Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiUzależnienia

Najważniejsze informacje o alkoholizmie

Rate this post

Nadużywanie alkoholu to jeden z najbardziej palących problemów społecznych, który od wielu lat nęka ludzkość. Jest to wieloaspektowe zaburzenie, z którym na całym świecie walczą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie jest to taka sama choroba jak gruźlica czy cukrzyca, ale jest to coś, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Poniższy artykuł wyjaśni różnice między alkoholizmem i jego rodzajami.

Rodzaje alkoholizmu

Elvin Morton Jellinek, amerykański lekarz, był jednym z pionierów, którzy zmienili postrzeganie alkoholizmu. Przedstawił on pod koniec lat 60. teoretyczny model alkoholizmu. Obejmował on 5 typów tego zaburzenia. Każdej postaci przypisał jedną literę alfabetu greckiego. Rozróżnił dwa typy choroby, biorąc pod uwagę kontekst, w jakim ludzie piją. Ten znany biostatysta/fizjolog był kluczową postacią w dalszych badaniach nad tym poważnym problemem społecznym. Chociaż dzięki nowym odkryciom leczenie uzależnienia od alkoholu jest obecnie bardziej skuteczne, to nadal jest to trudny i długi proces.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://alkoholizmkety.pl/vxnr/leczenie-alkoholizmu-kety.html

Alkoholizm typu Alfa

Jellinek po raz pierwszy zidentyfikował uzależnienie typu alfa. Opiera się ono wyłącznie na czynnikach psychologicznych. Ten typ alkoholizmu występuje najczęściej u osób, które nie potrafią poradzić sobie ze stresem lub trudnymi sytuacjami w życiu. Osoby te piją napoje alkoholowe, aby uciec od rzeczywistości, w której żyją. Dzięki temu mogą poczuć ulgę i opanować nieprzyjemne emocje – przynajmniej tak im się wydaje.Alkoholizm typu Beta

Jako kolejny typ alkoholizmu amerykański lekarz wyróżnił typ beta. Jest to przede wszystkim problem społeczny. Dlatego trudno tu mówić o uzależnieniu psychologicznym czy fizjologicznym. Sytuacje społeczne, normy kulturowe, obyczaje to główne powody zaglądania przez szybę. Ten typ uzależnienia rzadko jest leczony w specjalistycznych ośrodkach leczenia alkoholizmu.

Alkoholizm typu Gamma

Typ Gamma został zidentyfikowany przez Jellinka jako najcięższa i najbardziej postępująca forma alkoholizmu. Choroba zwykle zaczyna się od okresu uzależnienia psychicznego i powoli postępuje do uzależnienia fizycznego. Pacjenci, którzy mieszczą się w tym modelu, tracą kontrolę nad piciem, stopniowo wzrasta u nich tolerancja, a po zaprzestaniu picia pojawiają się objawy abstynencyjne. Ten typ osoby jest często określany jako alkoholik. Nie jest to jednak prawdą. Każdy, kto jest uzależniony od alkoholu, powinien szukać leczenia.

Alkoholizm typu Delta

Według Jellinka ten typ dotyczy osób, które mogą kontrolować spożycie alkoholu, ale nie potrafią go rzucić. Najczęściej występuje w krajach i na obszarach, gdzie często spożywa się niewielkie ilości alkoholu. Uszkodzenia spowodowane nadużywaniem etanolu są powolne i nie są łatwo zauważalne u pacjentów z Delty. Może upłynąć kilka lat, zanim szkody staną się widoczne.

Alkoholizm typu Epsilon

Epsilon to kolejny rodzaj alkoholizmu, z którym zmagają się nasi pacjenci z ośrodka leczenia uzależnień Oasis. Jest to stan, w którym ludzie są w stanie zachować trzeźwość przez długi okres czasu, ale potem ulegają zachciankom alkoholowym. Ten rodzaj alkoholizmu jest często nazywany dipsomanią. Jest to zaburzenie, które powoduje głód etanolu.
Comment here