Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiPsychoterapiaZdrowie

Interwencja kryzysowa w przypadku BPD (zaburzenie osobowości typu borderline)

2/5 - (1 vote)

Ludzie z zaburzeniami osobowości typu borderline (BPD) zwykle mają kryzysy przez całe życie. Te epizody niestabilności emocjonalnej powodują wiele cierpienia i strachu przed porzuceniem. Co powoduje te kryzysy i co możemy z nimi zrobić?

Zaburzenia osobowości typu borderline (BPD) obejmują wzorce niestabilności w relacjach międzyludzkich, obrazie siebie i emocjach. W większości przypadków wzorce te uważa się za autodestrukcyjne. Ludzie z BPD doświadczają różnych kryzysów w ciągu swojego życia w odpowiedzi na pewnego rodzaju stresor lub czynnik biologiczny.

 

Z wiekiem zaburzenie to traci rozpęd. Należy jednak pamiętać, że ponieważ jest to zaburzenie osobowości, ma charakter przewlekły. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się nim zarządzać.

Kryzys BPD jest jak emocjonalne tsunami, niezwykle trudne do opanowania. Pacjenci doświadczają impulsywności, strachu, bezradności i porzucenia. Czasami czują potrzebę samookaleczenia. W obliczu fali przypływów emocji niewiele mogą zrobić, aby je powstrzymać. W rzeczywistości po zakończeniu kryzysu ludzie z BPD często odczuwają wstyd i poczucie winy, ponieważ nie identyfikują się ze swoim zachowaniem.

Zanim podjęłam tę terapię, korzystałam z pomocy psychologa w Centrum Interwencji Kryzysowej. Bardzo chciałam zostać przyjęta na inny oddział dzienny. Niestety, odesłano mnie do Krakowa, do szpitala im. Babińskiego, którego jeden z oddziałów słynie z leczenia osobowości chwiejnej emocjonalnie, typu borderline. Byłam bardzo rozczarowana, gdyż miałam ogromne plany co do leczenia na tamtym oddziale dziennym. Już wtedy planowałam napisanie książki, która byłaby świadectwem mojej drogi ku leczeniu i samego leczenia. Kiedy w końcu trafiłam na oddział zamknięty, miałam ze sobą zeszyt i długopis. Zaczęłam pisać, co przychodziło mi do głowy. Początkowo była to typowa autoterapia poprzez pisanie, jednak po jakimś czasie miałam ambicję, by był to namacalny wgląd w moje życie wewnętrzne. – wyznaje w wywiadzie Anka Mrówczyńska (Gazeta Śledcza)

Z drugiej strony osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu pacjenta podczas kryzysu próbują wszystkiego, co mogą wymyślić, aby upewnić się, że dana osoba nie zrobi niczego, czego mogłaby później żałować.

Jest to niezwykle trudne i bolesne dla członków rodziny pacjenta. Nie tylko dlatego, że mogą stać się agresywni fizycznie lub werbalnie, ale także dlatego, że członkowie rodziny wiedzą, że pacjent cierpiący na BPD najbardziej cierpi.

Kobieta z zaburzeniem osobowości typu borderline.

Interwencja kryzysowa w przypadku BPD

Jeśli zapytasz pacjentów z zaburzeniami osobowości z pogranicza, czego potrzebują w czasie kryzysu, prawdopodobnie powiedzą ci, że najważniejsze są uczucie, zrozumienie i miłość.

Podczas kryzysu BPD pacjent czuje się niesamowicie pusty, jakby brakowało mu jakiejś kluczowej części emocjonalnej układanki. Niestety rzadko udaje się go odnaleźć w odpowiedni sposób. Zamiast prosić o miłość słowami, robią to, gniewną krytyką, niestabilnością lub ciągłą dysforią. Nienawidzę cię! Nie odchodź! Jak zrozumieć osobowość borderline?

Na początku ludzie, którzy są w pobliżu, gdy nadchodzi kryzys, zwracają uwagę na jednostkę, starają się ją uzasadnić itp. Jednak kiedy widzą, że nie osiągają żadnych rezultatów, decydują, że lepiej będzie zachować dystans. To tylko wzmacnia poczucie porzucenia, którego już obawiają się pacjenci z BPD, co zwiększa ich dysforyczne emocje.

Zamiast tego eksperci sugerują, że najmądrzejszą rzeczą dla członków rodziny lub znaczących innych osób jest zapewnienie im wsparcia, nie osądzania podczas kryzysu. Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline?

Strategie zarządzania kryzysami związanymi z BPD

Większość osób cierpiących na BPD dorastała w środowiskach, w których nikt nigdy nie potwierdzał swoich emocji. Ten rodzaj środowiska jest znany jako środowisko unieważniające. To wraz z pewnym biologicznym usposobieniem przyczynia się do jego rozwoju.

Nie możesz kontrolować biologii, ale masz pewną kontrolę nad swoim środowiskiem.Poznaj książki, które bardzo dobrze obrazują co przeżywa osoba i jak wygląda świat osoby z zaburzeniem borderline? Zobacz

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kiedy ktoś jest w trakcie kryzysu BPD, najbardziej potrzebuje towarzystwa osoby bez osądu, bezwarunkowej akceptacji i potwierdzenia swoich emocji. Ta kombinacja pomoże zmniejszyć intensywność emocjonalną i czas trwania kryzysu.

Oto niektóre interwencje kryzysowe dla strategii BPD, z których mogą korzystać członkowie rodziny:

Bezwarunkowa akceptacja

Osoba z zaburzeniem osobowości typu borderline musi czuć się bezwarunkowo akceptowana. Oznacza to pogodzenie się z chaosem i nieporządkiem w ich życiu oraz faktem, że nastąpi kryzys. Potrzebują ludzi, którzy ich kochają, aby nazwać kryzysy tym, czym są: kryzysami związanymi z chorobą.

Oznacza to, że jeśli jesteś z pacjentem z BPD, gdy masz kryzys, nie wykładaj go. Nie bądź defensywny i nie zaprzeczaj. Zamiast tego pamiętaj, że kryzys jest częścią ich nieładu i nie będzie trwał wiecznie.

Bądźcie kochający i troskliwi

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ludzie w trakcie kryzysu BPD potrzebują miłości, towarzystwa, troski i empatii. Oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, utrzymywać bliską więź bez wydawania osądu.

Jeśli cię obrażą, nie bądź defensywny ani nie reaguj. Po prostu powiedz im, że będziesz z nim, bez względu na wszystko. Trudno być spokojnym, gdy ktoś źle cię traktuje, ale to jedyny sposób na dezaktywację kryzysu.

Jeśli się z nimi kłócisz, kryzys się pogorszy i sprawy nie skończą się dobrze. Dlatego weź głęboki oddech i bądź cierpliwy. To minie.

Pomóż im pamiętać, kim są

Przypomnij im, że nie definiujesz ich przez zaburzenie. Zaburzenia osobowości z pogranicza powodują objawy, podobnie jak inne choroby, a ich doświadczeniem są objawy. Nie oznacza to jednak, że są złymi osobami lub że zgadzają się z objawami.

Tego rodzaju pomysły pomagają pacjentowi poczuć się zrozumianym i wspieranym. Pomaga im również poczuć się mniej winnym w związku z tym, co wydarzyło się w czasie kryzysu, kiedy już się skończył.

Interwencja kryzysowa w przypadku BPD.

Pilnuj ich

Ważne jest, aby nie zostawiać pacjentów z BPD w spokoju, gdy znajdują się w kryzysie. To dlatego, że czasami próbują regulować swoje emocje z samookaleczeniem.

Jeśli uważasz, że twój ukochany może próbować zranić się lub popełnić samobójstwo, dobrze jest usunąć wszystko, co może być niebezpieczne dla jego życia, np. noże, pigułki itp.

Nie bądź nadopiekuńczy

Troska i miłość to nie to samo, co nadopiekuńczość. Jedną rzeczą jest potwierdzanie ich emocji i tolerowanie chaosu, ale uważaj, aby nie być czynnikiem umożliwiającym lub uzależniającym je od ciebie. Ważne jest, aby zachęcić ukochaną osobę do regularnej rutyny oraz do zachowania jak największej odpowiedzialności i niezależności. Dlatego ważne jest, aby być współczującym i tolerancyjnym, ale ich życie musi trwać jak zwykle.

Krótko mówiąc, kryzysy BPD nie są łatwe do opanowania dla nikogo. Pacjent, ich rodzina i przyjaciele będą walczyć, nie ma co do tego wątpliwości. Intensywność emocjonalna może sprawić, że będziesz chciał trzymać się jak najdalej od nich. Sami pacjenci próbują uciec od własnego kryzysu przez samookaleczenie.

Zamiast uciekać, obejmij ich. Nie będzie to naturalne, ponieważ jest to prawdopodobnie ostatnia rzecz, którą chcesz zrobić w tym momencie. Ale możesz być zaskoczony, jak prosty uścisk może dezaktywować demony i przywrócić stabilizację.

Szczególnie polecaną lekturą  i rekomendowana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny „Charaktery”, „Kwartalnik Psychiatra”, „Psychiatria i Psychoterapia” jest seria MŁODY BÓG Z PĘTLĄ NA SZYI – ANKI MRÓWCZYŃSKIEJ
Comment here