Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

DefinicjeKsiążkiSeksualność

Rodzaje napaści i nadużyć seksualnych

Rate this post

Wykorzystywanie seksualne to każda forma przemocy seksualnej, w tym gwałt, molestowanie dzieci, kazirodztwo i podobne formy nieprzymusowego kontaktu seksualnego. Większość ekspertów ds. wykorzystywania seksualnego zgadza się, że wykorzystywanie seksualne nigdy nie dotyczy tylko samego aktu seksualnego. Zamiast tego często jest próbą zdobycia władzy nad innymi.

Natychmiastowa pomoc w sytuacjach kryzysowych po napaści na tle seksualnym może okazać się nieoceniona, a nawet uratować życie. Osoba może zgłosić napaść na tle seksualnym dzwoniąc na lokalną policję. Osoby, które przeżyły, mogą również chcieć poddać się badaniu fizykalnemu w szpitalu.

Terapia może być również pomocna dla osób, które w przeszłości doświadczyły wykorzystywania seksualnego. Niektórzy terapeuci specjalizują się w radzeniu sobie z traumą napaści seksualnej. Pomoc długoterminowa może być korzystna dla niektórych ofiar wykorzystywania seksualnego.

Rodzaje napaści i nadużyć seksualnych

Wykorzystywanie seksualne jest powszechne, szczególnie wśród kobiet i dziewcząt. Dziewięćdziesiąt procent wszystkich gwałtów popełnianych jest na kobietach. Jedna na sześć kobiet w Ameryce doświadczyła gwałtu. Jedna na pięć dziewczynek i jeden na 20 chłopców doświadcza wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie.

Wykorzystywanie seksualne i napaść na tle seksualnym to terminy zbiorcze używane w odniesieniu do wielu przestępstw. Te przestępstwa obejmują:

 • Gwałt: Wymuszony kontakt seksualny z kimś, kto nie wyraża zgody lub nie może się na to zgodzić. Wymuszanie seksu na kimś, kto tego nie chce, kto jest pod wpływem alkoholu lub nie jest wystarczająco dorosły, by wyrazić zgodę, to wszystko liczy się jako gwałt. Gwałt na randce to molestowanie seksualne, które ma miejsce między osobami pozostającymi w związku. Każda forma wymuszonego kontaktu seksualnego może mieć długotrwały wpływ na osobę.
 • Molestowanie dziecka: molestowanie dziecka to jakikolwiek kontakt seksualny z dzieckiem. Wiele dzieci, które są molestowane, jest zbyt małych, aby wiedzieć, co się dzieje i mogą nie reagować. Niektórzy sprawcy wykorzystują współpracę dziecka w tych przypadkach jako „dowód”, że nikt nie został skrzywdzony. Przykładami molestowania dziecka mogą być pieszczoty lub domaganie się od dziecka przysług seksualnych.
 • Kazirodztwo: Kazirodztwo opisuje kontakty seksualne między członkami rodziny, którzy są zbyt blisko spokrewnieni. Chociaż kazirodcza aktywność seksualna może wystąpić między dorosłymi, którzy wyrażają na to zgodę, nie jest to powszechne. Większość zgłaszanych kazirodztwa ma miejsce jako wykorzystywanie dzieci. Według najnowszych statystyk ponad jedna trzecia amerykańskich ofiar napaści na tle seksualnym w wieku poniżej 18 lat jest wykorzystywana przez członków rodziny. Jednak kazirodztwo jest przestępstwem zaniżonym, więc faktyczna liczba osób, które przeżyły kazirodztwo, może być wyższa.
 • Kontakty seksualne bez przyzwolenia: ta kategoria obejmuje wszelkie niepożądane kontakty seksualne, takie jak obmacywanie lub szczypanie. Do tej kategorii można również zaliczyć próbę gwałtu.
 • Bezkontaktowe wykorzystywanie seksualne: Nie wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego idealnie pasują do powszechnych definicji prawnych lub psychologicznych. Na przykład rodzice, którzy uprawiają seks w obecności swoich dzieci lub wygłaszają wobec nich nieodpowiednie komentarze seksualne, angażują się w wykorzystywanie seksualne. Tak zwane strony z pornografią, które publikują nagie zdjęcia ludzi bez ich zgody, to kolejna forma wykorzystywania seksualnego.

Przepisy dotyczące wykorzystywania seksualnego ciągle się zmieniają. Z tego powodu większość profesjonalistów, którzy pracują z ofiarami molestowania seksualnego, przy ustalaniu, czy doszło do napaści seksualnej, opiera się na uczuciach danej osoby, a nie na prawie. Na przykład gwałt małżeński może być głęboko traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza w związku, w którym jest to obraźliwe. Jednak gwałt małżeński nie stał się nigdzie przestępstwem aż do lat 70. XX wieku.

Mężczyźni będący ofiarami napaści i nadużyć seksualnych

Mężczyźni, którzy doznają napaści na tle seksualnym, mogą spotkać się z poważnym napiętnowaniem. Kiedy mężczyźni zgłaszają napaść na tle seksualnym, często spotykają się z wątpliwościami i kpinami. Inni mogą obwiniać o nadużycia „słabość” mężczyzny lub rzekomy homoseksualizm. Obwinianie ofiar jest szczególnie prawdopodobne, gdy mężczyzna oskarża kobietę o wykorzystywanie seksualne.

Z powodu napiętnowania mężczyźni, którzy to przeżyli, mogą niechętnie określać swoje doświadczenia jako gwałt lub znęcanie się. Niektórzy mogą w ogóle nie wspominać o wydarzeniu. Jednak niechęć do ujawnienia informacji może uniemożliwić mężczyznom poddanie się leczeniu. Bez profesjonalnej pomocy niektórzy mężczyźni uciekają się do nadużywania substancji lub samookaleczenia, aby poradzić sobie z traumą.

Napaść seksualna i nadużycia w społeczności LGBTQ+

Wskaźniki napaści na tle seksualnym dla osób homoseksualnych i biseksualnych są porównywalne lub wyższe niż wskaźniki dla osób heteroseksualnych. Przestępstwa z nienawiści są przyczyną wielu napaści seksualnych na osoby LGBTQ+ .

Wśród kobiet wskaźniki rozpowszechnienia gwałtu w ciągu życia wynoszą:

 • 46% dla kobiet biseksualnych.
 • 13% dla lesbijek.
 • 17% dla kobiet heteroseksualnych.

Statystyki dotyczące gwałtów wśród mężczyzn są ograniczone. Wskaźniki rozpowszechnienia w ciągu życia napaści na tle seksualnym innych niż gwałt są następujące:

 • 47% dla biseksualnych mężczyzn.
 • 40% dla gejów.
 • 21% heteroseksualnych mężczyzn.

Około 64% osób transpłciowych doświadcza napaści na tle seksualnym w swoim życiu. Ta statystyka obejmuje osoby transpłciowe o wszystkich orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych. Młodzież transpłciowa jest szczególnie narażona na napaść seksualną. W badaniu z 2011 r. 12% młodzieży trans stwierdziło, że rówieśnicy lub personel edukacyjny dokonał na nich napaści seksualnej w szkole.

Przestępstwa seksualne w społeczności LGBTQ+ często nie są zgłaszane. Ocaleni mogą obawiać się ujawnienia swojej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej innym. Mogą nie ufać, że system prawny ich ochroni. Ci, którzy przeżyli, mogą również obawiać się podżegania do dalszej przemocy.

Podobnie jak inne osoby, które przeżyły molestowanie, osoby LGBTQ+ często spotykają się z napiętnowaniem po zgłoszeniu przemocy seksualnej. Dyskryminacja w systemie opieki zdrowotnej może uniemożliwić ofiarom uzyskanie opieki. Przyjaciele i rodzina mogą wierzyć w stereotypy dotyczące osób LGBTQ+ i obwiniać ofiarę. W przypadku przemocy domowej członkowie lokalnej społeczności LGBTQ+ mogą odmówić uwierzenia osobie, która przeżyła, lub pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności.

Osoby LGBTQ+, które przeżyły napaść na tle seksualnym, mogą uzyskać pomoc od terapeuty. Specjaliści ds. zdrowia psychicznego nie mogą ujawniać innym swoich danych osobowych. Terapia to poufne miejsce, w którym można znaleźć wsparcie bez osądzania.Skala problemu wykorzystywania seksualnego dzieci jest o wiele większa niż wykazują rejestry policyjne czy ewidencje prowadzone w ośrodkach udzielających pomocy.

 

Wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie

Wykorzystywanie seksualne dzieci może przybierać różne formy. Może dotyczyć nieznajomego lub kogoś tak bliskiego jak rodzic. Dziecko nie musi być dotykane, aby było wykorzystywane seksualnie. Działania podglądaczy, takie jak oglądanie rozbierającego się dziecka, liczą się jako wykorzystywanie seksualne. Dorośli, którzy wystawiają swoje genitalia na widok dzieci, również dopuszczają się nadużyć.

Dorosły, który wykorzystuje seksualnie dzieci, może w niektórych przypadkach odczuwać pociąg seksualny do dzieci. Jednak nie jest konieczny do popełnienia nadużycia. Często sprawca wykorzystuje dziecko, aby zdobyć nad nim władzę.

 

Zły dotyk niszczy wiarę w siebie i ludzi… Jak reaguje dziecko, które padło ofiarą molestowania? Poznaj historię dzieciństwa, które nie było usłane różami.

Wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie jest powszechne.

Tylko w Stanach Zjednoczonych:

 • 44% ofiar napaści na tle seksualnym ma mniej niż 18 lat.
 • Najbardziej narażone na napaść seksualną w dzieciństwie są dzieci w wieku od 7 do 13 lat.
 • 10% dzieci jest maltretowanych przed 18 rokiem życia.
 • Wśród dzieci, które są wykorzystywane seksualnie, 20% doświadcza wykorzystywania seksualnego przed 8 rokiem życia.

Pomimo tego, że jest to powszechne, dzieci, które doświadczają nadużyć, nie zawsze zgłaszają to od razu. Może to częściowo wynikać z władzy sprawcy nad dzieckiem.

 • Aż 93% dzieci, które były wykorzystywane seksualnie, dobrze zna swoich napastników. Sprawca często grozi dziecku lub manipuluje nim, aby uniemożliwić mu ujawnienie nadużycia.
 • Ponad jedna trzecia sprawców należy do rodziny dziecka.
 • 73% docelowych dzieci nie ujawnia wykorzystywania przez rok lub dłużej.
 • 45% docelowych dzieci nie ujawnia wykorzystywania przed upływem co najmniej pięciu lat.

Chociaż wykorzystywanie seksualne u dzieci może być trudne do rozpoznania, możliwe jest wykrycie. Zgłaszanie nadużyć seksualnych może uniemożliwić dziecku problemy ze zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym. Osoby, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego jako dzieci, są bardziej narażone na nadużywanie substancji lub problemy z odżywianiem. Są również bardziej narażeni na wykorzystywanie seksualne w wieku dorosłym.

Co to jest molestowanie seksualne?

Molestowanie seksualne często wchodzi w zakres napaści na tle seksualnym. Chociaż definicje zarówno napaści na tle seksualnym, jak i molestowania seksualnego obejmują kontakty seksualne bez przymusu, istnieją pewne wyraźne różnice.

Termin „molestowanie seksualne” jest często używany w kontekście prawnym. Molestowanie seksualne może mieć miejsce wszędzie, ale wiele przepisów, które chronią osoby, które mogą doświadczać molestowania seksualnego, odnosi się do molestowania w miejscu pracy. Szersza definicja molestowania seksualnego może obejmować wykonywanie gestów lub komentarzy o charakterze seksualnym w stosunku do osoby, gapienie się, odwoływanie się do kogoś używając poniżającego języka oraz wręczanie niechcianych lub osobistych prezentów.

Problemy ze zdrowiem psychicznym wynikające z napaści seksualnej

Po napaści na tle seksualnym osoby, które tego doświadczyły, mogą czuć, że ich ciała tak naprawdę nie należą do nich. Ocaleni często zgłaszają takie uczucia, jak wstyd, przerażenie i poczucie winy . Wielu obwinia się za napaść.

Ze względu na traumę i negatywne emocje związane z wykorzystywaniem seksualnym osoby, które przeżyły tej traumy, mogą być narażone na pewne choroby psychiczne. Osoby, które przeżyły wykorzystywanie seksualne, mogą rozwinąć:

 • Depresja: Utrata autonomii ciała jest często trudna do radzenia sobie. Może wywołać poczucie beznadziejności lub rozpaczy. Może również zmniejszyć poczucie własnej wartości. Uczucia depresyjne mogą być łagodne i ulotne lub intensywne i długotrwałe.
 • Niepokój: Utrata autonomii cielesnej może również powodować silny niepokój. Ocaleni mogą obawiać się, że atak może się powtórzyć. Niektórzy mogą doświadczyć ataków paniki. Inni mogą rozwinąć agorafobię i bać się opuścić swoje domy. W niektórych przypadkach u osoby, która przeżyła, może rozwinąć się chroniczny lęk przed typem osoby, która go skrzywdziła. Ktoś, kto został zgwałcony przez wysokiego, jasnowłosego mężczyznę o niebieskich oczach, może instynktownie nie lubić, nie ufać lub bać się wszystkich mężczyzn, którzy pasują do tego opisu.
 • Stres pourazowy (PTSD): Ktoś, kto przeżył napaść seksualną, może doświadczyć intensywnych wspomnień znęcania się. W niektórych przypadkach retrospekcje mogą być tak uciążliwe, że ocalały traci orientację w otoczeniu. Osoba może również rozwinąć stan pokrewny zwany złożonym stresem pourazowym (C-PTSD). C-PTSD powoduje chroniczny strach przed porzuceniem oprócz objawów tradycyjnego PTSD. Niektóre osoby z C-PTSD również doświadczają zaburzeń osobowości.
 • Zaburzenia osobowości: wykorzystywanie seksualne może czasami skutkować zaburzeniami osobowości, takimi jak osobowość borderline. Zachowanie związane z zaburzeniami osobowości może w rzeczywistości być adaptacją do przemocy. Na przykład cechą osobowości borderline jest lęk przed porzuceniem. Ten strach może nie być adaptacyjny w wieku dorosłym. Jednak unikanie porzucenia mogło uchronić kogoś przed wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie.
 • Problemy z przywiązaniem: ocaleni mogą mieć trudności z tworzeniem zdrowych więzi z innymi. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które padły ofiarą przemocy. Dorośli, którzy byli maltretowani jako dzieci, mogą mieć niepewne wzorce przywiązania. Mogą zmagać się z intymnością lub być zbyt chętni do tworzenia bliskich więzi.
 • Uzależnienie: Badania sugerują, że osoby, które przeżyły nadużycia, są 26 razy bardziej skłonne do używania narkotyków. Narkotyki i alkohol mogą złagodzić ból związany z nadużyciem. Jednak nadużywanie substancji często prowadzi do rozwoju różnych obaw.

Wykorzystywanie seksualne pozostawia nie tylko blizny psychologiczne. Może mieć również długotrwałe konsekwencje zdrowotne. Niektóre osoby, które przeżyły, doświadczają dysfunkcji seksualnych i problemów z płodnością. Inni mogą rozwinąć infekcje przenoszone drogą płciową.
Comment here