Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjeRelacje

Dlaczego jestem tak zły?

5/5 - (2 votes)

Gniew może być siłą na dobre. Ale ciągły, intensywny gniew nie jest ani pomocny, ani zdrowy. Oto jak zdobyć stabilność.  W takim czy innym czasie wszyscy czują gniew. Nie ma w tym nic złego. Gniew jest powszechny. Jest to normalna reakcja, gdy wyczuwasz zagrożenie, lekceważenie społeczne lub zawodowe.

Niektórzy ludzie mają problem z wyłączeniem go lub radzeniem sobie z nim we właściwy sposób. Chroniczny, ciągły gniew może zburzyć twoje relacje, pracę, życie społeczne, reputację – nawet twoje zdrowie.

„Złość sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła” – wyjaśnia dr Mitch Abrams, ekspert ds. zarządzania gniewem i profesor psychiatrii w Robert Wood Johnson Medical School w Rutgers University.

Niski do umiarkowanego gniew może nawet działać na dobre, skłaniając cię do naprawienia krzywd i wprowadzenia ulepszeń.  Kiedy wyczuwasz zagrożenie, twój system nerwowy uwalnia potężne substancje chemiczne, które przygotowują cię do walki, biegu i pozostania przy życiu. Twoje tętno i oddech przyspieszają. Twoje ciśnienie wzrasta, mięśnie napinają się, a ty się pocisz.

Suplementy diety na Ceneo

Problem polega na tym, że ludzie przewlekle wściekli spędzają zbyt wiele czasu w tym przesadzonym stanie. Z czasem powoduje to nadmierne zużycie całego ciała, co zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu i innych problemów.

Szybka reakcja gniewu wzmacnia również mózg. Z jednej strony pomaga szybko poznać potencjalne zagrożenie. Z drugiej strony może to zmusić cię do podejmowania pochopnych decyzji. Nic dziwnego, że gniew jest związany z wypadkami i ryzykownymi czynnościami, takimi jak palenie, hazard, picie i przejadanie się. Gniew odgrywa również rolę w depresji. Ponadto badania sugerują, że trzymanie go w środku może być tak samo niezdrowe jak wybuch gniewu. Co najmniej niekontrolowany gniew może powstrzymać najbardziej potrzebujących ludzi. Co gorsza, może zmienić się w agresję lub przemoc.

„Nikt nigdy nie wpada w kłopoty z powodu złości” – podkreśla Abrams. „Ale ludzie czasami wpadają w kłopoty z powodu tego, co robią, gdy czują się rozgniewani”.

Znaki ostrzegawcze problemu gniewu

Jak rozpoznać problem gniewu?

„Kiedy występuje zbyt często, gdy intensywność jest zbyt silna lub gdy trwa zbyt długo”, mówi dr Howard Kassinove, dyrektor Instytutu Studiów i Leczenia Gniewu i Agresji Uniwersytetu Hofstra. Współtworzył także „Zarządzanie gniewem dla wszystkich: siedem sprawdzonych sposobów kontrolowania gniewu i szczęśliwszego życia”.Kassinove widzi stopnie złości: rozdrażnienie, gniew i wściekłość. Czasami czujesz się zirytowany, a nawet zły, nie ma się czym martwić.

„Większość ludzi zgłasza, że ​​gniewa się raz lub dwa razy w tygodniu”, mówi Kassinove, „ale ludzie, którzy wysoko oceniają cechę gniewu, gniewają się raz dziennie. Zbyt długie trzymanie się gniewu jest kolejnym znakiem kłopotów. Widzimy pacjentów, którzy wciąż są źli na ludzi, którzy zmarli lata temu. ”

Pomocne może być dokładne przyjrzenie się sobie. „Ludzie mogą zadawać sobie pytanie:„ Czy jestem sam? Czy straciłem pracę, straciłem przyjaciół, straciłem rodzinę z powodu mojego gniewu? ”– mówi Abrams.

Jednak w większości przypadków ludzie są zazwyczaj ślepi na własne problemy. Odmowa jest również powszechna. Zwykle to ktoś inny przekonuje ich do szukania pomocy.

„Wiele osób powie takie rzeczy:„ Nie ma nic złego we mnie. Ktoś inny lub coś innego powoduje, że jestem zły ”.

Kassinove zgadza się. „Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że gniew jest spowodowany przez sposób interpretacji zdarzenia. Nikt nie może zmusić cię do złości – mówi. – Kiedy już to rozpoznasz, jesteś odpowiedzialny za swój gniew”.

Wskazówki do oswajania gniewu

Kassinove proponuje te wskazówki, aby dostosować swoje myślenie i zacząć od dobrego:

  • Zamiast nazywać sytuację „okropną”, powiedz sobie: „To jest nieprzyjemne”.
  • Unikaj niepokojących skrajności, takich jak „Nie mogę tego znieść”. Zamiast tego spróbuj bardziej realistycznego „Naprawdę tego nie lubię”.
  • Trzymaj się z dala od myślenia, że ​​ktoś „powinien” działać inaczej. „Chciałbym, żeby zachowywała się inaczej” to lepszy wybór.
  • Staraj się nie używać przesad, takich jak „zawsze” lub „nigdy”, aby opisać, jak często coś cię denerwuje. I osądzaj zachowanie – nie osobę. („Ten kierowca jest palantem”).

Inne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze złością:

  • Kiedy poczujesz wściekłość, zwolnij oddech i rozluźnij mięśnie. To może powstrzymać reakcję „walki lub ucieczki” organizmu, która pogarsza gniew, mówi Abrams.
  • Wyobraź sobie plażę lub inną spokojną scenę. Wdychaj i wydychaj fale, wyobrażając sobie, jak twój stres się rozmywa. Im więcej ćwiczysz, tym lepsze i szybsze będą te techniki relaksacyjne w nieoczekiwanej sytuacji.
  • Spokojna muzyka. Dźwięki instrumentalne i natury bez słów wydają się działać najlepiej.
  • Wiedz, co cię wkurza i zaplanuj swoją reakcję. „Im wcześniej interweniujesz w proces gniewu, tym lepiej. Kluczem jest uspokojenie się, zanim wybuchniesz – mówi Abrams.
  • Na koniec zaakceptuj, że nie możesz całkowicie temu zapobiec. „Nigdy nie czujemy się rozgniewani” – mówi Abrams. „Umiejętności uczenia się, aby kontrolować swój gniew”.

 
Comment here