Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaDefinicjePoradyPsychoterapiaZdrowie

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – co warto o niej wiedzieć?

Rate this post

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z pomocy psychologa, psychoterapeuty? Słyszałeś, słyszałaś o psychoterapii poznawczo-behawioralnej, ale nie wiesz, na czym tak naprawdę polega i czy może sprawdzić się w Twoim przypadku? W takim razie poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Wyjaśnimy w nim na czym polega taka terapia, dla kogo jest przeznaczona, jak przebiega i jakie są jej zalety. Mamy nadzieję, że będzie to pomocne w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii. Zapraszamy do lektury.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – na czym w skrócie polega?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) to forma psychoterapii, która opiera się na założeniu, że nasze myśli, uczucia i zachowania wzajemnie na siebie wpływają. Często nasze myśli są negatywne, mamy wykrzywiony odbiór otoczenia lub jest on nieadekwatny do rzeczywistości, co prowadzi do trudności emocjonalnych i problematycznych zachowań. Terapia poznawczo-behawioralna ma na celu uświadomienie pacjentowi, jakie są jego schematy myślenia i jak wpływają one na jego samopoczucie i funkcjonowanie. Następnie pomaga pacjentowi zmienić te myśli na bardziej racjonalne, realistyczne i pozytywne, co przekłada się na poprawę nastroju i zachowania.

Kto może skorzystać z psychoterapii poznawczo-behawioralnej i w jakich problemach pomaga?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna przeznaczona jest dla osób, które cierpią na różne zaburzenia psychiczne lub mają trudności w radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami. Jest skuteczna w leczeniu m.in.:

– depresji,
– zaburzeń lękowych,
– fobii społecznych,
– napadów paniki,
– zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych,
– zaburzeń odżywiania np. anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się,
– zaburzeń snu np. bezsenność, koszmary senne, lęki nocne,
– zaburzeń osobowości np. borderline,
– uzależnień np. od alkoholu, narkotyków, hazardu, internetu, pracy,
– problemów z samooceną, asertywnością, komunikacją, radzeniem sobie ze stresem, gniewem, żalem.Psychoterapia poznawczo-behawioralna w Gdańsku może być stosowana samodzielnie lub przy wsparciu leczenia farmakologicznego, w zależności od rodzaju i nasilenia problemu. Może być prowadzona indywidualnie, w parach lub online.

Jak wygląda proces psychoterapii poznawczo-behawioralnej i jakie są jej główne metody?

W psychoterapii poznawczo behawioralnej mówimy o etapach. Są to odpowiednio:

– diagnoza i ocena
– planowanie i umowa terapeutyczna
– edukacja i psychoedukacja
– interwencje poznawcze i behawioralne
– monitorowanie i ewidencjonowanie
– kwestionowanie i testowanie
– przenoszenie uwagi i relaksacja
– eksponowanie i konfrontowanie
– modelowanie i naśladowanie
– wzmocnienie i nagradzanie
– zadania domowe i praca międzysesyjna
– podsumowanie i zakończenie terapii

Podsumowanie

Psychoterapia poznawczo-behawioralna to skuteczna i praktyczna forma leczenia, która może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, problemów emocjonalnych. Początki CBT sięgają lat 60. Psychoterapia CTB opiera się na nauce nowych sposobów myślenia i zachowania, które poprawiają samopoczucie i funkcjonowanie pacjenta. Jest przeznaczona dla osób, które są gotowe do aktywnej współpracy z terapeutą i do wykonywania zadań domowych. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralna dzieli się na szereg z etapów, z których każdy ma swój cel. CBT jest potwierdzona wieloma badaniami naukowymi, które wskazują na jej wysoką skuteczność i satysfakcję pacjentów.

Mamy nadzieję, że powyższy krótki tekst pomógł lepiej zrozumieć, czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jeśli tylko czujesz, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz, nie wahaj się. Psychoterapeuci są po aby Ci pomoc.
Comment here