Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiZdrowie

Czy zapalenie jelita grubego jest groźne? Jakie są objawy?

Objawy zapalenia jelita grubego
5/5 - (2 votes)

Zapalenie jelita grubego to zespół chorób, które dają szereg objawów ze strony układu pokarmowego. Często pojawiają się bóle brzucha, biegunki oraz skurcze i wzdęcia. Leczenie powinno być poparte odpowiednią diagnostyką, która pozwoli na włączenie farmakologii. Bardzo ważna jest jednak profilaktyka, regularne badanie oraz stosowanie zdrowego trybu życia. Dowiedz się, jakie są objawy i jak powinno wyglądać leczenie.

Rodzaje zapalenia jelita grubego

Zapalenie jelita grubego jest grupą chorób, które toczą się w obrębie tego narządu. Przyczyny jego powstawania są różne. Nie wszystkie jednak rodzaje tego schorzenia mają znaną przyczynę. Jedną z nich jest choroba Leśniewskiego-Crohna, za której powstawanie jest odpowiedzialna mikrobiota jelitowa, która może się nasilać wraz ze stosowaniem nieodpowiedniej diety.

Istnieje wiele rodzajów chorób zapalnych jelita grubego. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nazywane również nieswoistym zapaleniem jelit,
 • choroba Leśniewskiego-Crohna,
 • mikroskopowe zapalenie jelita grubego,
 • niedokrwienne zapalenie jelita grubego,
 • infekcyjne zapalenie jelita grubego,
 • rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Wiele z nich ma zróżnicowany przebieg, który może się zaostrzać w różnych momentach życia lub pod wpływem konkretnych czynników.

Przyczyny zapalenia jelita grubego

Choroby jelit wywołują zbliżone do siebie dolegliwości, dlatego diagnostyka powinna być przeprowadzona dokładnie, ponieważ leczenie różni się od siebie. Przyczynami są najczęściej infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Do zapalenia jelita grubego może dojść również wskutek chorób okrężnicy. Namnaża się tam wiele bakterii, które nie powodują żadnych objawów. Niekiedy jednak mogą one atakować jelito cienkie lub grube, wywołując szereg dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego.

Pogorszenie stanu jelit można zaobserwować, spożywając produkty zanieczyszczone np.pestycydami. Znajdują się one na nieoczyszczonej żywności, dlatego odpowiednie przygotowanie jedzenia i poddanie jej obróbce termicznej pozwala pozbyć się wielu toksycznych związków. Stan jelit może pogarszać się podczas długotrwałego stosowania leków.

Objawy zapalenia jelita grubego

Każdy rodzaj zapalenia jelita grubego różni się objawami, chociaż istnieje szereg dolegliwości, które mogą wskazywać na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niepokój powinny wywołać: • bóle brzucha,
 • biegunki, często z domieszką krwi,
 • skurcze brzucha,
 • wzdęcia,
 • gorączka,
 • wymioty,
 • zaparcia.

U osób, którym towarzyszą wodniste biegunki, grozi odwodnienie organizmu, osłabienie, obniżenie samopoczucia, spadek masy ciała. Jeśli w kale można zaobserwować krew, dodatkowo może pojawić się niedokrwistość, a wraz z nią brak energii, zwiększone wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry.

Choroba może przebiegać przewlekle, jak i mieć charakter ostry. Ma to duże znaczenie dla leczenia. Stan ostry potrzebuje natychmiastowej pomocy i włączeniu leczenia. Przewlekła choroba zapalna charakteryzuje się tym, że długo może przebiegać bez objawów lub ze sporadycznym występowaniem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jej leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga stosowania odpowiedniej diety.

Rozpoznanie zapalenia jelita grubego

Regularne badania i obserwowanie swojego ciała pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie jelita grubego, warto zgłosić się na konsultację do gastrologa. Poza wywiadem medycznym może on zlecić wykonanie badań, zarówno z krwi, jak i obrazowych, jak USG jamy brzusznej, RTG, a w niektórych przypadkach tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Często zalecane są także badania endoskopowe. Jednym z nich jest kolonoskopia, która pozwala na ocenę jelita grubego, a także pobranie z niego wycinków i przesłanie ich do analizy.

Leczenie zapalenia jelita grubego

Leczenie zapalenia jelita grubego zależy od jego rodzaju, nasilenia objawów, wieku pacjenta czy innych współistniejących chorób. Ogromne znaczenie ma stosowana dieta. Powinna być ona dobrze zbilansowana, oparta na chudych mięsach, świeżych warzywach i owocach oraz nabiale. Przed każdorazowym przygotowaniem posiłków ważne jest dokładne umycie rąk, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przedostania się bakterii do jedzenia. Należy unikać przetworzonego jedzenia, bogatego w tłuszcze trans, które mogą sprzyjać podniesieniu cholesterolu.

Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego należy codziennie przyjmować przynajmniej 2 litry wody dziennie. Należy unikać słodzonych napojów, alkoholu oraz silnej herbaty i kawy. Zielona herbata jest bardzo często stosowana wśród osób chorych na zapalenie jelita grubego. Dodatkowo zaleca się, aby zrezygnować z palenia papierosów i na stałe wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, a także codzienną aktywność fizyczną. 

Często konieczne jest przyjmowanie leków, których zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego jelit, podniesienie odporności oraz zapobieganie nawrotom choroby. U niektórych konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu kawałka jelita grubego lub całego narządu.
Comments (1)

 1. Ja mam takie problemy z jelitami, że mam ołówkowaty stolec. I badałem się kiedyś na wszystko poza tolerancjami pokarmowymi. Teraz z obserwacji wiem, że moje problemy wbrew szpitalnym diagnozom nie dotyczyły leniwych jelit, a były powodem nietolerancji laktozy. Polecam sprawdzić nasze uczulenia pokarmowe.

Comment here