Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyZdrowie

Sen, odpoczynek i dobre samopoczucie psychiczne

Rate this post

Czasami zabiegany o styl życia, w którym jesteśmy w ciągłym ruchu, bez przerw między nimi, wydaje się jedyną drogą do szczęścia i sukcesu. W Intelligent Change budujemy i celebrujemy inny styl życia – ten, który jest opiekuńczy, uważny i świadomy.

Sen i odpoczynek dla zdrowia psychicznego

Wystarczająca ilość snu jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia psychicznego. Spędzamy około jednej trzeciej naszego życia w zaciszu naszych łóżek, przetwarzając codzienne wydarzenia z zamkniętymi oczami i dając naszemu ciału i umysłowi odpoczynek, na jaki zasługują.

Powód, dla którego powinniśmy pilnować 6 do 8 godzinny cykl snu co 24 godziny, wciąż nie jest do końca jasny, jednak wiemy dużo o korzyściach snu dla naszego psychicznego i fizycznego samopoczucia.

Idea odpoczynku jest nieco mniej prosta, ponieważ znaczenie odpoczynku zależy od osoby i sytuacji. Czasami odpoczynek oznacza usiąść wygodnie na sofie i zanurzyć się w książce, ale oznacza to również spacer na łonie natury lub zafundowanie sobie przyjemnego doświadczenia.

Nasz cykl snu podzielony jest na etapy, z których każdy odgrywa ważną rolę w energetyzowaniu i regeneracji naszego organizmu po dniu pełnym aktywności. Podczas głębokiego snu nasze umysły i ciała odpoczywają i ładują się, podczas gdy w dobrze znanej fazie REM (Rapid Eye Movement) wkraczamy w ekscytujący świat snów. Mimo pozornego braku logiki sny tak naprawdę pomagają nam integrować nasze codzienne doświadczenia oraz regulować i przetwarzać emocje.

Badania z 2000 r. wykazały, że sen jest niezbędny po wytrenowaniu nowej umiejętności, a naukowcy uważają, że sen REM odgrywa kluczową rolę w konsolidacji pamięci. Kiedy śpimy, nasz mózg próbuje zrozumieć nasze doświadczenia. Być może zauważyłeś, że stajesz się bardziej drażliwy, smutny lub odcięty od otoczenia, gdy ciągle jesteś pozbawiony snu. Dzieje się tak, ponieważ Twój mózg i układ nerwowy potrzebują snu, aby przetworzyć dzień i odpocząć.

Nie taki zdrowy sen – problem bezsenności i leczenie

W przeszłości problemy ze snem były postrzegane jako konsekwencja depresji, ale coraz więcej badań pokazuje, że w rzeczywistości jest to ulica dwukierunkowa. Badania wykazały, że zaburzenia snu są głównym objawem depresji i że ponad 75% osób z depresją doświadcza bezsenności. Chodzi o to, że brak snu może prowadzić do braku równowagi emocjonalnej, co z kolei pogarsza jakość snu. Istnieje podobny związek między snem a innymi stanami, takimi jak lęk, choroba afektywna dwubiegunowa, ADHD i autyzm, ze wskazaniem, że ustalony harmonogram snu może mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące na te zaburzenia.

Na szczęście istnieją proste strategie poprawy jakości naszego snu, w tym przyjemna rutyna nocna, która stopniowo nas uspokaja.

Odpoczynek i zdrowie psychiczne

Odpoczynek, jako podstawowy czynnik szczęścia i sukcesu, obejmuje szeroki zakres czynności i wydaje się być głównym czynnikiem łagodzącym stres, który zwiększa naszą kreatywność i poprawia nastrój.

Neuropsychologiczne badania obrazowania mózgu jednoznacznie wykazały, że mózg w spoczynku wykazuje spontaniczną aktywność odpowiadającą twórczemu myśleniu. Pomyśl tylko, ile razy miałeś najwspanialsze pomysły, na przykład relaksując się pod prysznicem.

Odpoczynek wydaje się mieć również kluczowe znaczenie dla produktywności i podejmowania decyzji. Zmęczony, przytłoczony mózg jest wolniejszy i bardziej niepewny. Dlatego większość ludzi lubi robić najważniejsze rzeczy w poniedziałki. Nawet bez naukowego wyjaśnienia wiemy, że po relaksującym weekendzie jesteśmy bardziej gotowi na wyzwania.

Odpoczynek obejmuje wszystko, od oglądanie filmu lub czytanie książki po uprawianie sportu, realizowanie hobby, spędzanie sensownego czasu z ludźmi, których kochasz.

Czytanie książki przed snem – 8 wspólnych korzyści dla zdrowia i snu

Podczas zwiększonego stresu ważne jest, aby pamiętać o higienie psychicznej i uwzględnić w swoim harmonogramie troskę o siebie, relaksację i odpoczynek. Dzień na łonie natury może zaskoczyć Cię swoją uzdrawiającą mocą, gdy najmniej się tego spodziewasz. Wykazano, że witamina D, którą otrzymujemy poprzez codzienną ekspozycję na słońce, jest niezbędna w zapobieganiu (lub zwalczaniu) objawów depresji.

Jak zasnąć w stresie

Dobry sen w nocy ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego umysłu, ale co, jeśli nie możemy spać z powodu stresu?

Kiedy czujemy się bardzo zestresowani, możemy przenieść nasze zmartwienia i niepewność na inne sfery życia, jedną z nich jest sen. „Cogito ergo insomnis ” („Myślę, więc nie mogę spać”) jest jednym z takich zjawisk opisanych przez badaczkę Anikę Norell-Clarke. Reprezentuje strach przed niemożnością zaśnięcia, jako projekcję innych zmartwień, które staramy się przezwyciężyć.Błędne koło deprywacji snu i odczuwanego stresu stanowi zagrożenie dla naszego dobrego samopoczucia i ważne jest, abyśmy podjęli działania, zanim objawy staną się poważniejsze.

Oto kilka świetnych technik, które mogą pomóc Ci zasnąć, nawet gdy jesteś zestresowany

Ćwicz wdzięczność

Spływanie w dół negatywnego wiru może zakłócić nasz sen, co z kolei tworzy pętlę sprzężenia zwrotnego, jeszcze bardziej drenując nasze samopoczucie emocjonalne i psychiczne. Praktykowanie wdzięczności przerywa to błędne koło, ponieważ pomaga nam pamiętać i potwierdzać wszystko i wszystkich, których cenimy w naszym życiu.

Ćwiczenie wdzięczności w ramach nocnej rutyny może pomóc w stresujących okresach. Nawet w najtrudniejsze dni praktyka wdzięczności pomaga nam pozytywnie zakończyć dzień.

Wyloguj się z ekranów

Wiele osób szuka eskapizmu i komfortu w Internecie lub decyduje się na zabawne, miękkie treści w trudnych i stresujących czasach. Nie ma wstydu przyznać, że wszyscy to zrobiliśmy. Jednak niebieskie światło emitowane przez ekrany ma tendencję do blokowania melatoniny, hormonu, który powoduje senność. Dlatego spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranami, szczególnie wieczorem, może zakłócić Twój harmonogram snu.

Zamiast narażać się na ten dodatkowy stres, przed snem rozważ inną aktywność uspokajającą. Czytanie książki, medytacja, lekkie rozciąganie lub słuchanie uspokajającej muzyki to tylko niektóre z dobrych sposobów na uspokojenie się do snu.

Ciepła kąpiel/prysznic

Woda zmywa wszystko, także trudne emocje. Ciepły prysznic może Cię uspokoić i pomóc oderwać się od codziennych stresorów. Uważa się, że zapach lawendy dolny do wanny ma pozytywny wpływ na stany lękowe, ponieważ zmniejsza reakcję organizmu na walkę lub ucieczkę. Wejście do chłodnej sypialni po ciepłym i relaksującym prysznicu obniży ciśnienie krwi, co w naturalny sposób sprawi, że poczujesz się senny i senny.

Napij się relaksującej filiżanki herbaty

Od wieków zioła są naszymi towarzyszami zdrowia. Dlatego dzisiaj w każdej aptece czy w specjalistycznym sklepie z herbatą znajdziesz ziołową mieszankę, która pomoże Ci się wyciszyć, zrelaksować i cieszyć się dobrym snem nawet w stresujących chwilach. Zioła takie jak waleriana, rumianek lub lawenda i mięta są znane z właściwości kojących dla układu nerwowego.

Codzienne ćwiczenia i zajęcia na świeżym powietrzu

Aktywność i spędzanie czasu na świeżym powietrzu pomagają nam odtruć i zrównoważyć chemię naszego mózgu i ciała. Aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, które są kluczowe dla dobrego samopoczucia. Świeże powietrze i słońce dostarczają nam również witaminy D. Optymalny poziom witaminy D jest ważny dla wydzielania melatoniny, bez której trudno zasnąć.

Techniki uspokajania umysłu

Wiele z przedstawionych poniżej technik uspokajania umysłu można z łatwością zastosować w porannej lub wieczornej rutynie, wykorzystać jako ćwiczenia na odpoczynek lub pomóc zasnąć.

Medytacja

Czy wiesz, jak medytować? Medytacja jest ważną częścią osobistej praktyki duchowej i pomaga nam odpocząć, zrelaksować się i oderwać od codziennych trosk i obciążeń. Wyrywa nas z głów i wprowadza nas do naszych ciał, przywracając nam wewnętrzne poczucie kontroli, przypominając nam o byciu obecnym tu i teraz.

Prowadzenie dzienniczka

Prowadzenie refleksyjnego dziennika to świetny sposób na relaks, refleksję nad emocjami i zaangażowanie w konstruktywną troskę o siebie. Zaleca się wypróbowanie innych sposobów może relaksowania – będących dla Ciebie przyjemnością i inspiracją. Niektóre z nich mogą być częścią pięknego i satysfakcjonującego hobby, takiego jak ogrodnictwo czy fotografia.

Wykorzystaj godziny wieczorne, aby połączyć się ze swoją podświadomością, zrobić miejsce na pomysły i marzenia, zrelaksować się i zainspirować. Jako rytuał na zmierzch, nocne notatki pomogą Ci lepiej spać i obudzić się z nową witalnością. I tak jak jest więcej niż jeden sposób na odpoczynek, tak nie ma dobrej lub złej metody korzystania z naszego dziennika. Wykorzystaj w pełni każdą sekcję — Marzenia, Pomysły, Zadania do wykonania i Kreatywne rozważania — zawsze i wszędzie, jak Ci to odpowiada.

Rozmowa z kochaną osobą

Bliska i intymna rozmowa z ukochaną osobą, bliskim przyjacielem lub wspierającym członkiem rodziny może być świetnym sposobem na odciążenie umysłu i wyrażenie siebie. Integracja z innymi, a także bycie wysłuchanym i zrozumianym, sprzyja poczuciu przynależności, co jest niezmiernie ważne dla zdrowia psychicznego.

Rozmowa z terapeutą

Wielu terapeutów powie Ci, abyś nie czekał na trudne czasy, aby zacząć rozważać terapię. Psychoterapia może być miejscem, w którym nauczysz się radzić sobie ze stresującymi okresami, zrównoważyć emocje, uzyskać potrzebne wsparcie lub po prostu zostać wysłuchanym.

Kojąca praktyka samoopieki

Czym jest dla Ciebie dbanie o siebie? Długie kąpiele, chodzenie do spa, czytanie książek, pisanie dzienników, pisanie wierszy, malowanie… lub po prostu siadanie przy filiżance herbaty. Pomyśl o aktywności, która sprawia, że ​​poczujesz się tak, jakbyś sam był przytulany i wspierany, i upewnij się, że dostajesz więcej tego.

W ten sposób pomagasz sobie zachować spokój i siłę nawet w najtrudniejszych chwilach. Czasami konieczne jest cofnięcie się o krok od swoich obowiązków, zanim będziesz mógł się z nimi ponownie zaangażować.
Comments (1)

  1. przed spaniem trzeba się wewnętrznie wyciszyć, uśpić na początku swój umysł, a potem ciało już samo zaśnie. Ale – to chyba stanowi obecnie największą trudność – to wyciszenie głowy i myśli i oczyszczenie emocji z dnia.

Comment here