Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEdukacjaKsiążkiPorady

Behawiorysta, czyli czym zajmuje się psycholog zwierzęcy?

5/5 - (15 votes)

Wyobraź sobie psa, który bezustannie niszczy twoje meble lub bez wyraźnego powodu szczeka. Być może masz kota, który pokazuje kły i wystawia pazury, gdy jeden z członków twojej rodziny wchodzi do pokoju. Możesz nawet mieć konia, który wierzga i stanowi zagrożenie dla Ciebie lub innych potencjalnych jeźdźców.

Są to typowe problemy, które nurtują nas ludzi kontakcie ze zwierzętami domowymi, i problemy, które pomimo tego, że wydają się beznadziejne lub wymykające się spod kontroli, można z czasem rozwiązać, wykazując się cierpliwością. Ale cierpliwość jest często wyzwaniem dla osób, które mają kryzys ze zwierzęciem. Ponieważ zwierzęta domowe są zwykle uważane za członków rodziny, może to być bolesna sytuacja, gdy pies, kot lub inne ukochane zwierzę wykazuje oznaki niepokoju lub zachowuje się niewłaściwie. Tutaj może pomóc psycholog zwierzęcy.

A czy wiesz jaka jest różnica między trenerem psów a psim behawiorystą? http://zaburzeniaemocjonalne.pl/trenerzy-psow-kontra-behawiorysci-zwierzat/

Kim jest psycholog zwierząt?

Psycholog zwierząt domowych to profesjonalista, który pracuje ze zwierzętami, które mają wiele problemów behawioralnych. Starają się odkryć, dlaczego zwierzę źle się zachowuje, dlaczego zwierzę jest zestresowane, dlaczego zwierzę przejawia różne niepokojące zachowania, a także oferują rozwiązania tych problemów w oparciu o głębokie zrozumienie psychologii i zachowania zwierząt.

Psychologowie zwierzęcy pracują najczęściej z typowymi zwierzętami domowymi, takimi jak psy i koty, ale mogą również pracować z bardziej nietradycyjnymi zwierzętami, od ryb i gadów po konie i zwierzęta gospodarskie. Kluczem do ich pracy jest również spotkanie z właścicielem zwierzęcia i omówienie z nim problemów i zagadnień, tak jak oni je widzą. W związku z tym psychologowie zwierząt domowych zajmują się nie tylko zwierzęciem, ale także ściśle współpracują z jego właścicielem.

Marta Paszkiewicz – psycholog zwierząt, specjalizacja Psycholog Psów, autorka wielu książek poświęconych zagadnieniom pielęgnacji psów oraz historii ich udomowienia oraz problemom behawioralnym oraz sposobom radzenia sobie z nimi. Oto kilka cennych publikacji obowiązkowych dla właścicieli psów http://www.psychoskok.pl/autorzy/marta-paszkiewicz/

Co robi psycholog zwierzęcy?

Psychologowie zwierzęcy mają różne obowiązki, które różnią się w zależności od miejsca pracy. Psychologowie, którzy pracują prywatnie lub w warunkach klinicznych, będą pracować zarówno ze zwierzętami domowymi, jak i ich właścicielami, aby ułatwić zmianę behawioralną. W tej sytuacji psychologowie zwierząt badają interakcje zarówno zwierzę-zwierzę, jak i człowiek-zwierzę, aby dokładnie określić, na czym polega problem, którego doświadcza zwierzę. Na przykład, jeśli rodzina przyprowadzi psa, który wydaje się wykazywać oznaki niepokoju i stresu, psycholog zwierzęcy zagłębi się w interakcje zwierzęcia z innymi zwierzętami i każdym członkiem rodziny, aby określić możliwą przyczynę stanu zwierzęcia.

Marta Paszkiewicz autorka książek pt „Dogoterapia w pigułce” oraz „Chihuahua 100% psa w psie” specjalizuje się w przypadkach zaburzeń zachowań psów.  Wiele z nich analizuje w tej książce, podpowiadając jak pracować z psami , które wykazują zdaniem człowieka nieprawidłowy behawior. Autorka zaznacza, iż niemalże w większości występowania u psów nieprawidłowego zachowania, winę ponosi człowiek.

Oczywiście zwierzę może wykazywać dowolną liczbę niepożądanych zachowań, od nadmiernego szczekania, przez trudności w treningu w domu, po agresywne zachowanie wobec innych zwierząt lub ludzi. Psycholog zwierząt zajmuje się tymi kwestiami w podobny sposób, jak powyżej, badając relacje zwierzęcia z innymi, szukając odpowiedzi na temat punktu początkowego problemu i opracowując odpowiednią interwencję, aby rozwiązać problem i popracować nad zachowaniem zwierzęcia.

Psychologowie zwierząt, którzy pracują nad badaniami, skupiają się mniej na praktycznym zastosowaniu wiedzy, takiej jak w warunkach klinicznych, a bardziej na rozpatrywaniu, dlaczego zwierzęta zachowują się w taki sposób. Na przykład psycholog zwierząt, który pracuje w prywatnym środowisku badawczym, może poświęcić więcej czasu na lepsze zrozumienie, w jaki sposób tworzą się więzi między zwierzętami domowymi a ich właścicielami oraz jak ułatwić rozwój tej więzi między nowym właścicielem a zwierzęciem, która została nadużyta lub zaniedbana. Podobnie psychologowie zwierząt, którzy pracują w środowisku akademickim, skupią się na kwestiach opartych na badaniach, takich jak ulepszone metody szkolenia psów na zwierzęta towarzyszące osobom niepełnosprawnym lub psy terapeutyczne do pracy z osobami chorymi psychicznie.

Inni psychologowie zwierząt specjalizują się w szkoleniu zwierząt, zwłaszcza psów i koni, z korzyścią dla ich właścicieli. Szkolenie może obejmować modyfikację zachowania, na przykład nauczenie psa, jak słuchać poleceń słownych lub wydawanych poprzez gesty. Szkolenie zwierząt domowych obejmuje również ciężki element edukacyjny. Na przykład psychologowie zwierząt nie mogą po prostu szkolić zwierząt domowych, aby zachowywały się w określony sposób; muszą raczej edukować właścicieli zwierząt o tym, jak zmienić zachowanie zwierzęcia i dlaczego niektóre techniki modyfikacji zachowania działają, podczas gdy inne nie.

Dlaczego potrzebujemy psychologów zwierząt?

Psychologia zwierząt może dla niektórych wydawać się niepotrzebna lub nieuzasadniona, ale jest to dalekie od prawdy. Około 10% psów cierpi na depresję , a znacznie więcej ma inne stresory, a nawet fobie, które powodują, że zachowują się w sposób, który denerwuje inne zwierzęta, a także niepokoi ich właścicieli.
Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje zwierząt domowych, które mają w swoich domach ludzie, istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy rozumieją zachowania zwierząt, mogą pracować ze zwierzętami w celu zmiany niezdrowych lub niepożądanych zachowań i którzy mogą wypracować z ludźmi, pozytywne zmiany u swoich zwierząt. W rezultacie psychologowie zwierząt wypełniają bardzo ważną niszę, która wypełnia lukę między weterynarzami i trenerami zwierząt a behawiorystami i psychologami zwierząt.

O tym jak ważna jest znajomość psychologii zwierząt świadczy dostępność i zapotrzebowanie na rynku wydawniczym poradników o tym traktujących. I tak dostępna „Psychologia Psa” Marty Paszkiewicz powstała w oparciu o solidną literaturę oraz praktyczną wiedzę autorki. Książka skierowana jest szczególnie do behawiorystów oraz psychologów psów, ponieważ wzbogacona jest o formularze, dotyczące wywiadów z klientem, które specjaliści mogą wykorzystać w swojej pracy .

Gdzie pracują psychologowie zwierząt?

Psychologowie zwierząt domowych mogą pracować w różnych środowiskach, ale najbardziej popularny jest prawdopodobnie w dziedzinie stosowanej, takiej jak prywatna praktyka, w której oferują swoje usługi osobom i rodzinom, które mają zwierzę wymagające interwencji behawioralnej. Psychologowie zwierząt mogą być również zatrudnieni przez klinikę weterynaryjną do świadczenia usług klientom w ramach większego zakresu usług związanych ze zwierzętami, a nawet mogą współpracować z lokalnymi schroniskami dla zwierząt lub agencjami ochrony zwierząt, aby szkolić zwierzęta, które mają udać się do adopcji, edukować opinię publiczną o zwierzętach w potrzebie oraz świadczyć usługi szkoleniowe dla przyszłych właścicieli zwierząt.

Innym popularnym miejscem pracy dla psychologów zwierząt są podmioty publiczne, takie jak ogrody zoologiczne lub rezerwaty przyrody. W tym przypadku psychologowie zwierząt domowych przyjmują mniej rolę doradczą w pracy ze zwierzęciem domowym i jego właścicielami, a bardziej rolę behawiorysty zwierząt, aby monitorować zachowanie i zdrowie zwierząt. Badania są często dużym elementem tego rodzaju pracy, a psychologowie zwierząt starają się lepiej zrozumieć ich zachowanie i opracować sposoby edukowania ludzi na temat różnych rodzajów zwierząt.

Akademia to kolejne miejsce pracy dla psychologów zwierząt. W tym kontekście psychologowie zwierząt zazwyczaj pracują na wydziałach psychologii lub biologii, prowadząc badania nad zachowaniem zwierząt i interakcjami człowiek-zwierzę, a także prowadząc kursy na temat zachowania zwierząt. Na przykład profesor psychologii może współpracować ze studentami studiów licencjackich na zajęciach z psychologii porównawczej, aby zwrócić uwagę na podobieństwa i różnice między zachowaniami zwierząt i ludzi.Psychologowie zwierząt często prowadzą badania również w sektorze prywatnym. Na przykład przed przejściem do prywatnej praktyki psycholog zwierząt może zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w pracy dla firm zajmujących się zwalczaniem szkodników lub przedsiębiorstw hodowlanych, w których bada zachowanie zwierząt i uzyskuje wgląd w metody, które są najskuteczniejsze w kontrolowaniu sposobu, w jaki zachowuje się zwierzę. Niektórzy psychologowie zwierząt zaczynają nawet pracować dla firm farmaceutycznych, przeprowadzając testy na zwierzętach i opracowując metody zapewniające humanitarne traktowanie zwierząt testowych.

Pies najlepszy przyjaciel człowieka

Pies może stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Warunek jest jeden. Czworonóg musi zostać właściwie przygotowany do życia pośród ludzi i innych zwierząt. W innym wypadku z tej koegzystencji nikt nie będzie zadowolony. Oczywiście kształtowanie właściwych postaw, które w określonych sytuacjach pies powinien wykazać to ciężka praca, dlatego tak często źle ułożone psiaki kończą w schronisku dla zwierząt. Wina zawsze jednak leży po stronie człowieka.

Poradnik behawiorysty” to książka, po którą powinien sięgnąć każdy obecny lub przyszły właściciel psa. Psi behawiorysta analizuje, w jaki sposób stworzyć idealne warunki dla szczęśliwego psiaka.

Marta Paszkiewicz, która z wykształcenia jest psychologiem zwierząt ze specjalizacją Psychologia Psów. Ponadto autorka należy do grona założycieli Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Zwierząt, która wspomniała:

Książka ta została napisana dla psich rodziców – z myślą o psach, aby żyło im się lepiej”.

Jest to bardzo obszerna, podzielona na wiele części pozycja, której atutem pozostaje zrozumiały język. Na początek zostają przypomniane najważniejsze zagadnienia z historii psów, które podobno pochodzą od wilków i może stąd ich silne popędy. W części drugiej omówione zostały problemy behawioralne oraz sposoby ich rozwiązywania. Ważny punkt, który został omówiony to program terapeutyczny przygotowany z myślą o konkretnym właścicielu i jego psiaku. W części trzeciej poruszono zagadnienia związane ze szczepieniami i odrobaczeniem, a także codzienną pielęgnacją. W tym dziale nie pominięto również prezentacji najlepszych zabawek, szelek, czy psich legowisk. Na szczególną uwagę zasługuje część czwarta, która zapisana została niczym instrukcja obsługi szczenięcia. W ten sposób poznamy niezawodny sposób uczenia czworonoga toalety, czy bezstresowego pozostawania w domu bez opieki.

Jakie są wymagania, aby zostać psychologiem zwierząt?

Wymagania edukacyjne

Aby zostać psychologiem zwierząt, należy najpierw zdobyć tytuł licencjata. Wspólne programy studiów dla tej dziedziny pracy obejmują psychologię, biologię lub zachowanie zwierząt.

Oczywiście zajęcia będą się różnić w zależności od dyscypliny, ale najważniejsze zajęcia dla przyszłego psychologa zwierząt będą dotyczyć zarówno zachowań zwierząt, jak i ludzi. W rezultacie zajęcia z biologii ludzi i zwierząt, fizjologii i zachowania są powszechne. Na poziomie licencjackim ważne jest również, aby studenci zdobyli praktyczne doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Odbywa się to zwykle poprzez praktykę zawodową lub staż w schronisku dla zwierząt, klinice weterynaryjnej, zoo lub ośrodku badań nad zwierzętami.

Aby zostać psychologiem zwierząt, wymagane jest również szkolenie na poziomie absolwenta (i w wielu przypadkach szkolenie doktoranckie). Ale ponieważ termin „psycholog zwierząt” jest tak szeroki, istnieje wiele sposobów, aby nim zostać. Wielu psychologów zwierząt domowych uzyskuje stopnie naukowe z dziedzin spoza psychologii, zamiast tego skupiając się na zachowaniu zwierząt, zoologii lub biologii, żeby wymienić tylko kilka.
Zazwyczaj studenci, którzy zdecydują się na te programy, uzyskują doktorat, zwykle w podobnym programie studiów, takim jak nauki o przyrodzie lub zwierzętach, podczas gdy inni decydują się na doktorat z medycyny weterynaryjnej (DVM).

Jest wielu zwierzęcych psychologów, którzy pozostają na ścieżce psychologii na studiach magisterskich i doktoranckich. Najpopularniejszym kierunkiem studiów dla studentów psychologii zwierząt jest psychologia porównawcza. Studia magisterskie z psychologii porównawczej koncentrują się głównie na badaniach dotyczących zachowania zwierząt.

Często uczestnicy tych programów obserwują zachowanie zwierząt w różnych sytuacjach i ustalają, dlaczego i jak zwierzę zachowuje się w określony sposób. Studia magisterskie i doktoranckie z psychologii porównawczej są nieco mniej powszechne niż te omówione powyżej, ale pozostają realną opcją dla przyszłych psychologów zwierząt.
Niezależnie od programu studiów podyplomowych, dobrym pomysłem jest, aby studenci skorzystali ze staży, praktyk i tym podobnych, aby zdobyć realne doświadczenie w praktyce, stosując to, w połączeniu ze zdobytą wiedzą teoretyczną. Podobnie jak w przypadku staży licencjackich, doświadczenia zawodowe na poziomie magisterskim i doktoranckim można znajdować w różnych warunkach, w tym w pracy z psychologami zwierząt w klinice lub prywatnej praktyce. W wielu sytuacjach studia podyplomowe i doktoranckie mogą wymagać od studentów posiadania takich doświadczeń pozaszkolnych w ramach programu studiów.

Wymagania licencyjne

Wymagania licencyjne dotyczące pracy jako psycholog zwierząt będą w dużej mierze zależeć od rodzaju szkolenia, jakie otrzymuje się na studiach. W przypadku osób, które ukończyły studia w dziedzinie nauk o zwierzętach, biologii lub pokrewnych dziedzinach, może być potrzebna certyfikacja, a nie licencja. Certyfikacja dla stosowanych behawiorystów zwierząt jest przyznawana przez Animal Behaviour Society (ABS) i jest procesem dobrowolnym. Ten certyfikat jest oferowany pracownikom z tytułem magistra lub doktora. Wymogi uzyskania certyfikatu przewidują ponadto, że pracownicy mają co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy w stosowanych warunkach zachowania zwierząt i trzy listy polecające od specjalistów ds. zachowania zwierząt.

Jeśli chodzi o studentów, którzy zdobywają wykształcenie w ramach programu psychologicznego, istnieje wiele programów certyfikacji od lokalnych po krajowe organizacje, które zapewniają referencje pracownikom oferującym usługi w zakresie zachowania zwierząt. Na przykład, dostępne są programy certyfikacyjne Stowarzyszenia Doradców ds. Zachowania Zwierząt Towarzyszących (COAPE Polska) dla osób, które chcą pracować jako Doradca ds. Zachowania Psów, Behawiorysta Zwierząt Towarzyszących lub Instruktor Szkolenia Psów. Te programy certyfikacji mają na celu wykazanie, że posiadacz certyfikatu spełnił wymagania dotyczące wykształcenia i doświadczenia, aby wykonywać swoją specjalizację pracy.

Co trzeba zrobić, aby zostać psychologiem zwierząt?

Istnieje kilka typów osobowości, umiejętności i cech, które są niezbędne do odniesienia sukcesu jako psycholog zwierząt. Obejmują one:

  • Współczucie – psychologowie zwierząt domowych muszą być w stanie okazywać współczucie zarówno swoim zwierzętom, jak i właścicielowi zwierzęcia.
  • Cierpliwość – praca ze zwierzęciem często wymaga jeszcze więcej cierpliwości i zrozumienia niż w przypadku pracy z ludźmi, ponieważ zwierzęta nie potrafią wyjaśnić, co im przeszkadza lub co im dolega. W rezultacie cierpliwość jest niezbędna przy pracy psychologa zwierząt.
  • Umiejętności rozwiązywania problemów – Tak jak każdy inny psycholog, psychologowie zwierząt muszą być w stanie polegać na tym, czego się nauczyli, aby móc rozwiązywać problemy z zachowaniem zwierząt.
  • Wiedza o zwierzętach – Psychologowie zwierząt nie mogą po prostu znać ludzkiego zachowania. Muszą również posiadać gruntowną wiedzę na temat tego, dlaczego zwierzęta zachowują się w taki sposób, a także mieć możliwość zaoferowania wglądu w to, jak zmienić lub kontrolować zachowanie zwierząt.
  • Miłość do zwierząt – Oczywiście psychologowie zwierząt muszą mieć silne pragnienie pracy ze zwierzętami.

Jakie kariery są podobne do pracy psychologa zwierząt?

Badacz behawioralny zwierząt

Ci, którzy badają zachowanie zwierząt dla kariery, angażują się w naukowe badania zasadniczo wszystkiego, co zwierzęta mogą zrobić. To pole może obejmować zwierzęta, które rzadko byłyby widywane w warunkach domowych, ale także wiele rodzajów zwierząt domowych. Badacze behawioralni zwierząt na ogół pracują w dziedzinach antropologii, ekologii behawioralnej, psychologii porównawczej lub etologii.

Aby zostać psychologiem behawioralnym zwierząt, zazwyczaj wymaga się co najmniej tytułu licencjata lub licencjata, ale zwykle co najmniej magistra i ewentualnie doktora w odpowiedniej dziedzinie psychologii behawioralnej. Tego typu psychologowie zwierząt mogą studiować lub skupiać całą swoją karierę na psychologii zwierząt domowych, ale generalnie nie zajmowaliby się żadną praktyką kliniczną, ale pracowaliby dla instytucji badawczych lub innych organizacji.

Weterynarz Behawiorysta

Behawioryści weterynaryjni, którzy jak każdy behawiorysta zwierząt muszą ukończyć stosowną edukację, ale będą bardziej skoncentrowani na klinice. Ogólnie rzecz biorąc, behawiorysta weterynaryjny musiałby najpierw uzyskać stopień naukowy weterynarii i zdobyć licencję weterynarza, a następnie wykonać dodatkową pracę podoktorancką.

Jak widać praca psychologa zwierząt jest konieczna i wymaga od osoby chcącej wykonywać to zajęcie odpowiednich predyspozycji i umiejętności oraz kwalifikacji i zaangażowania. To osoba, która lubi pracować ze zwierzętami. Kto jak kto, ale zwierzęta najlepiej to wyczuwają.
Comment here