Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaKsiążkiZdrowie

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Rate this post

Co to jest neuralgia nerwu trójdzielnego?

Neuralgia nerwu trójdzielnego to stan charakteryzujący się bólem pochodzącym z nerwu trójdzielnego, który zaczyna się w górnej części ucha i dzieli się na trzy, w kierunku oka, policzków i szczęki. Mamy dwa nerwy trójdzielne po każdej stronie twarzy, ale ból neuralgii trójdzielnej najczęściej dotyczy tylko jednej strony.

Ból neuralgii nerwu trójdzielnego różni się od bólu twarzy spowodowanego innymi problemami. Często opisuje się go jako przeszywający, kłujący lub elektryczny w odczuciach i tak poważny, że chory nie może jeść ani pić. Ból przechodzi przez twarz w ciągu kilku sekund, ale wraz z postępem choroby ból może trwać kilka minut, a nawet dłużej.

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest czasami znana jako „tik douloureux”, co oznacza „bolesny tik”.

Co warto wiedzieć:

 • Neuralgia nerwu trójdzielnego najczęściej dotyka osoby w wieku powyżej 50 lat, a schorzenie to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
 • Neuralgia nerwu trójdzielnego jest najczęstszą przyczyną bólu twarzy i jest diagnozowana u około 15 000 osób rocznie w Stanach Zjednoczonych.
 • Ból nerwobólu nerwu trójdzielnego jest wyjątkowo silny. Chociaż stan nie zagraża życiu, intensywność bólu może być wyniszczająca.
 • Możliwa jest ulga w neuralgii nerwu trójdzielnego: zabiegi medyczne i chirurgiczne mogą pomóc w opanowaniu bólu, zwłaszcza gdy są one prowadzone przez doświadczonego lekarza i chirurga.

Przyczyny nerwobólu nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego zwykle występuje spontanicznie, ale czasami jest związana z urazem twarzy lub zabiegami stomatologicznymi.

Stan ten może być spowodowany naciskiem naczynia krwionośnego na nerw trójdzielny, znanym również jako ucisk naczyniowy. Z biegiem czasu puls tętnicy ocierającej się o nerw może zniszczyć izolację zwaną mieliną, pozostawiając nerw odsłonięty i bardzo wrażliwy.

Wynikające z tego objawy mogą być podobne do tych spowodowanych problemami stomatologicznymi, a czasami osoby z niezdiagnozowaną neuralgią nerwu trójdzielnego badają wiele zabiegów stomatologicznych w celu opanowania bólu.

Stwardnienie rozsiane lub guz – choć rzadkie – mogą również powodować neuralgię nerwu trójdzielnego. Naukowcy badają, czy neuralgia popółpaścowa (spowodowana przez półpasiec ) może być związana z tym stanem.

Objawy neuralgii trójdzielnej

Neuralgia nerwu trójdzielnego występuje częściej u kobiet niż mężczyzn, częściej występuje u osób starszych (zwykle 50 lat i starszych) i występuje częściej po prawej stronie niż po lewej stronie.

Objawy neuralgii nerwu trójdzielnego mogą obejmować:

 • Epizody ostrego, intensywnego, przeszywającego bólu policzka lub szczęki, który może przypominać porażenie prądem. Epizody bólu mogą być wywołane przez cokolwiek dotykając twarzy lub zębów, w tym golenie, nakładanie makijażu, mycie zębów, dotykanie zęba lub warg językiem, jedzenie, picie lub mówienie – a nawet lekki wiatr lub woda uderzająca w twarz.
 • Okresy ulgi między epizodami.
 • Niepokój na myśl o powrocie bólu.

Ból nerwobólu trójdzielnego

Nerw trójdzielny dzieli się na trzy gałęzie: oczną, szczękową i żuchwową. Każda gałąź zapewnia czucie w różnych obszarach twarzy. W zależności od tego, która gałąź i która część nerwu jest podrażniona, ból neuralgii trójdzielnej może być odczuwany w dowolnym miejscu twarzy. Najczęściej jest wyczuwalny w dolnej części twarzy. Intensywność bólu jest wyjątkowa: niektórzy twierdzą, że jest on silniejszy niż zawał serca, kamica nerkowa czy nawet poród.

Nawrót neuralgii nerwu trójdzielnego może rozpocząć się od mrowienia lub drętwienia twarzy. Ból pojawia się w postaci przerywanych wybuchów, które trwają od kilku sekund do dwóch minut, stając się coraz częstsze, aż ból jest prawie ciągły.

Nawroty mogą trwać przez kilka tygodni lub miesięcy, po których następuje okres bezbolesny, który może trwać rok lub dłużej. Chociaż ból neuralgii nerwu trójdzielnego może wydawać się zanikać, zawsze powraca, często z większą intensywnością.

W niektórych przypadkach, zamiast ostrego, przeszywającego bólu, neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się jako utrzymujący się tępy ból. Ta i inne zmiany objawów są czasami opisywane jako „nietypowa neuralgia nerwu trójdzielnego”.

Diagnostyka nerwobólu trójdzielnego

Diagnozowanie neuralgii nerwu trójdzielnego obejmuje badanie fizykalne i szczegółową historię medyczną, aby wykluczyć inne przyczyny bólu twarzy. Lekarz pierwszego kontaktu lub neurolog może zapytać o częstotliwość i intensywność bólu, co wydaje się go wyzwalać i co sprawia, że ​​czujesz się lepiej lub gorzej. Ponieważ nie ma jednego testu na neuralgię nerwu trójdzielnego, poznanie natury bólu jest kluczem do diagnozy.Lekarz może również zalecić badania obrazowe lub laboratoryjne, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny o wysokiej rozdzielczości nerwu trójdzielnego i okolic. Testy te mogą pomóc w ustaleniu, czy ból jest spowodowany nieprawidłowością guza lub naczyń krwionośnych, czy też niezdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym. Niektóre zaawansowane techniki MRI mogą pomóc lekarzowi zobaczyć, gdzie naczynie krwionośne naciska na gałąź nerwu trójdzielnego.

 • Leczenie nerwobólu trójdzielnego

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i na receptę nie działają u osób z neuralgią nerwu trójdzielnego, ale wiele nowoczesnych metod leczenia może zmniejszyć lub wyeliminować ból. Lekarz może zalecić jedno lub więcej z tych podejść.

 • Leki na nerwoból nerwu trójdzielnego

Wiele osób cierpiących na neuralgię nerwu trójdzielnego skutecznie radzi sobie z tym schorzeniem przez wiele lat za pomocą leków. Terapia lekowa neuralgii nerwu trójdzielnego wykorzystuje niektóre z tych samych leków przepisywanych w celu kontrolowania napadów, w tym karbamazepinę, gabapentynę i podobne środki. Niektóre leki mogą wymagać regularnych badań krwi w celu sprawdzenia liczby białych krwinek, płytek krwi, poziomu sodu i czynności wątroby.

Twój neurolog lub lekarz pierwszego kontaktu może pomóc Ci wybrać najlepszy lek i najodpowiedniejszą dawkę. Większość pacjentów zaczyna od małych dawek, stopniowo zwiększając dawkę pod nadzorem klinicznym, aż do osiągnięcia najlepszej ulgi w bólu przy najmniejszej ilości skutków ubocznych.

 • Blokady nerwu trójdzielnego

Blokady nerwów to zastrzyki (za pomocą leków steroidowych lub innego środka) wykonywane w różnych częściach nerwu w celu zmniejszenia bólu. Mogą zapewnić tymczasową ulgę w bólu osobom z neuralgią nerwu trójdzielnego. Aby osiągnąć pożądaną ulgę, zwykle potrzebne są wielokrotne zastrzyki, a efekty mogą mieć różny czas trwania dla różnych osób.

 • Chirurgia nerwobólu nerwu trójdzielnego

Jeśli leki nie kontrolują bólu neuralgii nerwu trójdzielnego pomimo zwiększonej dawki lub jeśli skutki uboczne są nie do zniesienia, należy rozważyć kilka procedur chirurgicznych. Warto zapoznać się z tymi opcjami, zanim zaczniesz pilnie potrzebować pomocy, aby Twój lekarz miał czas na ich ocenę. Twój ogólny stan zdrowia, wiek, poziom bólu i dostępność zabiegu będą miały wpływ na tę decyzję. Większość osób z neuralgią nerwu trójdzielnego jest kandydatami do którejkolwiek z opcji leczenia chirurgicznego — Twój lekarz może pomóc Ci zdecydować, które z nich i w jakiej kolejności należy rozważyć.

„Jak żyć z neuralgią?” – to najczęściej pojawiające się pytanie, które przez lata zadawało mi wiele osób i ja sama je sobie zadawałam. – pisze Katarzyna Buć w ebooku „Neuralgia. Jak żyć”.

Ból, który opisuje w tym e-booku, dotyka niewielkiej liczby osób chorych przewlekle i stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla samej medycyny, ale również dla pacjenta. Jest on szczególnie trudny w leczeniu i, co najgorsze, może
prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, do których najczęściej zalicza się lęk i depresję.

Neuralgia, podobnie jak wiele chorób przewlekłych, wprowadza liczne ograniczenia w życiu zawodowym
i osobistym. Zdarzają się sytuacje, że metody leczenia, którym poddaje się pacjent, nie przynoszą w pełni
zadowalających efektów. Silny i nieustępujący ból oraz trudne przeżycia związane z chorobą w bardzo szybkim tempie mogą doprowadzić do załamania się odporności psychicznej. Wobec zaistniałej sytuacji, myśli mogą zostać
zdominowane przez stwierdzenie: „Nie ma dla mnie ratunku”.

To, jak człowiek poradzi sobie z chorobą i wszelkimi jej następstwami, zależy od wielu czynników. Wśród nich ważną rolę odegrają cechy indywidualne pacjenta, jego zasoby osobiste i społeczne.

Wersja e-book do kupienia na stronie Coczytamy.pl

https://coczytamy.pl/ksiazki/neuralgia-jak-zyc
Comment here