Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaEmocjePoradyPsychoterapiaZdrowie

Jak nauczyć się pozytywnego myślenia?

5/5 - (2 votes)

Wiele osób, próbując pozbyć się nawiedzających ich głów negatywnych myśli, nie zawsze zdaje sobie sprawę, że pozytywnie myślący człowiek nie jest frywolnym i wietrznym optymistą ani wiecznie radosnym i szczęśliwym nihilistą. Pozytywni ludzie doskonale zdają sobie sprawę, że nie żyją w bajce, a otaczająca ich rzeczywistość daleka jest od raju.

Dlaczego warto myśleć pozytywnie?

Osoba, która potrafi myśleć pozytywnie, wszystkie trudności pojawiające się na jej ścieżce życiowej rozważa przez pryzmat możliwości. Próbując rozwiązać kolejny problem, taka osoba najpierw rozważy sytuację z różnych punktów widzenia, a następnie stosując kreatywne podejście i kontrolując swoje myślenie własną siłą woli, zacznie szukać najbardziej optymalnego rozwiązania!

Nauka pozytywnego myślenia nie jest taka trudna. Musisz tylko zmienić swoje podejście do wydarzeń w życiu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Pozytywne myślenie: co to jest?

Pozytywne myślenie to koncepcja psychologiczna, metoda motywacyjnego rozwoju osobowości i pożyteczny nawyk, dzięki któremu człowiek może podnieść poziom swojego dobrostanu psychicznego i zmienić swoje życie na lepsze.

Wielu psychologów twierdzi, że pozytywne myślenie lub pozytywizm mentalny to właściwy i zupełnie nowy sposób myślenia, o którym wcześniej myślało niewiele osób.

Osoba, która nauczyła się myśleć pozytywnie, otwiera przed sobą wiele nowych możliwości, aby stać się osobą bardziej odnoszącą sukcesy, zdrową, szczęśliwą, i samowystarczalną. Taka osoba przestaje się nakręcać i dawać upust negatywnym myślom, ponieważ zdała sobie sprawę z jednej prostej prawdy: te idee i myśli, którym poświęcał swoją energię i które traktował poważnie, prędzej czy później wcieliły się w jego prawdziwe życie!

✔ Jeśli myślisz, że wszystko jest złe i nic dobrego nie może się wydarzyć w twoim życiu, to może okazać się to prawdą.

✔ Jeśli myślisz, że wszystko jest w porządku i jeszcze wiele dobrego wydarzy się w Twoim życiu, to jest ogromne prawdopodobieństwo, że będziesz doświadczać i przeżywać dobre rzeczy.

Musimy tylko zaakceptować fakt, że nasze życie jako całość było, jest i będzie takie, jakim je widzimy i subiektywnie postrzegamy.

Obrazy tworzące się w umyśle danej osoby określają jej działania. Działania natomiast określają styl, poziom i sposób życia. Pamiętacie film braci Coen The Big Lebowski? Tam z pozoru zwyczajny dywan nadał styl całemu pokojowi głównego bohatera. Więc twoje myśli, jak dywan, wyznaczają styl całego twojego życia.

Jeśli chcesz poczytać o prawdziwych historiach tego typu, zajrzyj na bloga Bezproblemowa. Autorka opowiada o tym, że sama była kiedyś ofiarą negatywnego myślenia, co bezpośrednio przekładało się na jej doświadczenia. Szczególnie polecamy artykuł „Dlaczego ja mam gorzej? Jak przestać porównywać się do innych?„. Wygląda na to, że tych artykułów będzie jeszcze więcej, a powyższy wpis to tylko wstęp do większej serii.

Po co uczyć się pozytywnego myślenia?

 

  • Jeśli człowiek myśli dawnymi, niezdrowymi schematami i destrukcyjnymi stereotypami, praktykuje bierne podejście do wydarzeń zachodzących w jego życiu, zrzuca odpowiedzialność na innych i wątpi we własne możliwości, to nie ma nic dziwnego w tym, że nie spotyka go nic dobrego.
  • Każda sytuacja życiowa zawsze ma neutralny kolor. To tylko zdarzenie lub fakt dokonany. Sami nadajemy tę lub inną kolorystykę tej lub innej sytuacji życiowej. Negatywne, mające ogromny potencjał energetyczny, bardzo szybko przyczepiają się do tych osób, które pozwalają, by w ich głowach dominowały destrukcyjne myśli. Błyskawicznie przylegająca negatywność nie tylko jest wzmacniana przez nieprzyjemne zdarzenia, które co jakiś czas zaczynają pojawiać się w życiu tych ludzi, ale także stopniowo zwiększa swoją moc.
  • Negatywnie myślący ludzie tracą wiarę w siebie i kontrolę nad wydarzeniami mającymi miejsce w ich życiu, coraz bardziej wątpią w siebie i swoje możliwości, zaczynają popadać w skrajności i szczerze wierzyć, że życie pokaże im nie raz, gdzie zimują raki.
  • Aby wyrwać się z błędnego koła i nauczyć się myśleć pozytywnie, musisz przemyśleć i odbudować swój sposób myślenia. Myślenie pozytywne, w przeciwieństwie do myślenia negatywnego, pozwala człowiekowi poczuć się panem własnego życia i budować rzeczywistość, której naprawdę potrzebuje. Twórcze myśli, podobnie jak ich destrukcyjne odpowiedniki, mają ogromną moc i potężną energię.
  • Gdy pozbędziesz się destrukcyjnych postaw i nauczysz się myśleć pozytywnie, od razu poczujesz tę moc i ostatecznie nauczysz się nią zarządzać.

 

Jak nauczyć się myśleć pozytywnie: instrukcje krok po kroku

Dzięki instrukcji krok po kroku, możesz przemyśleć swój dotychczasowy sposób myślenia, pozbyć się negatywnych myśli i nauczyć się myśleć pozytywnie. Instrukcja składa się z trzech części: obiektywnej oceny myśli, walki z myślami destrukcyjnymi oraz kształtowania optymistycznych i pozytywnych poglądów na życie.

Część pierwsza. Obiektywna ocena myśli

1. Weź odpowiedzialność za własne życie

Warto zaakceptować fakt, że Ty i tylko Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za swój stosunek do własnego życia. Jeśli budzisz się z negatywnymi myślami, cały dzień myślisz o złych i zasypiasz z myślami, że jutro będzie gorzej niż wczoraj, niestety możesz mieć problem z zauważaniem i doświadczaniem tego, co dobre.

Pierwszym krokiem do zmiany własnego życia jest uświadomienie sobie, że problem występuje. Twój problem w tym przypadku polega na tym, że nie wiesz, jak myśleć pozytywnie. Gdy tylko zrozumiesz, że już nawykowy negatywny sposób myślenia można zmienić za pomocą odpowiedniego podejścia, natychmiast odczujesz ulgę.

Nasza rzeczywistość jest w naszych głowach! Proste, prawda? Jednak czasami właśnie zrozumienie tego okazuje się najtrudniejsze.

2. Doceń korzyści płynące z pozytywnego myślenia

Pomyśl teraz o urokach, zaletach i zaletach pozytywnego myślenia. Jeśli nauczysz się myśleć pozytywnie, przejmiesz kontrolę nad własnym życiem i będziesz cieszyć się każdą jego chwilą, poprawisz swoje zdolności adaptacyjne i zwiększysz poziom odporności na stres, zdrowia fizycznego i psychicznego.

Świadomość wszystkich uroków pozytywnego myślenia pomaga rozwinąć motywację, która z czasem nie zniknie, a jedynie wzrośnie.

3. Zacznij zapisywać myśli

Warto prowadzić dziennik, w którym będziesz odzwierciedlać swoje codzienne przemyślenia. Możesz więc prześledzić główne trendy w kształtowaniu pozytywnego myślenia. Wieczorem zapisz wszystkie myśli, które nawiedziły Twoją głowę w ciągu ostatniego dnia, a następnie uważnie przeczytaj i śledź swoje uczucia. Które z myśli zapisanych w pamiętniku przywołały miłe wspomnienia? Jakie myśli sprawiają, że czujesz się gorzej? Zaufaj swojej intuicji i nie próbuj się oszukiwać, inaczej ci się nie uda.

W niedzielę przeczytaj wszystkie wpisy dokonane w ciągu tygodnia, a następnie dokładnie je przeanalizuj i wystaw obiektywną ocenę. Na osobnej kartce zapisz 4-6 dominujących pozytywnych i negatywnych myśli, które najczęściej nawiedzały Twoją głowę w ciągu ostatnich dni.

Część druga. Walka z destrukcyjnymi myślami

1. Zidentyfikuj swoje mimowolne destrukcyjne myśli

Musisz osobiście poznać swojego wroga, dlatego konieczne jest rozpoczęcie walki z negatywnym myśleniem poprzez zidentyfikowanie tych destrukcyjnych myśli, które mimowolnie pojawiają się w twojej głowie w postaci pierwszej reakcji na tę lub inną wiadomość.

Przykład. Koleżanka w tajemnicy powiedziała Ci, że jutro w pracy będzie nadzwyczajna kontrola. Jeśli pierwszą myślą, która przyszła ci do głowy, była myśl, że nie zdasz tego testu, a kierownictwo na pewno cię zwolni, to twój sposób myślenia nie jest bynajmniej pozytywny. Osoba, która potrafi myśleć konstruktywnie, pomyślałaby, że na pewno zdałaby każdy test, ponieważ jest pewna siebie i swoich kwalifikacji.

Gdy nauczysz się identyfikować i monitorować swoje mimowolne negatywne myśli, możesz rzucić im wyzwanie i spróbować wyrzucić je z głowy.

2. Przeanalizuj swoje negatywne myśli

Jeśli przez całe swoje świadome życie preferowałeś destrukcyjny sposób myślenia, to nie zobowiązuje cię to do dalszego zachowywania się w ten sposób. W każdej chwili możesz to zmienić i zawalczyć o siebie.

Gdy tylko mimowolne lub świadome negatywne myśli ponownie nawiedzą twoją głowę, natychmiast przerwij wewnętrzny dialog i zastanów się, jak te myśli odpowiadają rzeczywistości. Czy naprawdę ukazują obiektywną prawdę?

Weź kartkę papieru i zapisz negatywną myśl, która przyszła Ci do głowy. Obiektywnie przeanalizuj tę myśl, a następnie powiedz ją głośno w imieniu jakiejś innej osoby i zastanów się, jak byś zareagował, gdyby ta druga osoba poprosiła Cię o wyrażenie opinii w tej sprawie. Wielu z nas jest w stanie z łatwością obalić negatywne myśli innych ludzi, mimo że często postrzegamy własną negatywność jako ostateczną prawdę.Przykład: Jeśli Twoją głowę często nawiedzają myśli, że nie zdasz kolejnego egzaminu zawodowego, to pomyśl o tym, że jest mało prawdopodobne, abyś nadal pracował w tej pracy, gdyby Twoje negatywne myśli były prawdziwe. Dlaczego zarząd miałby wypłacać pensję niekompetentnemu pracownikowi? Odpowiedz sobie na to pytanie i spróbuj rozpoznać fakt, że mocno przesadzasz.

3. Zmień negatyw na pozytyw!

Kiedy już będziesz w stanie zidentyfikować i obiektywnie przeanalizować swoje negatywne myśli, możesz zacząć zastępować negatywne myśli pozytywnymi. Staraj się zastąpić każdą negatywną myśl, która utrudnia Twój rozwój osobisty, pozytywną myślą, która pomoże Ci odnieść sukces i poprawić jakość życia.

Przykład. Gdy tylko pomyślisz, że nie jesteś w stanie sprostać jakiemuś zadaniu w pracy, natychmiast przerwij swój wewnętrzny dialog. Wiesz już na pewno, że ta myśl jest myślą negatywną i nie jest prawdziwa. Dlatego należy ją zastąpić pozytywną myślą. Bardzo ważne jest, aby ta pozytywna myśl nie była wzorem pewności siebie. Wiele osób często myli pewność siebie z pewnością siebie i pewnością siebie.

✘ „Jestem doświadczonym i szanowanym pracownikiem, bez którego nasza firma nie może się obejść. Na pewno zdam każdy test bez żadnego przygotowania, więc kolega może nie podzielić się ze mną tą informacją ”- przykład pozytywnej, ale pewnej siebie myśli. Zdecydowanie nie musisz tak myśleć, inaczej możesz zostać bez pracy.

✔ „Bardzo dobrze, że kolega podzielił się ze mną informacją, że jutro musimy przejść kolejną kontrolę. Dzisiaj poświęcę trochę czasu na przygotowania, aby jutro wszystko było dla mnie na najwyższym poziomie ”- przykład prawidłowego pozytywnego nastawienia.

4. Nie kontaktuj się lub minimalizuj kontakt z negatywnymi czynnikami zewnętrznymi

Stały kontakt z niektórymi czynnikami zewnętrznymi może negatywnie wpłynąć na samopoczucie i ogólną kondycję. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu lub minimalizowanie kontaktu z agresywnymi lub stresującymi czynnikami.

Zamiast agresywnej i ciężkiej muzyki posłuchaj kojących i medytacyjnych melodii, brutalne gry wideo i krwawe filmy zastąp czytaniem klasycznych książek, spacerami lub pogawędkami z ludźmi, których lubisz. Taka rozrywka nie tylko odpręży umysł, ale także wprawi w odpowiedni nastrój.

5. Powiedz nie! spolaryzowane myślenie

Myślenie spolaryzowane lub „czarno-białe” uniemożliwia nam pozytywne, obiektywne myślenie, ponieważ dana osoba postrzega wszystko w świetle białym lub czarnym. Uważa, że powinien robić wszystko doskonale (biały) lub nie robić nic (czarny). Brak jakichkolwiek alternatyw (szare odcienie) prowadzi do tego, że człowiek zaczyna myśleć negatywnie, bo w naszym świecie nie ma nic idealnego.

Aby pozbyć się spolaryzowanego myślenia, musisz nauczyć się myśleć w więcej niż dwóch (pozytywnych i negatywnych) kierunkach. Wypełnij swoje życie wszystkimi możliwymi scenariuszami, ponieważ sytuacja nie zawsze jest rozwiązana w stu procentach pozytywnie lub negatywnie.

Przykład. Jeśli jutro musisz zdać nadzwyczajny sprawdzian z pracy, to nie myśl, że wykażesz się najlepszymi wynikami lub nie zdasz i będziesz zmuszony szukać innej pracy. Pomiędzy tymi radykalnie przeciwnymi opcjami „ukrytych” jest kilka innych opcji: Twój wynik będzie średni, test zostanie anulowany itp.

W tym miejscu warto zaznaczyć, aby dokładnie się sobie przyjrzeć. Jeśli negatywne myśli to po prostu Twój nawyk, ćwiczenia zdecydowanie mogą pomóc. Jednak może okazać się, że chorujesz na depresję, zaburzenia lękowe lub cierpisz na inne problemy natury psychicznej lub fizycznej. Nie należy tego ignorować. Jeśl zauważasz u siebie jakąś nieprawidłowość, zgłoś się po pomoc, aby wykluczyć ewentualną chorobę.

Autorka wcześniej wspomnianego bloga Bezproblemowa nie wiedziała co jej jest aż do 26 roku życia, kiedy to zdiagnozowano u niej ADHD. Teraz szerzy wiedzę na temat tego zaburzenia u osób dorosłych. Warto przeczytać jeden z artykułów o tej tematyce, szczególnie jeśli też dostrzegasz u siebie objawy: „Na czym polega ADHD u dorosłych?„.

Część trzecia. Rozwijanie optymistycznego i pozytywnego podejścia do życia

1. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne

Pozytywne myślenie to przydatna umiejętność, której wypracowanie wymaga nie tylko wysiłku, przypomnienia i systematycznej praktyki, ale także czasu. Nie da się po prostu podnieść się i obudzić pewnego dnia bez żadnych negatywnych myśli w głowie. Aby tak się stało, musisz stale pracować nad sobą i pozbyć się złych nawyków fizycznych. Po co? Czy można pomyśleć o czymś pozytywnym, jeśli rano po kolejnej imprezie boli Cię niemiłosierny ból głowy, dręczy Cię przewlekły kaszel nałogowego palacza, albo dodatkowe kilogramy nie pozwalają spokojnie wejść na trzecie piętro? Otóż to!

Gdy tylko poprawisz swoje zdrowie fizyczne, Twój umysł automatycznie zacznie dostosowywać się do nowego stylu życia. Uważaj na swoją postawę, badaj się i odwiedzaj dentystę 2-3 razy w roku, uprawiaj sport, zrezygnuj z wysokokalorycznych potraw, praktykuj techniki medytacyjne i staraj się jak najlepiej zaprowadzić porządek w swoim ciele.

2. Obudź swoją kreatywność

Dzięki kreatywności można nie tylko nauczyć się pozytywnie myśleć, ale także wyjść poza codzienność, stać się bardziej kreatywną i ciekawą osobą. Jeśli nigdy wcześniej nie myślałeś o jakiejkolwiek kreatywności, to jest odpowiedni moment!

Poświęć 20-30 minut na zbadanie swoich najbardziej oryginalnych i szalonych pomysłów i zrób coś własnymi rękami. Nie bój się eksperymentować! Gdyby wszyscy ludzie bali się spróbować czegoś nowego, to nadal siedzielibyśmy w jaskiniach!

Osoba, która znalazła własny sposób wyrażania siebie poprzez kreatywność, zaczyna myśleć bardziej pozytywnie. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy z nas chce stworzyć coś wyjątkowego i autentycznego. Bądź odważny i nie bój się!

3. Wyznaczaj przemyślane i realistyczne cele

Nieprzemyślane i nierealne cele bardzo rzadko są realizowane. Dlatego osoba, która stawia sobie takie cele, stopniowo traci pozytywne nastawienie i staje się pesymistą.

Aby nie rozczarować się życiem i nie zamienić w złego i wiecznie niezadowolonego narzekacza, każdy z twoich celów powinien być dokładnie przemyślany i sprawdzony pod kątem realizmu. Jeśli masz jakiś globalny cel, należy go podzielić na kilka małych zadań. Każde małe, ale zrealizowane zadanie zainspiruje Cię i zmotywuje do nowych osiągnięć.

4. Przebywaj z pozytywnymi i miłymi ludźmi

Ludzie wokół nas mają na nas określony wpływ. I to jest fakt, z którym nie można dyskutować. Po komunikowaniu się z niektórymi ludźmi chce się latać na skrzydłach, uśmiechać się i czynić dobro, podczas gdy rozmowa z innymi pozostawia nieprzyjemny posmak, wewnętrzną pustkę i bezsilną irytację.

Ludzie, którzy zabijają motywację i pochłaniają energię, nie są warci poświęconych im cennych minut życia. Więc zrób sobie prezent i odmów komunikowania się z toksycznymi, nieprzyjemnymi i pesymistycznymi osobowościami. Jeśli nie masz możliwości całkowitego odcięcia takiego połączenia, postaraj się ograniczyć komunikację do minimum. Otaczaj się pozytywnymi i miłymi ludźmi, z którymi lubisz spędzać czas!

5. Baw się dobrze!

Baw się i ciesz! Ciesz się dobrą pogodą, słuchaj szumu deszczu, komunikuj się z miłymi ludźmi, szukaj szczęścia w małych szczegółach, dostrzegaj każdy drobiazg, który może wywołać pozytywne emocje. Ludzie, którzy potrafią się radować i dobrze bawić, nigdy się nie zniechęcają i nie myślą, że życie jest ciągłym rozczarowaniem i serią strasznych tortur.

Humor pomaga nie tylko spojrzeć na obecną sytuację z zupełnie innej perspektywy, ale także zachować spokój ducha. Nie zapominaj, że niektóre wydarzenia w życiu dzieją się same, więc nie możemy w żaden sposób na nie wpłynąć. Taka jest nasza rzeczywistość i nic na to nie poradzimy. Dlatego w krytycznych sytuacjach nie popadaj w rozpacz i nie myśl, że twoje życie się skończyło, ale najpierw spróbuj znaleźć przynajmniej coś pozytywnego, a potem zacznij szukać najlepszego rozwiązania.

6. Żyj teraźniejszością, a nie przeszłością czy przyszłością

Zbyt często żałowanie przeszłości lub martwienie się o przyszłość przeszkadza w pozytywnym myśleniu. Po otrzymaniu złego, traumatycznego lub smutnego doświadczenia w przeszłości, człowiek zaczyna bać się żyć i cieszyć się życiem. Na poziomie podświadomości nieustannie czeka na coś złego i nie wierzy, że w jego życiu mogą wydarzyć się dobre wydarzenia.

Spójrz jeszcze raz na swoją przeszłość , przeanalizuj zdobyte doświadczenie, wyciągnij pewne wnioski i ruszaj dalej. Życie to ciąg wydarzeń. A te wydarzenia nie zawsze są przyjemne i dobre.

Przyszłość jest bardzo ważna, ale nie powinieneś skupiać się na niej tak bardzo, aby zapomnieć o teraźniejszości. Wydarzenia w przyszłości mogą rozwijać się na różne sposoby. I nie zawsze możemy przewidzieć wynik zdarzenia. Po co więc martwić się czymś, co jeszcze się nie wydarzyło, skoro może się w ogóle nie wydarzyć?

Nasze życie to chwila między tym, co było, a tym, co będzie. Warto nauczyć się cieszyć każdą chwilą teraźniejszości i doceniać wszystko, co mamy teraz. Tylko tak możesz nauczyć się pozytywnie myśleć i czerpać prawdziwą przyjemność z każdej sekundy!
Comment here