Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiPorady

Czytasz książki, żyjesz dłużej

5/5 - (1 vote)

Intelektualne korzyści płynące z czytania, zdają się nieocenione. Czy wiedziałaś jednak, że jeśli czytasz książki, żyjesz dłużej. Możliwe, że obcowanie z dobrymi lekturami to najprostszy i najprzyjemniejszy sposób na długowieczność.

Poznajcie ciekawe książki z księgarni internetowej – https://tylkorelaks.pl/47-ksiazki

Czy  wiedziałeś, że: czytanie zmniejsza poziom stresu?

O możliwości przedłużania życia ludzkość marzy od zawsze. To dlatego bezustannie prowadzi się badania mające wskazać czynniki korzystnie i negatywnie wpływające na ogólny stan zdrowia. Dzięki temu wiadomo już, jak ważne jest zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, higiena snu, unikanie stresu, czy nałogów. O elementach tych wiem wszyscy, są jednak takie, o których wspomina się zbyt rzadko lub w ogóle. Okazuje się, że jeden z najprostszych, a zarazem najprzyjemniejszych sposobów na długowieczność to czytanie książek. To informacja, której najpewniej nie przekaże Ci lekarz lub farmaceuta.

Dlaczego warto czytać? Sprawdź

O tym, że czytający książki żyją średnio 2 lata dłużej od tych, którzy nie czytają, donoszą badania przeprowadzone przez Yale University’s School of Public Health. Ten cenny wniosek wysnuto na podstawie przeprowadzonych badań. Przez 12 lat obserwowano grupę 3635 osób w wieku powyżej 50 lat. Podział na aktywność czytelniczą pozwolił podzielić badanych na 3 podgrupy:

  • nieczytających książek,
  • czytających książki mniej niż 3 i pół godziny tygodniowo oraz tych, którzy
  • czytają je więcej niż 3 i pół godziny w tygodniu.

W trakcie trwania badania uczeni zauważyli, że czytający żyli dłużej od osób, które nie czytają wcale. Czytający przeżywali bowiem nawet 23 miesiące dłużej.

Co ciekawe i ważne, czytanie książek wydłuża życie czytających bez względu na ich płeć, poziom wykształcenia, status ekonomiczny, czy wcześniejszy stan zdrowia. Warto więc zapamiętać słowa wypowiedziane przez profesorkę epidemiologii: Becce R. Levy:

„Osoby, które czytają, chociażby pół godziny dziennie, mają znacznie wyższy współczynnik przeżywalności od tych, którzy nie czytają”.Chcący żyć dłużej powinni więc czytać książki. Tylko one, w przeciwności do innych materiałów czytelniczych sprzyjają długowieczności. To fakt, który także potwierdzono w trakcie przeprowadzania wspomnianego badania.

Czytasz książki, żyjesz dłużej – jak to możliwe?

Tego, w jaki sposób czytelnictwo wpływa na intelekt, zasób wiedzy, umiejętność prowadzenia konwersacji, czy rozbudzanie wyobraźni, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Wpływ czytania książek na długość ludzkiego życia może wydawać się jednak zagadnieniem dość skomplikowanym. Na całe szczęście cały proces jest prostszy, niż nam się wydaje.

Czytanie książek aktywuje więcej czynności poznawczych niż czytanie jakichkolwiek innych materiałów. Aby zapoznać się z treścią lektury, konieczne jest czytanie głębokie pozwalające przetwarzać treść oraz emocjonalne zaangażowanie, dzięki któremu losy poznawanych bohaterów stają nam się bliskie. A właśnie w przeżywanych w trakcie czytania uczuciach tkwi ważny szczegół. Badacze zauważyli, że czytanie książek rozwija percepcję społeczną i inteligencję emocjonalną, a właśnie te dwa komponenty mają najważniejszy wpływ na długowieczność. Najpewniej czytając dobrą książkę i silnie przeżywając losy poznawanych postaci, nie przypuszczaliśmy, jak drogocenny wpływ na nasze zdrowie i życie ma czas spędzony z lekturą.

Ogromne znaczenie ma również fakt, że czytanie dla przyjemności zmniejsza poziom stresu. W trakcie zagłębiania się w lekturę i emocjonowania poznawaną historią we krwi obniża się poziom kortyzolu, który, jak wiadomo, nazywany jest hormonem stresu. Skupieni na tekście, na moment zapominamy o codziennych problemach, uzyskując oczekiwaną chwilę wytchnienia.

Czytanie pozostaje jedną z najprzyjemniejszych, a zarazem najkorzystniejszych dla ciała i ducha form spędzania czasu wolnego. Ściągając po lektury, możemy więc być pewni, że zapewnimy sobie prozdrowotną rozrywkę. Warto korzystać z tej aktywności, ponieważ jest łatwo dostępna i nie wymaga żadnych poświęceń. Nasz mózg lubi czytać, bo właśnie czytanie korzystnie wpływa na jego kondycję. Sięgajmy więc po książki, by zawsze móc cieszyć się intelektualną sprawnością.

Czytasz książki, żyjesz dłużej. Zapamiętajmy to hasło. Nawet pół godziny dziennie poświęcone na czytanie książek wpływa na długowieczność. Warto skorzystać, bo przecież każdy dzień jest bezcenny.

http://www.psychoskok.pl/ksiazki/
Comment here