Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjeKsiążkiRelacje

Jak budować zdrowe relacje?

Rate this post

Relacje. Czasami nie możemy ich znieść – ale w rzeczywistości nie możemy znieść bycia bez nich. Relacje są niezbędne w życiu. Na przetrwanie – i na rozwój.

Miej odwagę angażować się, komunikować i rozumieć – budowanie relacji z samym sobą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ludzie tak często czują się zdenerwowani i napięci w sytuacjach społecznych? Ponieważ głęboko w naszych mózgach jest ewolucyjna prawda: nie przetrwamy sami. Odrzucenie dosłownie oznaczało śmierć dziesiątki tysięcy lat temu.

Tak więc ludzie, którym zależało na opiniach innych i czy zostali zaakceptowani przez stado, czy nie, przeżyli i przekazali nam swoje geny. Zdrowe relacje są ważne nie tylko dla przetrwania – badania pokazują, że są one również źródłem szczęścia, spełnienia, bezpieczeństwa psychicznego i rozwoju.

Korzyści ze zdrowych relacji

Istnieją trzy ważne aspekty, które tworzą mocny fundament każdego związku:

 • Zrozumienie wartości i potrzeb własnych i drugiej osoby
 • Komunikacja
 • Zobowiązanie

Te trzy aspekty mogą pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób możemy wzmocnić nasze relacje.

Jak pielęgnujemy zdrowe relacje?

Komunikacja jest podstawą wszystkich zdrowych relacji. Dobra komunikacja pomaga nam wspólnie poruszać się przez życie oraz budować wzajemne zaufanie i zrozumienie. Częściowo chodzi o komunikowanie naszych granic z szacunkiem dla innych. Posiadanie zdrowych granic oznacza szanowanie i docenianie własnych potrzeb tak samo, jak cenimy potrzeby innych.

Czy udaje ci się zatrzymać w tu i teraz? Sprawdź!

Budowanie zaufania pomaga nam czuć się bezpiecznie, rozmawiając z drugą osobą o tym, czego chcemy i potrzebujemy. Kiedy czujemy się bezpieczni wobec drugiej osoby, tworzymy przestrzeń, aby ta druga osoba również była bezpieczna, czuła się bezpieczna i nam ufała. Działa w obie strony, co dobrze jest zdać sobie sprawę, jeśli wahasz się przed zrobieniem pierwszego kroku w kierunku drugiej osoby.

Nasze wartości nas definiują

Nasze wartości odzwierciedlają to, jacy chcemy być jako ludzie i co jest dla nas ważne i ważne w życiu. Kiedy już je namierzymy, możemy ich użyć jako kompasu w naszym życiu. Na przykład możemy cenić bycie osobą opiekuńczą lub godną zaufania w naszych związkach lub wspieranie w trudnych sytuacjach.

Wartości nie można odhaczyć. Nigdy nie możemy skończyć z byciem osobą opiekuńczą – to ciągły wysiłek. Z drugiej strony cele to konkretne i wymierne kroki, które możemy podjąć, a które wynikają z tego, co cenimy w życiu. Dlatego znajomość naszych wartości pomaga nam wyznaczać znaczące cele.

Aby zdefiniować nasze wartości w relacjach, możemy zadać sobie następujące pytania:

 • Co cenię w innych ludziach?
 • Jaką osobą chciałbym być w relacjach z innymi?
 • Z czego byłbym dumny, gdyby przyjaciel lub partner powiedział o mnie?

Czas wybrać kim jesteś

Po zdefiniowaniu wartości naszych relacji możemy zdecydować, co możemy zrobić, aby być tą osobą. Jakie działania możemy podjąć, aby być szanowanym, miłym lub kochającym, jeśli to jest to, co cenimy?

Wypisanie różnych zachowań, które moglibyśmy zrobić, aby dostosować się do naszych wartości, to krok, który może zająć trochę czasu, ale badania wyraźnie pokazują, jaką wartość ma połączenie kropek w tym miejscu. Może to być telefon do kogoś, kto jest dla Ciebie ważny (przynajmniej raz dziennie), podziękowanie przyjacielowi za coś lub wyrażenie miłości partnerowi.

Dla inspiracji poniżej przedstawiamy niektóre zachowania, które ludzie w satysfakcjonujących długoterminowych związkach robią częściej niż inni:

 • Podziel się pozytywnymi wiadomościami
 • Odpowiadaj na pozytywne wiadomości z ciekawością, zaangażowaniem i entuzjazmem
 • Wyraź wdzięczność i uznanie
 • Działaj wielkodusznie
 • Wspólnie róbcie plany
 • Świętuj osiągnięcia lub sukcesy
 • W obliczu wyzwań: potwierdzaj uczucia, okazuj troskę i niech przetrwają wzloty i upadki

Chodzi o znalezienie kroków, które poprowadzą Cię we właściwym kierunku. I pamiętaj – każdy krok jest ważny, nieważne jak mały.

Komunikacja to… wspólne tworzenie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się i wyrażania siebie
Komunikacja jest podstawą wszystkich zdrowych relacji. Dobra komunikacja pomaga nam wspólnie poruszać się przez życie oraz budować wzajemne zaufanie i zrozumienie. Częściowo chodzi o komunikowanie naszych granic z szacunkiem.Posiadanie zdrowych granic oznacza szanowanie i docenianie własnych potrzeb tak samo, jak cenimy potrzeby innych.

Budowanie zaufania pomaga nam czuć się bezpiecznie, rozmawiając z drugą osobą o tym, czego chcemy i potrzebujemy. Wymaga trochę pracy w procesie poznawania i wyrażania siebie w związkach. Dostrój się i zaufaj sobie. Czasami nie stawiamy granic, ponieważ nie wiemy, czego chcemy. Ale nigdy nie jest za późno, żeby się dowiedzieć.

Jak budujemy odwagę, by być bardziej otwartymi na innych?

Czasami, kiedy otwieramy się na innych, nie spotkamy się tak, jak sobie tego życzyliśmy. To może boleć. Jednocześnie – jeśli cenimy sobie przebywanie w związkach, które z czasem się pogłębiają i rozwijają – jest to ryzyko, które musimy podjąć.

Wzajemne zaufanie buduje się, gdy stawiamy małe kroki i ktoś musi mieć odwagę, by zacząć. Brak wrażliwości w związkach może wydawać się mniej ryzykowny, ponieważ wszyscy boimy się odrzucenia lub wyśmiania.

Pamiętasz, jak nasze mózgi zinterpretują to jako zagrażające życiu? Nic dziwnego, że się boimy. Jednak dziesięciolecia badań nad relacjami wskazały na podatność jako jedną z kluczowych cech długotrwałych związków.

Zaangażowanie to… wybór przetrwania wzlotów i upadków.

Kiedy dwoje ludzi jest sobie oddanych, oboje cenią sobie związek jako ważny. Zaangażowanie oznacza, że ​​aktywnie wybraliśmy związek i zainwestowaliśmy w niego czas, energię, troskę i miłość – czy to przyjaźń, romans czy związek rodzinny.

Kiedy nadejdą trudne czasy, im silniejsze zaangażowanie obu stron, tym większa będzie motywacja do kontynuowania i pracy nad związkiem. Zadawanie sobie pytania, czy i dlaczego zdrowy związek jest dla nas ważny, może dostarczyć nam ważnych informacji. Czy jesteśmy zobowiązani do tego, aby to zadziałało? Czy jesteśmy gotowi poświęcić czas, wysiłek i troskę w ten związek?

Budowanie zdrowej relacji wymaga czasu i zaangażowania.

Świadomość, że żaden związek nie jest płynny, może nam pomóc w ustaleniu realistycznych oczekiwań dotyczących tego, czym jest zdrowy związek i jak wygląda zaangażowanie. Może również dać nam odwagę i chęć przetrwania i dołożenia wszelkich starań, aby być obecnymi zarówno w dobrych czasach, jak i w trudnych chwilach.

Budowanie silnych i zdrowych relacji może przypominać chodzenie na siłownię. Czy zawsze jest przyjemnie? Prawdopodobnie nie. Ale tak jak dedykowany trening fizyczny sprawia, że ​​jesteśmy zdrowi i budujemy mięśnie, kiedy wkładamy pracę w chwile, kiedy jest to przyjemne, łatwe i naturalne – a także w dni, kiedy nie mamy na to ochoty – to samo zaangażowanie buduje związek na dłuższą metę.

Wszystkie relacje przechodzą przez wzloty i upadki. To, co dzieje się w życiu poza związkiem, na przykład stres w pracy, również wpływa na związek. Żaden związek nie jest taki jak w bajkach – życie długo i szczęśliwie bez prawdziwego i zaangażowanego wysiłku w naszym codziennym życiu jest bardzo mało prawdopodobne.

Dbanie o siebie to dbanie również o swoje zdrowie psychiczne. Relacja, którą masz ze sobą, jest kluczowa dla twojego dobrego samopoczucia, a także dla tworzenia zdrowych i szczęśliwych relacji z innymi. Regularne bycie miłym dla siebie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz dla siebie zrobić.

W budowaniu zdrowych relacji z samym sobą, co wpływa na relacje z innymi w znacznym stopniu pomoże książka Mici Mieszkowski „Po supełku do kłębka”
Comment here