Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Ciekawostki

Terapeutyczna rola zwierząt

Rate this post

Terapia wspomagana przez zwierzęta może zmniejszyć ból i lęk u osób z różnymi problemami zdrowotnymi.

Co to jest terapia dla zwierząt?

Terapia zwierzęca to szerokie pojęcie, które obejmuje terapię z udziałem zwierząt i inne czynności z udziałem zwierząt. Terapia wspomagana przez zwierzęta to rozwijająca się dziedzina, w której wykorzystuje się psy lub inne zwierzęta, aby pomóc ludziom wyzdrowieć lub lepiej radzić sobie z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, nowotwory i zaburzenia zdrowia psychicznego.

O terapeutycznej roli psów – opowiada psycholog ludzki i zwierzęcy Barbara Borzymowska

Z drugiej strony zajęcia z udziałem zwierząt mają bardziej ogólny cel, taki jak zapewnienie komfortu i przyjemności np. mieszkańcom domów opieki.Jak działa terapia wspomagana przez zwierzęta?

Wyobraź sobie, że jesteś w szpitalu. Twój lekarz wspomina o szpitalnym programie terapii z udziałem zwierząt i pyta, czy byłbyś zainteresowany. Mówisz tak, a twój lekarz aranżuje, aby ktoś powiedział ci więcej o programie. Niedługo potem pies asystujący i jego opiekun odwiedzają salę szpitalną. Pozostają na 10 lub 15 minut. Możesz pogłaskać psa i zadawać pytania przewodnikowi.

Po wizycie zdajesz sobie sprawę, że się uśmiechasz. I czujesz się trochę mniej zmęczony i trochę bardziej optymistyczny. Nie możesz się doczekać, kiedy opowiesz o wszystkim rodzinie. Właściwie już nie możesz się doczekać kolejnej wizyty psa.

Kto może skorzystać z terapii z udziałem zwierząt?

Terapia wspomagana przez zwierzęta może znacznie zmniejszyć ból, lęk, depresję i zmęczenie u osób z szeregiem problemów zdrowotnych:

  • Dzieci poddawane zabiegom stomatologicznym
  • Osoby leczone na raka
  • Osoby przebywające w zakładach opieki długoterminowej
  • Osoby z chorobami układu krążenia
  • Osoby z demencją
  • Weterani z zespołem stresu pourazowego
  • Osoby z lękiem

I nie tylko osoby z problemami zdrowotnymi czerpią korzyści. Członkowie rodziny i przyjaciele, którzy odwiedzają zwierzęta, również mówią, że czują się lepiej.

Terapia dla zwierząt jest również stosowana w środowiskach niemedycznych, takich jak uniwersytety i programy społeczne, aby pomóc ludziom radzić sobie z lękiem i stresem.

Czy terapia zwierząt wiąże się z ryzykiem?

Największym problemem, szczególnie w szpitalach, jest bezpieczeństwo i warunki sanitarne. Większość szpitali i innych placówek, w których stosuje się terapię dla zwierząt, ma rygorystyczne zasady, aby zapewnić, że zwierzęta są czyste, zaszczepione, dobrze wyszkolone i przebadane pod kątem odpowiedniego zachowania.
Comment here