Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiPoradyZdrowie

Rodzaje testów alergicznych

5/5 - (1 vote)

Dawniej to w wiosennych miesiącach zaczynały się kłopoty dla alergików. W dzisiejszych czasach, gdy nie ma prawdziwych zim tj. grubej śnieżnej pokrywy i siarczystych mrozów, przyroda szybciej budzi się do życia i tak np. w styczniu w powietrzu unoszą się pyłki leszczyny pospolitej, w lutym dołączają pyłki olszy, a w marcu pyłki brzozy, topoli i traw. U osób wrażliwych na alergeny nawet zimowy spacer może zakończyć się swędzeniem oczu, nosa, uszu, zaczerwienionymi spojówkami, łzawieniem, wodnistym katarem i kichaniem.

Jak żyć z alergią?

Alergia to nic przyjemnego – kiedy układ odpornościowy zetknie się z alergenem, następuje jego nadmierna reakcja, która objawia się w sposób opisany powyżej, ale niekiedy pojawiają się poważniejsze dolegliwości tj. wysypka, duszności. Z alergią da się żyć – różnego rodzaju raporty mówią, że aż 40% naszego społeczeństwa zmaga się z nadwrażliwością na kurz, sierść zwierząt i roślinne pyłki. W pierwszej kolejności trzeba poznać wroga, potem dostosować swój tryb i styl życia do rodzaju alergenu (unikać spacerów, gdy pyli np. pokrzywa) oraz wprowadzić odpowiednie leczenie. Na pytanie „co nas uczula?” odpowiedź znajdziemy wykonując testy alergiczne.Rodzaje testów alergicznych

W diagnostyce alergii najczęściej stosuje się testy z krwi, testy skórne, testy płatkowe. Na czym polegają konkretne testy i co za ich pomocą można wykryć? Testy alergiczne z krwi służą oznaczeniu poziomu stężenia IgE. U osób zdrowych stężenie jest niskie, natomiast podwyższony poziom IgE może świadczyć o występowaniu atopowego zapalenia skóry, astmy, uczulenia na sierść kota. Testy z krwi są testami bardzo czułymi i nie wymagają specjalnych przygotowań od pacjenta. Przygotowań tzn. odstawienia leków odczulających na 7 dni przed badaniem wymagają  za to testy skórne. Najstarsza metoda wykrywania alergenu, skórny test punktowy (STP), polega na wykonaniu na przedramieniu niewielkich nakłuć, a następnie użyciu odczynników z alergenami. Test punktowy pomaga ustalić z wielką dokładnością, który alergen (roztocze, sierść, pyłki) jest przyczyną kłopotów układu immunologicznego. Naskórkowe testy płatkowe (NTP) to z kolei testy polegające na umieszczeniu na plecach niewielkiego krążka bibuły nasączonego alergenem (nikiel, barwniki, substancje zapachowe) w celu sprawdzenia czy wywoła kontaktowe zapalenie skóry.

Gdzie można wykonać testy alergiczne?

Testy alergiczne z krwi można wykonać praktycznie w każdym laboratorium. Testy punktowe skórne i testy płatkowe można wykonać w gabinetach zabiegowych w niektórych przychodniach. Testy można wykonać bezpłatnie jeśli posiadamy skierowanie od lekarza specjalisty.
Comment here