Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjeKsiążkiPoradyPsychoterapiaUzależnieniaZdrowie

Polecone książki psychologiczne – ranking TOP 10 tytułów

Rate this post

Czytanie to najwyższy lifehack. Wydestylowana wiedza, której zgromadzenie często trwało lata, może zostać skonsumowana w ciągu zaledwie kilku godzin. Top 5 książki psychologiczne, które warto przeczytać – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/top-5-ksiazki-psychologiczne-ktore-warto-przeczytac/

A im więcej wiesz o psychologii społecznej i ludzkim zachowaniu, tym lepiej. Czytanie dobrych, poleconych książek psychologicznych pozwala szybko rozpocząć edukację, przyswajając wiedzę którą naukowcy, profesorowie i autorzy zbierali przez lata.

Lubimy czytać książki psychologicznehttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubimy-czytac-ksiazki-psychologiczne/

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nauce o umyśle i zachowaniu, istnieje wiele świetnych książek psychologicznych, które Ci w tym pomogą. Jakie są najlepsze książki do przeczytania dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o zaburzeniach emocjonalnych, zaburzeniach osobowości oraz chorobach psychicznych na które cierpią osoby z kręgu Twoich znajomych, a być może Ty sam? Być może książki te przydadzą się studentom psychologii?
Chociaż zajęcia z psychologii mają już wymagane listy lektur, istnieje wiele świetnych książek psychologicznych, które mogą uzupełnić wiedzę.

Książki psychologiczne warte przeczytaniahttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania/

Ta lista najlepszych książek psychologicznych koncentruje się na tym, jak ludzie myślą, co ich motywuje i co sprawia, że robią to, co robią. Zebraliśmy najlepsze książki psychologiczne o ludzkim zachowaniu. Sprawdź naszą listę! Możesz odkryć o sobie wiele rzeczy!

1. BO WE MNIE JEST LĘK – ANNA PIOTROWSKA

To bardzo osobista opowieść o zmaganiach z chorobą, która pustoszy umysł a przede wszystkim duszę. Autorka posługuje się wieloma przykładami ze swojego życia, dlatego jej zwierzenia są bardzo szczere i autentyczne. Jeśli ktokolwiek z was zmaga się ze swoimi lekami i nie wie jak im zaradzić, to ten poradnik będzie dla was idealny. Ukaże nie tylko opis choroby, ale i jej przebieg, leczenie i malutki korytarzyk prowadzący do uzdrowienia. Gdy do niego dojdziecie, na waszej twarzy pojawi się uśmiech ulgi.

2. SCHIZOFRENICZNY OBRAZ ŚWIATA – MAKSYMILIAN WÓJTOWICZ

Książka jest specyficzną i niesamowitą wędrówką do świata osoby chorej na schizofrenię, choroby, która nie zawsze jest widoczna przy pierwszym kontakcie z chorym. Główny bohater książki, jednocześnie autor wyjaśnia, jak bardzo czuje się wyobcowany i inny od ludzi, których spotyka. Niby fizycznie sprawny, nieróżniący się wyglądem od swoich rówieśników, a jednak samotny i niezrozumiany przez otoczenie. Choroba, z którą zmaga się od lat, sprawia, że postrzega otaczający świat oraz ludzi inaczej, z nieco z innej perspektywy. Tak rozdarta dusza oraz myśli, które nim targają, ma bezpośredni wpływ na jego zachowanie oraz odczuwa, że społeczeństwo wyklucza go w jakiś sposób, gdyż nie jest w stanie, a nawet nie próbuje bądź też nie chce spojrzeć na świat jego oczyma.

3. ŻYCIE POZAPSYCHOTROPOWE – KAROL NEUBAUER

Autor dotknięty chorobą afektywną dwubiegunową oraz depresją, pokazuje nam bez owijania w bawełnę z czym boryka się na co dzień. Dzięki temu, że jest niebywale szczery, możemy dowiedzieć się jakie trudności dotykają ludzi chorych psychicznie, ile spotyka ich niezrozumienia przez otaczających ich ludzi, ale też przez samych siebie. Możemy też zauważyć, jak lęk manipuluje chorym. Kiedy bohater książki boi się nieznajomych, tłumów ludzi w tramwaju czy nawet własnych myśli. Jak wszystko może go przerażać i jak lęk jest w stanie doprowadzić chorego na granicę. Kiedy jedyne o czym myśli to w jaki sposób zakończyć swoje życie.

4. TRZEBA DŁUGO IŚĆ, ŻEBY DOJŚĆ DO SIEBIE – ANNABELLE COPENHAY

Walka z bardzo trudnym i podstępnym przeciwnikiem, jakim jest bulimia i anoreksja. Zaburzenia odżywiania to wyjątkowo trudny i dla wielu osób bolesny temat. Koniecznie trzeba jednak o nim mówić, aby rozwiać wątpliwości i udzielić odpowiedzi na pytania trudne i bolesne. Niech to będzie przestroga dla tych, stojących na skraju, aby w porę mogli się cofnąć i pomoc dla tych, którzy tkwią w chorobie i nie wiedzą, jak z nią walczyć. Autorka zabiera nas w swoistą podróż poprzez swoje życie, w którym musiała stoczyć walkę z zaburzeniami odżywiania. Przeżywamy razem z nią wzloty i upadki, towarzyszymy jej w domu jak i w szpitalu, obserwujemy jak toczy walkę z chorobą i z samą sobą. Podjęcie decyzji o leczeniu w specjalistycznym ośrodku wiele ja kosztowało, wiele musiało się wydarzyć, aby w końcu się na to zdecydowała.5. ODDZIAŁ DZIENNY – MAGDALENA BIENIEK

Książka to swoisty dziennik pełen zapisków z terapii na dziennym oddziale szpitala psychiatrycznego. Takie dwanaście tygodni „w pigułce”. Spektrum bohaterów – dosyć szerokie… Na pierwszym planie główna bohaterka, która trafia na oddział z przyczyn poniekąd zawodowych, okazuje się jednak, że przyczyny dla których potrzebuje pomocy tkwią dużo głębiej. Pozostali bohaterowie to współtowarzysze terapii, jednak tak naprawdę tylko zarysowani pod kątem charakterologicznym. Dla wszystkich osób, które mają zalecenie skorzystania z pobytu na oddziale dziennym,ale czują lęk czy niechęć przed nieznanym czy stereotypowo ocenianym. Również dla tych, którzy zwyczajnie ciekawi są realiów świata psychiatrii, psychologii i psychoterapii.

6. MŁODY BÓG Z PĘTLĄ NA SZYI. PSYCHIATRYK – ANKA MRÓWCZYŃSKA

Konsultacje terapeutyczne, psychiatryczne, grupa, masa rozmów czy też w końcu tytułowy psychiatryk. I jak nie trudno się domyślić, tego psychiatryka jest tu najwięcej. Szczegółowa relacja, dzień po dniu. Przeżycia, trudności, czasem też radości. Bardzo szczegółowa, systematyczna relacja, którą teraz my możemy się delektować. W tej autobiograficznej opowieści pisarka prowadzi nas za rączkę, pokazując kolejne momenty swej życiowej podróży ku zdrowiu, ale także dokładnie tłumacząc, co z czego wynikało. Mnóstwo decyzji, jeszcze więcej ambiwalencji pojawiającej się na każdym kroku. Multum emocji, czasem tak rozbuchanych, że trudnych do przetrzymania. Olbrzymia chwiejność, zmienne stany, chęć tłumienia ich, uciszania. Autodestrukcja. Autoagresja. Chaos. Natłok myśli. Wylewające się litery, tworzące słowa, zdania… Wszystko to ułożone w niemal 400. stronicową powieść. Bardzo osobistą. Bardzo bolesną.

7. ZOK. MOJA HISTORIA – ALEKSANDRA LEWKOWICZ

Czy można bać się kota? Trawy? Klamki? Odpowiedź brzmi tak, można bać się wszystkiego. Dla osoby cierpiącej na ZOK, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, każda taka rzecz może wydawać się brudna i takiej rzeczy trzeba unikać. Takiego strachu przed brudem doświadczyła autorka. Jako mała dziewczynka skoczył na nią bezpański pies. Od tego momentu musiała wielokrotnie myć ręce, czasami aż do krwi. Wielokrotnie prała swoje ubrania, które z czasem zaczęły szarzeć. W jej głowie zaczęły mnożyć się obsesyjne myśli i rytuały, dzięki którym miała zapobiec chorobie lub innym katastrofom. Natręctwa towarzyszyły jej aż do wieku dorosłego, kiedy sięgnęła po profesjonalną pomoc i rozpoczęła świadomą walkę z natręctwami. Książka daje nadzieję wszystkim osobom chorym na całkowite wyleczenie. Zawiera zestaw ćwiczeń, które mają pomóc w weryfikacji własnych myśli i odkryciu prawdy, czy należy im wierzyć, czy nie.

8. BORDERLINE: AUTOTERAPIA, CZYLI O SPRAWACH POWAŻNYCH Z SOLIDNĄ DAWKĄ AUTOIRONII – ANKA MRÓWCZYŃSKA

Książka, którą zdecydowanie można polecić nie tylko osobom z BPD czy ich bliskim, ale także wszystkim tym, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę na ten temat. Nie od tej fachowej, naukowej strony pełnej badań, ale od tej zwykłej, codziennej, prawdziwej. Tu ta prawdziwość, autentyczność przebija z każdej strony. Dlatego ta lektura tak mocno chwyta za serce. Dlatego jest tak dobra. I choć prosta, momentami może nawet banalna, jest to publikacja godna polecenia, otwierająca nie tylko oczy, ale także serce. Pozycja traktuje o emocjach, m.in o smutku, złości, samotności, uzależnieniach, bliskości, miłości czy marzeniach. Powieść polecamY wszystkim tym, którzy zmagają się z własnymi emocjami i pragną zbudować zdrową relację z samym sobą oraz bliskim osób cierpiących na borderline, aby lepiej zrozumieć ich postępowanie.

9. UZALEŻNIONY. DROGA DO TRZEŹWOŚCI – MONIKA JAGODZIŃSKA

Celem książki jest ukazanie jak działa mechanizm uzależnienia, co się dzieje z człowiekiem uwikłanym w nałogi i jak wygląda leczenie. Ta książką jest doskonałą lekturą dla wszystkich, którzy otarli się o uzależnienie, dla tych którzy nie zdają sobie sprawy jak niebezpieczne są używki i bagatelizują sobie późniejsze skutki uzależnienia. To szczególne kompendium wiedzy dla rodzin osób uzależnionych. Dla jednych będzie przestrogą, dla innych iskierką nadziei na wyrwanie się z nałogu. Jak trudna to droga możemy zobaczyć poznając historię głównego bohatera Adama Gałeskiego, którą postanowił podzielić się z autorką. Pomimo iż Monika Jagodzińska opisuje wszystkie, nawet te najbardziej tragiczne w skutkach i wstydliwe aspekty z życia osoby uzależnionej, to cała historia przedstawiona w książce niesie bardzo pozytywny przekaz…

10. MUSZKI OWOCÓWKI – DANUTA PASIEKA

Książka Danuty Sadownik zaprasza nas do gabinetu psychoterapeuty, w którym regularnie spotykają się ludzie, których ścieżki pogmatwały się na tyle mocno, że muszą szukać pomocy u innych. Przez uchylone drzwi możemy przyglądać się życiorysom uczestników grupy terapii uzależnień behawioralnych od jedzenia, seksu, siłowni, hazardu, Internetu, pracy, telewizyjnych seriali czy kompulsywnych zakupów. Świetna pozycja, która otwiera oczy na często bagatelizowane przez nas sprawy oraz pierwsze sygnały pojawiającego się problemu. Nakłania do refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem. Po przeczytaniu czuje niedosyt, chętnie przeczytałabym ciąg dalszy tych zawiłych i trudnych historii.

ZAJRZYJ RÓWNIEŻ NA STRONĘ – https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/poradniki/psychologiczne/ ORAZ https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/ksiazki-psychologiczne/
Comment here