Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPoradyUzależnienia

Związek z alkoholikiem. Kiedy powiedzieć „DOŚĆ”?

5/5 - (3 votes)

Alkoholizm jest obecnie jedną z najpoważniejszych chorób z jakimi borykają się współcześni ludzie w różnym wieku. Dotyka ona, co istotne, nie tylko osobę uzależnioną, ale również bliskich, którzy czasami nawet nieświadomie są współuzależnieni. W wielu przypadkach związek z alkoholikiem dotyka nie tylko partnera lub partnerki osoby pijącej ale też dalszej rodziny, która jest świadkiem choroby. Ma to negatywny wpływ na stan psychiczny i powoduje urazy, które wymagają leczenia.

Leczenie alkoholizmu – KROK PO KROKU

Punktem wyjścia do leczenia uzależnienia od alkoholu jest zrozumienie przez osobę chorą problemu. Nie jest to, jednak łatwe, ponieważ często chory uważa, że nic złego się nie dzieje, a on lub ona w pełni kontrolują proces picia. Tak jednak nie jest, a najważniejszym zadaniem bliskich jest przekonanie chorego do podjęcia leczenia i zrozumienia, że wpadł w nałóg, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarza i udania się na odwyk. Punktem wyjścia do zrozumienia problemu mogą być np. testy, których wykonanie może wskazać osobie chorej, że zmaga się z poważnym problemem.

W Internecie można znaleźć teksty, które pomagają w określeniu czy już mamy problem z alkoholem. Można je potraktować jako pierwszy krok przed udaniem się do specjalisty. W rzeczywistości jednak o poważnym nałogu informuje sytuacja w której sami nie możemy ograniczyć picia i odczuwamy stres, kiedy nie pijemy. Odstawienie alkoholu kojarzące się ze stresem i wewnętrznym niepokojem jest objawem uzależnienia.

Leczenie alkoholizmu – czym jest i ile trwa?

Leczenie z nałogu jest długie i składa się z kilku etapów. To małe kroki, które kierują w stronę powrotu do zdrowia i równowagi fizycznej i psychicznej.

Kompleksowe leczenie z nałogu trwa od 18 do 24 miesięcy, w czasie których konieczne jest określenie problemu, wskazanie jego przyczyn, psychoterapia grupowa oraz indywidualna i powrót do normalnego trybu życia. Już po zakończeniu terapii konieczne jest też wprowadzenie nowych nawyków, które pozwolą odnaleźć się w świecie bez alkoholu i sprawią, że nie będzie się chciało znów po niego sięgnąć. Co istotne, mimo zakończenie terapii z powodzeniem – osoba uzależniona już zawsze musi uważać na ryzyko związane z możliwością powrotu do nałogu.Współuzależnienie od alkoholu – kiedy występuje, jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Współuzależnienie od alkoholu nie oznacza wspólnego picia, ale życia z osobą, która zmaga się z nałogiem. Wiąże się to ze stresem, który destrukcyjnie wpływa na codzienne życie. Wskazuje się, że w Polsce na chorobę alkoholową cierpi co najmniej 3 mln osób, ale leczy się już tylko około 38 tysięcy.

Definicji współuzależnienia jest wiele, a jedna z nich mówi, że jest to towarzyszenie drugiej osobie w uzależnieniu. Earnie Larsen – amerykański specjalista wskazuje, że wynika to z autodestrukcyjnych zachowań, które mogą być nabyte. Wpływają one na upośledzenie zachowania lub wady charakterologiczne. Negatywny wpływ drugiej osoby odczuwa sama osoba uzależniona i w ten sposób tworzy się negatywny łańcuch. Obecne jest również obsesyjne kontrolowanie zachowania drugiego człowieka.

Związek a alkoholizmem – dlaczego jest tak destrukcyjny?

Alkoholizm jest trudnym do wyleczenia nałogiem, ponieważ alkohol jest powszechnie dostępny i nie da się żyć nie mając z nim styczności. Dotyczy to także osób, które poddały się terapii, ale po jej zakończeniu już do końca życia muszą uważać, żeby na nowo nie wpaść w nałóg.

Alkoholizm to podstępna i postępująca choroba, która polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Ma to negatywne następstwa dla zdrowia, ale działa destrukcyjnie również na psychikę samej osoby chorej i jej bliskich, którzy są świadkami, a czasami współuzależnionymi.

Długi okres nadużywania alkoholu wyniszcza organizm człowieka w zakresie psychicznym i fizycznym. Mogą pojawić się różne objawy, w tym brak silnej woli przed sięgnięciem po kolejny kieliszek. Tylko właściwa terapia alkoholowa może pomóc zachować wstrzemięźliwość i zrozumieć, gdzie leży źródło problemu oraz jak destrukcyjnie alkohol wpływa na życie.

____________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Ośrodka Leczenia Uzależnień – Klinika Kuźnia
Comment here