Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiTechnologiaZdrowie

Poród w hipnozie – jak to działa?

Rate this post

Jaki wpływ ma hipnoza dla narodzin? Czy hipnoza naprawdę pomaga zmniejszyć ból podczas porodu?

Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia – dr Jerzy Lech Piechnik

Dla wielu oczekujących matek, w miarę zbliżania się terminów ich wystąpienia, wzrasta niepokój i obawa o poród i wszystko co się z nim wiąże. To jest całkowicie naturalne. Ważne jest, aby uznać te uczucia, ale nie pozwolić im nas kontrolować.

Książka Poród w hipnozie przeznaczona jest głównie dla kobiet w ciąży oraz położnych i lekarzy ginekologów.

Książka ma spełniać rolę podręcznika Szkoły Rodzenia i w pierwszej części zawiera informacje dotyczące przebiegu ciąży, najczęstsze patologie występujące w ciąży i porodzie oraz zestaw badań laboratoryjnych wykonywanych w poszczególnych miesiącach ciąży.

Głównym przesłaniem tej książki jest przygotowanie ciężarnej kobiety do porodu pozbawionego lęku i bólu.

O czym jest książka „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”?

Jesteśmy uwarunkowani oczekiwać najgorszego. Sala porodowa – przynajmniej ta z telewizji – wydaje się intensywna, zimna, przygnębiająca i przerażająca. I prawdopodobnie słyszałeś jakieś przerażające historie od przyjaciół i rodziny. To nie znaczy, że poród nie jest fizycznie wymagający. Bo jest. Ale to także naturalne. Ponieważ jesteśmy uwarunkowani oczekiwaniem bólu i widzenia narodzin jako procedury medycznej, lęk i strach mogą zostać wzmocnione, co z kolei może nasilić ból w pokoju porodowym.

Jak więc może coś takiego jak hipnoza złagodzić ból? W jaki sposób hipnoza może pomóc nam poczuć się spokojnym w oczekiwaniu na poród?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, ważne jest zdefiniowanie hipnozy.

Hipnoza to stan podwyższonego relaksu w umyśle i ciele. Jest to w pewnym sensie podobne do tego, co czujesz podczas głębokiej medytacji. Istnieje jednak kluczowa różnica: podczas hipnozy umysł staje się znacznie bardziej podatny na sugestie.

Poród w hipnozie (Hypnobirthing) umożliwia oczekiwanie matek od stosowania pozytywnych, uspokajających sugestii podczas porodu, aby zmniejszyć lęk, rozluźnić ciało i zmniejszyć świadomość bólu. Rezultatem jest delikatniejsza, spokojniejsza, bardziej radosna i prawdopodobnie wygodniejsza, łatwiejsza praca.

Czym jest hipnoza a czym nie jest…

Wielu ludzi błędnie uważa, że ​​hipnoza powoduje utratę kontroli; jakbyś był w transie, hipnotyzer ma pełną kontrolę nad naszymi działaniami.  Niemniej jednak, prawdopodobnie widziałaś już taki obraz  w telewizji. Zaczyna się od osoby koncentrującej się na wahadełku i otrzymaniu informacji, że czują się senne, bardzo senne…

W rzeczywistości hipnoza wzmacnia pozycję. Chociaż słowo hipnoza wywodzi się od Hypnosa, greckiego boga snu – i tak, wielu ludzi jest tak zrelaksowanych, że zasypiają podczas hipnozy – ale zwykle ludzie są bardzo rozbudzeni. Praktykujący od wieków wykorzystują hipnozę do pomocy ludziom. W dzisiejszych czasach hipnoza może zająć się wszystkim, od uzależnienia od cukru i rzucenia palenia po utratę wagi i złagodzenie objawów pierwszego trymestru.

Jak dokładnie hipnoza pomaga nam osiągnąć konkretne cele?

Cóż, głęboki stan relaksu, który osiągamy podczas hipnozy, pozwala nam przeformułować myśli, ponieważ umysł jest tak otwarty na sugestie. Jest to stan głębokiego relaksu i głębokiej koncentracji, a kiedy się zrelaksujemy i skupimy umysł, możemy przeprogramować podświadomość pozytywnymi, bardziej pomocnymi sugestiami. W rezultacie nadpisujemy automatyczne, często negatywne wzorce myślenia, w które podświadomość nauczyła się wierzyć.

Jak już wspomniano, przy porodzie nauczono nas, abyśmy oczekiwali bólu i cierpienia w pokoju porodowym. A ponieważ zbliża się termin, nasze oczekiwania mogą przerodzić się w lęk i strach. Korzystając z hipnozy, możemy przeformułować te myśli przed i podczas porodu, pomagając ukoić ciało i umysł. Hipnoza pomaga nam zastąpić nasze obawy związane z porodem pozytywnymi myślami i działaniami.

Jak działa hipnoza podczas porodu?

Hipnoza przy narodzinach wykorzystuje kilka technik – mianowicie autohipnozę, głębokie oddychanie i wizualizację. Samo-hipnoza zasadniczo osiąga stan relaksu. Użyjesz skryptu i technik oddychania, aby pomóc ciału i umysłowi się zrelaksować. Pozostajesz świadomy i całkowicie kontrolujesz swoje myśli i ciało podczas całego doświadczenia. Jesteś bardzo skupiony.

Gdy osiągniesz ten naturalny stan, możesz zacząć recytować hipnoafirmacje, cicho lub głośno, aby zapewnić podświadomości pozytywne sugestie, aby promować relaksację na wszystkich trzech etapach porodu. Te sugestie mogą mieć silny wpływ na reakcje organizmu.

Zmień ramy negatywnych myśli

Wiele oczekujących matek odczuwa niepokój i strach w szpitalu. W naszym obecnym społeczeństwie podświadomość często kojarzy poród z niekontrolowanym bólem. Ale nie musi tak być – możesz mieć świadome, wzmocnione doświadczenie porodu, dzięki hipnozie.Możemy użyć hipnozy, aby przeformułować te negatywne skojarzenia i zastąpić je szczęśliwszymi, zdrowszymi wzorcami myślenia. Na przykład, możemy nauczyć umysł postrzegania porodu jako radosnego, szczęśliwego, a nawet duchowego doświadczenia. Przekształcając negatywne skojarzenia z porodem w zdrowe podejście, matki mogą rozproszyć i wykorzenić lęk w miesiącach i tygodniach poprzedzających ich terminy.

Rozluźnij ciało i umysł

Podczas porodu stres i niepokój powodują kurczenie się mięśni i uwalnianie hormonów stresu i adrenaliny. Nasze ciała mają naturalną reakcję na te hormony, co może spowodować, że poród będzie bardziej męczący i jeszcze bardziej bolesny.

Hipnoza pozwala nam zrelaksować zarówno umysł, jak i ciało. Za pomocą hipnozy możemy zmniejszyć lęk (pomagając ograniczyć uwalnianie hormonów stresu i adrenaliny) i zmniejszyć napięcie poprzez rozluźnienie ciała.

Jest więcej niż możliwe, aby rodzić z komfortem i bez strachu. Ciało kobiety wie, jak rodzić, a hipnoza pomaga nam w to wierzyć.

Zarządzaj emocjami

Nasze emocje wpływają na nasze postrzeganie bólu. Silniejsze emocje wiążą się z bardziej intensywnym bólem, dlatego pozostając spokojnym w naszych myślach, mamy większą kontrolę nad naszymi emocjami, a co za tym idzie, nad naszym postrzeganiem bólu.

Hipnoza pomaga nam również czuć się bezpieczniej i ogranicza emocje strachu, paniki i lęku. Rezultat: matki czują się pewnie podczas porodu. Jest to tak ważne, ponieważ emocje matki bezpośrednio wpływają na jej dziecko. Jej myśli przekazują informacje dziecku w jej łonie. Innymi słowy, bezpieczeństwo emocjonalne zaczyna się w macicy.

Skup uwagę na bólu

Hipnoza może również pomóc nam zmniejszyć świadomość bólu. Jak dokładnie? Stan podwyższonej świadomości i skupienia pozwala nam kierować i zmieniać nasze myśli. Z bólem często skupiamy się na odczuciu, które niestety nasila to, co czujemy.

Korzystając z hipnozy, mamy większą kontrolę nad naszymi myślami i dlatego możemy kierować umysłem, aby zwracał mniejszą uwagę na to doznanie. Możemy zdecydować się na relaks i współczucie dla siebie. Istnieje wiele technik osiągnięcia tego celu – na przykład skupienie się na szczęśliwej wizualizacji – które mogą pomóc nam ograniczyć nasze postrzeganie bólu.

W przypadku ciąży cykl może wyglądać tak:

 • Podczas porodu strach, lęk i stres powodują uwalnianie kortyzolu i adrenaliny
 • Mięśnie napinają się, serce przyspiesza, a krew przestaje swobodnie płynąć
 • Napięte mięśnie utrudniają otwarcie macicy, a adrenalina może spowolnić lub nawet zatrzymać poród
 • W rezultacie praca spowalnia, staje się bardziej stresująca, a ból nasila się

Na szczęście zdrowe myślenie ma pozytywny wpływ, który jest, jeśli nie bardziej, potężny. Techniki narodzin hipnozy pozwalają nam rozluźnić umysł – zmniejsza to ilość kortyzolu i adrenaliny wytwarzanej przez organizm – i rozluźnia ciało, co pomaga uzyskać płynniejszą dostawę.

Korzyści z hipnozy dla ciąży

Uspokajający efekt hipnozy przynosi wiele korzyści oczekiwanym matkom i ich dzieciom, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie.

Na przykład wiele matek, które stosują hipnozę podczas porodu, mówią, że ogólnie mają bardziej pozytywne doświadczenia w sali porodowej. Stres i lęk mogą sprawić, że poród stanie się bolesnym wspomnieniem. Ale z hipnozą matki czują się bardziej opanowane, spokojniejsze i / lub obecne podczas porodu. Hipnoza pomaga im stworzyć pozytywną pamięć.

Jest to jednak tylko jedna z wielu potencjalnych korzyści. Hipnoza może również zapewniać:

 • łagodzi stres: ponieważ pomaga rozluźnić ciało i umysł oraz zmniejsza stres, hipnoza może sprawić, że poród stanie się wygodniejszy, mniej bolesny i krótszy. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których matki decydują się na hipnozę podczas porodu.
 • mniej polegania na medycynie: wiele matek wybiera hipnozę, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe i znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu. Plus, hipnoza może pomóc zmniejszyć ból, bez skutków ubocznych. Jednak chociaż hipnoza może być silnym środkiem przeciwbólowym, wiele matek nadal stosuje leki przeciwbólowe wraz z hipnozą.
 • zmniejszony ból: zaawansowana hipnoza, taka jak odwrócenie uwagi (w której skupiasz uwagę od bólu) i drętwienie (w którym uwidaczniasz drętwienie ciała), to dwie z najczęstszych technik stosowanych w celu zmniejszenia bólu.

Czy hipnoporód działa?

Naukowcy od dawna badali medyczne korzyści hipnozy. Istnieje również znaczna ilość dowodów wskazujących na szereg korzyści, w tym:

 • Mniejsza zależność od leków przeciwbólowych
 • Krótsze pobyty w szpitalu
 • Poprawiona tolerancja bólu
 • Więcej pozytywnych doświadczeń
 • Mniej interwencji chirurgicznychComment here