Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaPsychoterapiaRelacjeZdrowie

Nienawidzę cię! Nie odchodź! Jak zrozumieć osobowość borderline?

4.2/5 - (10 votes)

Osobowość borderline nie jest łatwo zrozumieć. To pograniczne zaburzenie osobowości sprawia, że kontrolę nad życiem zaczynają przejmować silne, często skrajne emocje. Miłość miesza się z nienawiścią, a chęć życia z pragnieniem śmierci.

Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline?

Wyróżnia się wiele typów zaburzeń osobowości. Są to zaburzenia psychiczne, które można określić jako zbiór cech i zachowań odbiegających od normy. Głęboko uwarunkowane i utrwalone wzorce postępowania, utrudniają danej jednostce funkcjonowanie we wszystkich obszarach życia. Zaburzenia osobowości zaczynają występować w dzieciństwie i utrzymują się w życiu dorosłym. Trwałe zmiany charakteru zawsze utrudniają życie choremu oraz jego otoczeniu. Osoby z zaburzeniami osobowości bardzo często nie są w stanie zrozumieć własnego sposobu postępowania i odczuwanych potrzeb, dlatego mają problem, by odnaleźć się nawet w najprostszych sytuacjach dnia codziennego.

Borderline, osobowość borderline, osobowość z pogranicza lub pograniczne zaburzenie osobowości nazywa się często „stabilną niestabilnością”. Złożony zespół objawów nie pozwala bowiem rozpoznać konkretnej jednostki chorobowej. Stan chorego nigdy nie pogarsza się na tyle, by można było zaliczyć tę przypadłość do grupy zaburzeń psychotycznych, czy neurotycznych. Osoby z borderline posiadają „zdrową” część osobowości, która może pomóc im kontrolować negatywne objawy i odczucia. Bez fachowej psychoterapii lub właściwego wsparcia farmakologicznego proces ten będzie jednak niemożliwy.

Emocjonalna huśtawka nastrojów

U osób z borderline występuje huśtawka nastrojów. Emocjonalny rollercoaster, który sprawia, że bardzo szybko, bez konkretnej przyczyny może wstąpić zmiana nastrój i samopoczucia. Radość może przekształcić się w smutek. Zadowolenie w niepewności i rozgoryczenie. Zaniepokojenie w paniczny lęk, a nawet poczucie konieczności obrony. Nienawidzę cię! Nie odchodź! To komunikaty świetnie obrazujące borderline. Potrzeba bliskości przy jednoczesnym lęku przed odrzuceniem sprawia, że osoby z tym pogranicznym zaburzeniem osobowości mają problem z nawiązywaniem i utrzymywaniem prawidłowych relacji. Najbliżsi pacjenta bardzo często starają się robić wszystko, by nie wywołać u niego kolejnej zmiany samopoczucia. Nie jest to łatwe, bo wystarczy błahy niuans, by nagle odmieniło się wszystko.

Depresja i autoagresja to kolejny problem występujący u osób z borderline. Poczucie niższości, przejmujący smutek, nieustające cierpienie i nieumiejętność zrozumienia samego siebie spycha w przestrzeń depresyjnych myśli. To dlatego wiele osób z borderline ma myśli samobójcze i dopuszcza się autoagresji. To jeden z największych problemów dla pacjentów oraz jego bliskich. Istnieje bowiem zagrożenie, że następstwem będą próby samobójcze.

Jak zrozumieć osobowość borderline?

Zrozumienie jakiegokolwiek zaburzenia osobowości nie jest łatwe. W przypadku osobowości z pogranicza, gdzie dominuje dynamiczna zmienność emocjonalna, jest to wyjątkowo utrudnione. Dla otoczenia wychwycenie i zrozumienie zachodzących zmian może być trudne. Książki psychologiczne o borderline podają wiele istotnych informacji. Najlepiej jednak poznać opinie chorego. Osoba, która musi mierzyć się z tą jednostką na co dzień, najpełniej odpowie, jak zrozumieć osobowość borderline?Rekomendowany przez magazyn psychologiczny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra” oraz „Psychiatria i Psychoterapia”, cykl „Mody bóg z pętlą na szyi” składa się z autobiograficznych książek o borderline. Autorka, Anka Mrówczyńska opowiedziała swoją wstrząsającą historię, dzięki czemu każdy może przekonać się, czym jest pograniczne zaburzenie osobowości i w jaki sposób utrudnia ono życie. Te książki polecane są studentom psychiatrii i psychologii, czynnym zawodowo specjalistom, ale powinni po nie sięgnąć również bliscy osób zmagających się z borderline oraz wszyscy zainteresowani tematyką. Wszystkie informacje przestawiła bowiem pacjentka, która najlepiej wie, czym jest ta jednostka.

„Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” to autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego. Autorka opowiedziała, jak po nieudanej psychoterapii dziennej została skierowana na zamknięty oddział szpitala psychiatrycznego. Jej stan był na tyle poważny, że obawiała się, że kolejna próba samobójcza zakończy się powodzeniem. Rozdarcie pomiędzy wolą życia, a potrzebą przerwania swojej egzystencji, było jednym z najtrudniejszych doznań, z jakim musiała zmierzyć się Anka Mrówczyńska. By przetrwać pobyt w szpitalu, zaczęła spisywać swoje przemyślenia i obserwacje, dzięki czemu powstał ten dziennik.

„Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” to druga część cyklu. Znajdziemy w niej opis przebiegu terapii indywidualnej. 27 spotkań, które odbyły się w czasie 10 miesięcy, pozwoliło autorce nawiązać specyficzną relację z terapeutą. Niestety zaistniały powody, dla których Anka niespodziewanie zakończyła leczenie krótką wiadomością SMS. W trakcie lektury uzyskamy odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało?

Młody bóg z pętlą na szyi. Samobójstwo na raty to ostatnia część cyklu. Dzięki niej bliżej poznamy autorkę, która cofnęła się pamięcią do swojej przyszłości. Zrozumiemy, jak wiele elementów z lat młodości miało wpływ na jej dorosłe życie. Zupełnie inaczej spostrzeżemy też walkę, którą o własny los toczy autorka.

Książka o borderline, na którą warto zwrócić uwagę to również „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”. W trakcie lektury będziemy uczestniczyć w swojego rodzaju procesie terapeutycznym. Autorka podzieliła swój monolog na 3 rolę. Jako zdrowa część osobowości autorki wypowiadać będzie się Pani psycholog. Pacjentką, która musi zrozumieć potrzebę leczenia, będzie Autorka, a Mrówczyńska to kolejne wcielenie, ironicznie komentujące całą sytuację. Z pewnością nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z książką, w której osoba zmagająca się z borderline opowiada o zaburczeniu, które zniekształca jej życie, przy pomocy czarnego humoru. To dlatego lektura zrobi na nas pionujące wrażenie.
Comment here