Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiKsiążkiPorady

Terapia depresji wspomagana przez zwierzęta

Rate this post

Terapia wspomagana przez zwierzęta polega na interakcji ze zwierzętami w celu leczenia problemów zdrowotnych, w tym depresji. Idea wykorzystania zwierząt w celach terapeutycznych sięga wieków. Doniesienia historyczne obejmują wykorzystywanie zwierząt do podnoszenia morale, przyciągania uwagi osób starszych i pomagania osobom niepełnosprawnym w doskonaleniu ich umiejętności.

Jak działa terapia wspomagana przez zwierzęta

Uważa się, że zabawa, opieka lub po prostu głaskanie zwierzęcia mają kilka pozytywnych skutków dla człowieka. Tworzy poczucie spokoju i poczucie celu. Chociaż każde zwierzę może to zapewnić, zwierzęta powszechnie stosowane w terapii obejmują:

  • koty
  • psy
  • konie
  • ptaki
  • króliki

Głaskanie zwierzęcia może spowodować, że mózg uwalnia substancje chemiczne zwane endorfinami. Te substancje chemiczne przeciwdziałają reakcjom organizmu na ból, powodując poczucie przyjemności lub dobrego samopoczucia. To może pomóc złagodzić depresję.

Istnieją dwa rodzaje interakcji terapeutycznych ze zwierzętami: czynności w asyście zwierząt i terapie w asyście zwierząt. Różnica polega na strukturze interakcji.

Sesje zajęciowe zwykle obejmują spotkania z wieloma ludźmi i zwierzętami. Spotkania są nieustrukturyzowane i pozbawione szczegółowych celów. Sesje terapeutyczne mają charakter bardziej formalny i zazwyczaj zawierają ustalone cele.

Plusy i minusy terapii z udziałem zwierząt

Korzyści z terapii wspomaganej przez zwierzęta obejmują:

  • zwrócenie uwagi na zwierzę i odciągnięcie od problemów
  • zachęcanie do empatii i pielęgnowania umiejętności
  • zaszczepienie poczucia akceptacji lub spełnienia powodujący efekt uspokajający

Zagrożenia związane z terapią wspomaganą przez zwierzęta są takie same, jak związane z obchodzeniem się ze zwierzętami lub przebywaniem w ich pobliżu. Obejmują one możliwość wystąpienia reakcji alergicznej lub ataku. Zarówno zwierzęta, jak i ich opiekunowie muszą być przeszkoleni pod kątem scenariuszy aktywności i terapii.

Perspektywy

Terapia z udziałem zwierząt może dać osobie poczucie towarzystwa i akceptacji, zwalczając uczucie depresji i izolacji. Danie komuś czegoś, o co się troszczy, daje mu cel w życiu i jest satysfakcjonujące.Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub terapeutą, jeśli uważasz, że terapia wspomagana przez zwierzęta może Ci przynieść korzyść. Podczas korzystania z tej terapii ważne jest ustalenie celów. Pamiętaj, aby regularnie odwiedzać swojego lekarza lub terapeutę, aby mogli monitorować twoje postępy.

Co powinniśmy wiedzieć o psach:
Comment here