Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiKsiążkiPoradyPsychoterapiaZdrowie

Samobójstwa w zaburzeniach osobowości typu borderline

5/5 - (2 votes)

Tendencje samobójcze i popełnione samobójstwa bardzo często występują u osób z zaburzeniami osobowości typu borderline (BPD). Badania wykazały, że około 75% osób z BPD podejmie co najmniej jedną próbę lub wiele prób samobójczych w ciągu swojego życia. U osoby z BPD istnieje większe ryzyko popełnienia samobójstwa niż u osób z innymi zaburzeniami psychicznymi. Około 9% osób z BPD popełnia samobójstwo, co stanowi ponad 50-krotny wskaźnik samobójstw w populacji ogólnej.

Książki poruszające tematykę samobójstwa – www.psychoskok.pl/tag-produktu/samobojstwo/

O tym jak ważną rolę pełni terapeuta wyjaśnia Anka Mrówczyńska w cyklu książek o borderline – Młody bóg z pętlą na szyi. (Wydawnictwo Psychoskok)

Dlaczego samookaleczenia i samobójstwa są powszechne u osób z BPD

Istnieje kilka czynników związanych z BPD, które mogą wyjaśniać, dlaczego samobójstwa, samookaleczenia i próby samobójcze są tak powszechne. Oto kilka z nich:

  • Silny ból emocjonalny: BPD wiąże się z bardzo intensywnymi negatywnymi doświadczeniami emocjonalnymi, które są tak bolesne, że wiele osób z BPD zgłasza, że ​​chcieliby znaleźć sposób na ucieczkę. Mogą stosować różne strategie, aby zmniejszyć ból emocjonalny, takie jak celowe samookaleczenie lub zażywanie substancji, a nawet samobójstwo.
  • Czas trwania: BPD jest stanem przewlekłym i zwykle trwa przez lata. Jednym z najbardziej unikalnych aspektów BPD jest myśl samobójcza. Osoby z tym schorzeniem mogą rozważać samobójstwo codziennie przez miesiące, a nawet lata, co może sprawić, że ludzie z BPD będą mieli poczucie, że nie ma innego wyjścia, pomimo faktu, że istnieją skuteczne metody leczenia BPD.
  • Choroby współistniejące : BPD ma tendencję do współwystępowania z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe, poważna depresja i zaburzenie schizoafektywne. Gdy występują inne zaburzenia psychiczne, zwiększa się ryzyko samobójstwa.
  • Impulsywność: BPD wiąże się z impulsywnością lub tendencją do szybkiego działania bez myślenia o konsekwencjach. Osoby z BPD mogą angażować się w zachowania samobójcze w momencie intensywnego bólu emocjonalnego bez pełnego uwzględnienia konsekwencji.
  • Używanie substancji: BPD często występuje jednocześnie z używaniem substancji, a zażywanie narkotyków lub nadużywanie alkoholu samo w sobie jest czynnikiem ryzyka samobójstwa. Gdy problemy związane z używaniem substancji są łączone z BPD, może to być szczególnie śmiertelne połączenie, ponieważ stosowanie substancji może prowadzić do jeszcze większej impulsywności, a osoby używające substancji mają dostęp do środków co w rezultacie może prowadzić do przedawkowania i śmierci.
  • Nieprawidłowości w mózgu: Obrazowanie mózgu wykazało, że w porównaniu ze zdrowymi ludźmi, osoby z BPD mają tendencje do nieprawidłowości związanych ze strukturą mózgu, metabolizmem i funkcją. Nieprawidłowości te wydają się przyczyniać do objawów BPD, takich jak impulsywność i agresja, które są związane z zachowaniami samobójczymi. W jednym badaniu zbadano związek między impulsywnością, agresją i zachowaniami samobójczymi w strukturach mózgu osób z BPD, które próbowały popełnić samobójstwo. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy w zależności od tego, o jak silnym nasileniu były ich próby samobójcze. W wielu obszarach mózgu istniało mniej szarej substancji niż w grupie o niskiej śmiertelności. Podobne badanie wykazało również znacznie zmniejszoną ilość szarej substancji w mózgi osób z BPD w porównaniu ze zdrowymi ludźmi. U osób z BPD, które próbowały popełnić samobójstwo, istniało mniej szarej substancji w 8 z 9 obszarów, au osób z BPD, które nie próbowały popełnić samobójstwa, było mniej szarej istoty w 5 z 9 obszarów.

Jak uzyskać pomoc, jeśli masz myśli samobójcze

Jeśli istnieje bezpośrednie ryzyko popełnienia samobójstwa, musisz teraz uzyskać pomoc. Zadzwoń pod 112, lub udaj się do najbliższej izby przyjęć.Jeśli nie jesteś narażony na bezpośrednie samobójstwo, ale myślisz o samobójstwie i potrzebujesz wsparcia, zadzwoń na infolinię, aby porozmawiać o tym, jak się czujesz i znaleźć pomoc. Na przykład 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży). Jest czynny od poniedziałku do niedzieli od 11:00 do 02:22, jest bezpłatny i poufny.

Ból emocjonalny związany z BPD jest bardzo intensywny i może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś był zupełnie sam i nigdy nie poczuje się lepiej. Pamiętaj, że są ludzie, którzy wiedzą, jak leczyć BPD i chcą ci pomóc. Leczenie może mieć ogromne znaczenie w twoim życiu.

Autobiograficzne książki o borderline http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/autobiograficzne-ksiazki-o-borderline/

Jak pomóc osobie, która ma skłonności samobójcze

Jeśli znasz osobę, bezpośrednio narażoną na popełnienie samobójstwa, musisz natychmiast uzyskać dla niej pomoc. Możesz zadzwonić pod 112, jeśli jesteś w Polsce lub zadzwonić na policję i powiedzieć, co się dzieje. Lub, jeśli pozwoli ci na to, zabierz osobę do najbliższej izby przyjęć.

Czasami przyjaciele lub rodzina zauważają oznaki samobójstwa, nawet jeśli ich znajomi, przyjaciele, czy partnerzy  nic o samobójstwie nie mówią. Jeśli uważasz, że osoba myśli o samobójstwie, ale nie jesteś pewien, porozmawiaj z nia. Poinformuj ją, że martwisz się o nią. Zapytaj, czy twoje obawy są uzasadnione. Zaproponuj pomoc. Może to być trudne, ponieważ czasami objawy mogą sprawić, że osoba z BPD nie będzie wykazywać ochoty do współpracy, ale na razie najważniejsze jest, aby pomóc osobie zachować bezpieczeństwo bez względu na wszystko. Okazywanie troski o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie bliskiej osoby również może mieć duże znaczenie.

Zobacz na stronie – http://tylkorelaks.pl/848-mlody-bog-z-petla-na-szyi-samobojstwo-na-raty.html – książka do kupienia.
Comment here