Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyPsychoterapia

Jak zostać dobrym psychoterapeutą?

Rate this post

Jeśli poszukujesz satysfakcjonującej ścieżki kariery, dzięki której możesz naprawdę pomóc ludziom i tym samym spełniać się zawodowo, zostanie psychoterapeutą może być doskonałym wyborem właśnie dla Ciebie. Czas spędzony na oferowaniu wsparcia innym może przynosić wiele satysfakcji. Wiele osób zostaje jednak terapeutami nie znając bądź nie do końca rozumiejąc, z jakimi wymaganiami łączy się ten zawód. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak zostać dobrym psychoterapeutą – a wymaga to zarówno odpowiednich kwalifikacji, jak i umiejętności interpersonalnych!

Praca nad sobą

Być może niektórych to zdziwi, ale aby zostać dobrym psychoterapeutą, warto rozpocząć własną psychoterapię. Pozwoli nam to wcielić się w rolę pacjenta – a dzięki analizie własnych doświadczeń dowiemy się, na co warto zwracać szczególną uwagę, co powinniśmy wykonywać inaczej bądź podobnie. Własna terapia umożliwia nam samorozwój, jak i obserwację innych psychoterapeutów podczas pracy.

Praktyki

W czasie, zanim jeszcze uzyskamy uprawnienia psychoterapeuty, powinniśmy nieprzerwanie się rozwijać i poszerzać swe kwalifikacje poprzez różnego rodzaje praktyki. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to niełatwe zadanie – warto jednak próbować. Jeśli nie dostaniemy się na staż w naszym mieście, możemy rozważyć praktyki w pobliskich miasteczkach, gdzie znajdują się szpitale, poradnie czy centra.

To doskonała okazja, aby zanurzyć się w nauce, wydobywając jak najwięcej przydatnych technik działania. Dzięki temu, zanim jeszcze wkroczymy na ścieżkę kariery psychoterapeuty, będziemy mieli doświadczenie w pracy z ludźmi o różnych rodzajach osobowości, wspierając ich w problemach.

Dodatkowo, warto skontaktować się z psychoterapeutami prowadzącymi swe gabinety – jeśli nam się poszczęści, zgodzą się oni, abyśmy się przyglądali prowadzonej przez nich sesji.

Szkolenia psychologiczne

Aby zostać dobrym psychoterapeutą, warto uczęszczać na szkolenia psychologiczne – dzięki temu możemy zyskać wiedzę, jak i rozwinąć przydatne umiejętności. Takie spotkania prowadzone są przez specjalistów, którzy bardzo chętnie dzielą się swymi doświadczeniami oraz wiedzą. To doskonała okazja do pozyskania cennych kontaktów, jak i rozmowy na pasjonujące nas tematy związane z psychologią.

Warto również wspomnieć o tym, że szkolenia psychologiczne pozwalają nam na zdobycie wiedzy o różnych zagadnieniach, jak i zapoznanie się ze skutecznymi metodami działania, które można przećwiczyć podczas spotkań.Szkolenia psychologiczne dają nam możliwość samorozwoju – dowiedz się więcej na https://www.psychostart.pl/szkolenia-psychologiczne/.

Superwizja

Superwizja wspomaga psychoterapeutę w lepszym zrozumieniu i prowadzeniu procesu psychoterapii – to proces uczenia się, podczas którego możemy pracować z bardziej doświadczonym specjalistą nad rozwojem swych umiejętności oraz doświadczenia zawodowego. Ma to służyć klientowi zgłaszającemu się do nas po pomoc – kierując się dobrem pacjenta, należy pamiętać o superwizji.

Warto uczęszczać na superwizje nawet wtedy, gdy nasze doświadczenie w pracy z klientem sam na sam nie jest duże – to w końcu przestrzeń do refleksji, abyśmy mogli się przyglądać własnej pracy, relacji terapeutycznej. To doskonały sposób, aby zwiększyć samoświadomość w swej pracy zawodowej.

Samodzielna nauka

Zostanie dobrym psychoterapeutą wymaga od nas prawdziwego zainteresowania daną tematyką. Warto przy tym czytać artykuły, książki naukowe o psychoterapii, a także podręczniki psychoterapeutyczne. Ponadto, możemy rozmawiać o swych doświadczeniach ze znajomymi psychoterapeutami.

Bądź dobry – dla siebie i dla pacjentów

Aby nawiązać odpowiednią relację terapeutyczną, musimy pamiętać o tym, aby w gabinecie panowała atmosfera zaufania – w tym zawodzie niezwykle ważne są umiejętności interpersonalne. Empatia i życzliwość powinny towarzyszyć nam podczas każdej sesji.

Zrozum, że nie będziesz psychoterapeutą dla każdego

W przypadku niektórych pacjentów może nam się wydawać, że nie robią oni postępów podczas współpracy z nami. Wtedy bardzo istotne jest także zrozumienie, że nie będziemy odpowiednim psychoterapeutą dla wszystkich. Jeśli relacja między nami a pacjentem nie sprzyja jego rozwojowi, czasem bardziej pomocne może być skierowanie go do innego specjalisty.

Do wykonywania zawodu psychoterapeuty potrzebna są odpowiednie kwalifikacje, jak i umiejętności interpersonalne. Musimy też pamiętać, że bardzo ważny jest nieprzerwany rozwój – tylko w ten sposób możemy zostać dobrym psychoterapeutą!

 
Comment here