Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiEmocjeRelacjeZdrowie

Zespół drażliwego mężczyzny: fakt czy fikcja?

5/5 - (1 vote)
Jest wiele informacji, które mówią, że wraz z wiekiem mężczyźni stają się bardziej nastrojowi, bardziej drażliwi i łatwo sfrustrowani – coś w rodzaju „męskiej menopauzy ”. Niektórzy mówią, że dzieje się tak, ponieważ ich poziom testosteronu zaczyna spadać. Ale czy brak jednego hormonu może naprawdę stworzyć grupę zrzędliwych, starszych mężczyzn?

„To nonsens”, mówi Bradley Anawalt, MD, szef medycyny na University of Washington. „Starsi mężczyźni są rozdrażnieni – prawie nigdy nie wynika to z testosteronu”.

Testosteron – najlepsze oferty dla Ciebie

Nauka nie wskazuje na jedną prawidłową odpowiedź. Jednak niektórzy eksperci dostrzegają związek między niskim poziomem testosteronu (lub „niskim T”) a zmianami nastroju u starzejących się mężczyzn.

Co lekarze wiedzą na pewno

Zazwyczaj mężczyźni wytwarzają mniej testosteronu w miarę starzenia się. 40 % mężczyzn powyżej 45 roku życia ma poziom testosteronu, które lekarze uważają za poniżej normy (<300 ng / dL). Mogą one powodować problemy z jądrami lub przysadką mózgową. Może być również związane z wieloma dolegliwościami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. Niejednokrotnie lekarze nie mogą ustalić przyczyny.

Niektóre objawy, takie jak niski popęd płciowy, utrata gęstości kości i utrata masy mięśniowej, są związane z niskim poziomem testosteronu. Jednak Abraham Morgentaler, MD, założyciel i dyrektor kliniki medycznej Men’s Health Boston, twierdzi, że często widzi u swoich pacjentów inne skutki uboczne.

„Mężczyźni z niskim testosteronem stwierdzają, że ich rezerwy emocjonalne są niższe”, mówi. W kulturze popularnej ludzie łączą męski gniew z wysokim testosteronem, ale z reguły widzimy go bardziej u mężczyzn z niskim testosteronem – najczęściej, gdy poziom spada. To wtedy mężczyźni stają się marudni. ”

Istnieją badania, które pokazują, że mężczyźni z niskim T mają nawet uderzenia gorąca, podobnie jak kobiety w okresie menopauzy.

Menopauza a Andropauza

Ale inne badania pokazują, że to, co dzieje się w ciele mężczyzny, gdy osiąga późny wiek średni, znacznie różni się od tego, co dzieje się z kobietą. Podczas menopauzy produkcja estrogenów gwałtownie spada. Mężczyźni tracą stopniowo testosteron, około pół procenta rocznie.Dla niektórych lekarzy „męska menopauza” spowodowana przez powoli zmniejszający się poziom testosteronu jest zbyt daleko idąca. Alvin Matsumoto, MD, profesor na University of Washington School of Medicine, mówi, że objawy seksualne, takie jak niskie libido, słaba sprawność seksualna i zaburzenia erekcji, mają silne powiązania z niższymi poziomami hormonu. Ale badania pokazują, że inne objawy, takie jak zmęczenie, depresja i problemy z nastrojem, niekoniecznie wiążą się z niskim T.

Wskazuje na fakt, że większość starzejących się mężczyzn doświadcza niskiego T jako skutku ubocznego innych przewlekłych problemów, takich jak otyłość i wysoki poziom cholesterolu.  „Jeśli masz niedobór androgenów i masz niski popęd seksualny , czy staniesz się trochę poirytowany?” Pyta Matsumoto. „Tak!”

Nie tak zrzędliwi starzy ludzie

Więc co możesz zrobić, gdy się starzejesz, twój testosteron słabnie, a ty czujesz się wyjątkowo nastrojowo lub drażliwy?

Jeśli wykazujesz wiele objawów, takich jak zmęczenie lub złe samopoczucie, niektórzy lekarze mogą zalecić terapię hormonalną.

„Niski poziom testosteronu wpływa na jakość naszego życia” – mówi Morgentaler. „Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że to normalna część starzenia się. Cóż, tak samo jak upadająca wizja, ale to nie znaczy, że nie traktujemy jej ”.

Ronald Swerdloff, MD, rzecznik National Institute on Aging, mówi, że jest w tym trochę prawdy. „Nie wiem, że niski poziom testosteronu jest odpowiedzialny za zrzędliwych starców” – mówi. „Wykazano jednak, że ludzie z niskim poziomem testosteronu mają obniżony nastrój, a istnieją dowody, że leczenie to poprawi”.

Ale Anawalt i Matsumoto mówią, że niezależnie od tego, czy wierzysz, że istnieje coś takiego jak zespół drażliwego mężczyzny, który jest spowodowany przez niski T, najlepszym sposobem na lepsze samopoczucie jest zajęcie się swoim ogólnym zdrowiem.

„Nie sądzę, że powinieneś zwracać uwagę na poziom testosteronu”, mówi Matsumoto. „Zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Zwróć uwagę na rzeczy, które wszyscy wiedzą, że są dla ciebie dobre, takie jak dieta, ćwiczenia, kontrola masy ciała, nie palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Chociaż testosteron jest moim obszarem, wierzę, że te rzeczy są o wiele bardziej skuteczne, aby ludzie czuli się lepiej. I może trochę mniej drażliwy. ”
Comment here