Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPoradyPsychoterapiaZdrowie

Zwolnienie od psychiatry – Jak i gdzie ubiegać się o zwolnienie?

5/5 - (1 vote)

Zwolnienie od psychiatry i co dalej?

Zwolnienie L4 od psychiatry- kiedy można się o nie starać?

Życie w szybkim tempie często odbija się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zdarza się, że ze względu na stan psychiczny nie jesteśmy w stanie normalnie uczestniczyć w codziennym życiu oraz pracować. Czujemy się wypaleni zawodowo, zmęczeni, niezadowoleni z naszego życia oraz pracy i nic nie jest w stanie przynieść nam zamierzonej satysfakcji. Co zrobić w takiej sytuacji i do kogo zgłosić się o pomoc? Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty w postaci psychiatry, który pomoże rozwiązać nasze problemy, przepisze odpowiednie leki, a w razie potrzeby również zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie może wystawić jedynie psychiatra. W zależności od formy zatrudnienia albo indywidualnie wybranego specjalisty może być honorowane zwolnienie na NFZ lub z prywatnego gabinetu. Jeżeli korzystamy z Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze niezbędne skierowanie do psychiatry. Jeżeli jednak leczymy się prywatnie, nie musimy takiego skierowania posiadać. Podczas wizyty należy koniecznie poinformować lekarza o wszystkich naszych obawach, lękach, niemocy oraz o niezdolności do pracy. Na tej podstawie lekarz przebada nas pod kątem stwierdzenia zdolności do wykonywania zawodu i jeżeli jego diagnoza okaże się słuszna, dostaniemy odpowiednie dokumenty. Zazwyczaj zwolnienie od lekarza może być wystawione do 3 dni wstecz, natomiast zwolnienie od psychiatry może być wystawione na dłuższy okres, w zależności od tego, jak lekarz określi stan zdrowia pacjenta.Zwolnienie lekarskie od psychiatry może trwać maksymalnie pół roku, jeżeli ten czas okaże się niewystarczający, lekarz może wysłać pacjenta na kolejne 3 miesiące rehabilitacji w celu podleczenia się lub regeneracji. Podczas trwania zwolnienia lekarskiego od psychiatry pracownik jest objęty ochroną przed zwolnieniem z pracy. Należy pamiętać o tym, aby psychiatra zaznaczył na zwolnieniu, że pacjent może wychodzić z domu, przecież w zaleceniach mogą być spacery albo chodzenie na określone zajęcia w celu wyciszenia, na terapie oraz podstawowe załatwianie spraw jak np. wyjście do sklepu. W takiej sytuacji powinien pojawić się zapis „Może chodzić”. Nie na każdym dokumencie widnieje ta informacja, a jest to istotne, w razie kontroli z ZUS, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych nawet z komisją lekarską.

Kolejnym ważnym tematem, który jest poruszany w sprawie psychiatrycznych zwolnień lekarskich, jest wysokość wynagrodzenia, będąc na zwolnieniu. W tym przypadku tak samo, jak podczas choroby albo zwolnienia od każdego innego lekarza przysługuje pacjentowi 80% podstawy wymiaru składki. Oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 poprzednich miesięcy, w które brane są pod uwagę także przyznane premie oraz nagrody.

Interesuje Cię dobry, sprawdzony psychiatra w twojej okolicy, który ma spore doświadczenie i sprawi, że poczujesz się we właściwych rękach? Nie zwlekaj dłużej i umów się już dziś. Liczy się twoje zdrowie i komfort, nie zwlekaj dłużej i umów się już dziś!
Comment here