Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

PoradyPsychoterapiaRelacjeZdrowie

Jak przyspieszyć postępy w terapii

5/5 - (12 votes)

Terapia jest często uważana za tajemniczy proces, przez co wielu ludzi nie ma pewności, co to właściwie jest i jak osiągnąć znaczący postęp w leczeniu.

Czym jest terapia? Pełna definicja psychoterapii

U podstaw terapii leży zarówno związek, jak i proces. Sam proces jest podyktowany stylem terapeuty i życzeniami klienta na ich uczestniczenie w terapii. Relacja (najważniejszy czynnik zmiany w terapii) to proces współpracy między klientem a terapeutą. Ten związek jest znany jako sojusz terapeutyczny.

Powróć do swojego początkowego celu

Terapia może często zmieniać kierunek lub skupienie. Często pojawiają się problemy konkurencyjne, gdy pojawiają się w twoim życiu – i to dobrze! Możesz potrzebować dodatkowej pomocy w tych kwestiach, kiedy staną na czele codziennego doświadczenia. Czasami może to jednak prowadzić do utraty naszych początkowych celów i potrzeb w terapii.

Czym dokładnie jest terapia?

Powrót do tych początkowych celów leczenia jest ważnym pierwszym krokiem w ocenie postępów w terapii. Przejrzyj cele lub notatki, które zrobiłeś dla siebie przed terapią, aby dowiedzieć się, ile lub jak niewiele poczyniłeś od początku podróży terapeutycznej.

Rozpocznij rozmowę z terapeutą

Większość terapeutów próbuje regularnie sprawdzać u swoich klientów, jak się czujesz podczas  procesu terapii. Otwarcie rozmowy z terapeutą na temat procesu terapii może być świetnym momentem przejścia. Chociaż przerażające jest poruszanie tematu, nie czuj się onieśmielony. To, jak myślisz i czujesz w terapii, jest doskonałym źródłem informacji dla twojego terapeuty. Mówiąc po prostu: „Chciałbym porozmawiać o tym, jak idzie moja terapia i o tym, co myślisz”, to dobry sposób na poruszenie tematu.Możesz podzielić się swoimi przemyśleniami na temat postępów w osiąganiu celów i zastanowić się nad zapytaniem terapeuty o ocenę postępów w leczeniu. Twój terapeuta podzieli się z tobą szczerą opinią, którą możesz wykorzystać w następnej fazie terapii.

Śledź swój nastrój lub objawy

Sprawdzanie zmian w nastroju lub objawach jest konkretnym sposobem pomiaru postępu w terapii. Na przykład, jeśli rozpocząłeś terapię w celu skuteczniejszego radzenia sobie z lękiem , okresowo śledząc swój nastrój w trakcie terapii, możesz podać dane, w jaki sposób poziom lęku zmienił się w trakcie całego procesu. Jeśli zauważysz mniej natrętnych myśli lub mniej zmartwień, to sygnał, że terapia jest na właściwej drodze.

Jeśli nie zaobserwowałeś zmniejszenia objawów (lub poprawy nastroju), jest to znak, że coś w twojej terapii nie jest w porządku. Uzbrojeni w tę wiedzę ty i twój terapeuta możecie szczerze porozmawiać o różnych sposobach podejścia do lęku i leczenia.

Zapytaj również swoich bliskich

Jeśli masz przyjaciół i bliskich u boku podczas swojej podróży terapeutycznej, mogą oni również przedstawić ci kilka ważnych opinii na temat ich postrzegania postępów. Ci, którzy są najbliżej ciebie, najprawdopodobniej będą skłonni obserwować twoje nastroje i zmiany zachowań w domu – i potencjalnie ustawienia społeczne – których ty możesz nie być świadomym.

Może być trudno poprosić innych, aby zastanowili się i otworzyli się na tego rodzaju informacje zwrotne, więc pamiętaj, aby zapraszać tylko zaufane osoby, które są blisko ciebie.

Postęp w terapii jest trudny do monitorowania, ponieważ nie jesteśmy po prostu grupą objawów. Nasze nastroje zmieniają się w zależności od środowiska i innych czynników przez cały czas. Ale jeśli martwisz się o swoje postępy, poświęć trochę czasu, aby pomniejszyć i rozważyć te podejścia, aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie doświadczenia terapeutycznego.

Pamiętaj — nagłe przerwanie terapii jest jak nagłe odstawienie antydepresantów — nie robi się tego, bo może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla twojego dobrostanu (chyba, że mamy do czynienia z terapeutą łamiącym zapisy Kodeksu Etoczno-Zawodowego Psychologa, w takim wypadku nie ma na co czekać).
Comment here