początek zmiany twojego myślenia. Samo dostrzeżenie tego jak reaguje twoje ciało, tego co czujesz, to krok milowy w kierunku zmiany. Tak właśnie w praktyce zaczyna się zmiana. Wyrażając swoje uczucia, zatrzymujesz proces natłoku myśli, który w dalszej konsekwencji powoduje powstawanie emocji. Emocje są tylko wentylem bezpieczeństwa, na to co zadziało się w twoim ciele, a czego nie zauważyłeś. Wyrażone emocje dają upust i chronią cię przed zapisaniem w pamięci komórkowej ciała, tego co się zadziało. W ten sposób chronisz się przed traumom. Na tym polega przeżywanie życia.

Comment here