Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiKsiążkiZdrowie

Zdrowie jest tylko jedno

Rate this post

W zdrowym ciele zdrowy duch – to powiedzenie znają chyba wszyscy. Jak jednak uskutecznić prawidła owej ludowej mądrości w sposób, który rzeczywiście zaowocuje zdrowym ciałem i zdrowym duchem? Nie jest to wcale taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Momentami przypomina to raczej ciężką pracę, jest ona jednak czymś do wykonania koniecznym – inaczej sporo ryzykujemy, a chyba nikt nie chciałby ponosić niepotrzebnego ryzyka, zwłaszcza względem własnego zdrowia.

Zdrowie jest tylko jedno, a najprostszą radą jest względem niego to, aby o nie dbać. Ot, patos i trywialna mądrość… A konkrety? Na pewno wśród nich powinno pamiętać się o zdrowej diecie, o właściwym trybie życia, o utrzymaniu sprawności fizycznej, a także o pewnym balansie ciała i ducha, które powinny znajdować się względem siebie w idealnej równowadze. Czy jest coś, co może nam w tym szeregu zadań pomóc? Oczywiście. Pomocny może być szereg porad dietetyków, trenerów odpowiedzialnych za sprawność fizyczną, a także trenerów od spraw mentalnych – wszak zdrowie dotyczy także wspomnianej już sfery duchowej, której nie można w żadnym wypadku zaniedbywać.

POLECONE KSIĄŻKI O ZDROWIUhttp://www.psychoskok.pl/aktualnosci/polecane-ksiazki-o-zdrowiu/

Gdzie znajdziemy wszystkie te porady? W zasadzie w dowolnym miejscu – w końcu dbanie o zdrowie jest teraz modne – warto jednak skierować w tej materii uwagę jednak na pozycje książkowe, które oferują skumulowaną dawkę bardzo przydatnej wiedzy w jednym miejscu. W przypadku książek poświęconych tematyce zdrowotnej możemy mieć jeszcze dodatkowo tę pewność, że nie wypowiada się w tej materii ktoś przypadkowy lecz ktoś, kto rzeczywiście się na tym zna i wie co mówi. Za takimi radami warto pójść, a znaleźć je względem tematyki zdrowotnej możemy w takich pozycjach jak np. „Jak dbać o swoje zdrowie” – Henryk Śnieżek, „Jak jeść by zdrowo żyć” – Robert Jarząbkiewicz, „Od czego zacząć trening” – Arkadiusz Szuba, czy też „Sztuka umierania” autorstwa Andrzeja Sitarka oraz „Psychoterapia kwantowa. Myśli leczą, myśli zabijają” Jerzego Lecha Piechnika.

Jak dbać o swoje zdrowie” to kompleksowy poradnik poświęcony zagadnieniom zdrowotnym, wśród których na pierwszy plan wysuwa się według autora kwestia odpowiedniego odżywiania. Autor na kolejnych stronach z wielką pieczołowitością wyjaśnia, jakie procesy i z jakim skutkiem zachodzą w naszym organizmie podczas konsumpcji konkretnych pokarmów. Podaje przy tym szczegółowe dane dotyczące składników spożywanych przez człowieka na co dzień i ich związku z tym, jak się czujemy, wyglądamy i jak w efekcie funkcjonujemy. Poradnik powstał w oparciu o bogate doświadczenie i wiedzę autora – niektóre z przekazanych przez niego informacji są mało znane, dlatego też warte są uwagi. Autor podpowiada także czytelnikowi kilka rzeczy, między innymi jak uniknąć różnych chorób, odpowiednio dobierając dietę.

W oczach laika, który jest na bakier z tematyką zdrowotną wszelakie diety i zdrowe odżywanie kojarzą mu się raczej z otyłością i ekofanatyzmem, który punktuje jako coś złego. Nawyki żywieniowe obecne są w naszym życiu od pokoleń. I na tym właśnie polega błąd każdego laika, zdrowe odżywianie warunkuje bowiem dobrą formę, brak chorób, właściwą kondycję, a te składowe wzięte razem są warunkiem koniecznym dla długiego życia i dotrwania w dobrym zdrowiu aż do późnej starości. To wszystko nie wzięło się znikąd i ma swoje uzasadnienie w licznych badaniach, które potwierdzają, że właściwe zbilansowanie codziennie dostarczanych organizmowi składników odżywczych utrzymuje naszą wewnętrzną, zdrowotną równowagę. Na to właśnie zwraca naszą uwagę Henryk Śnieżek, którego porady i sposób zbilansowania codziennej diety warto jest wziąć sobie do serca i stosować je samemu każdego dnia.

KSIĄŻKI O ZDROWYM ODŻYWIANIUhttp://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-zdrowym-odzywianiu/

Pokrewnym względem książki Henryka Śnieżka tytułem jest „Jak jeść by zdrowo żyć” autorstwa Roberta Jarząbkiewicza. Lektura przedstawia ogromny wpływ właściwego odżywiania na zdrowie człowieka, zapoznaje i przestrzega przed złymi nawykami żywieniowymi oraz wykazuje rodzaje niebezpiecznych grup produktów, z którymi wszyscy mamy kontakt na co dzień. To bardzo cenna informacja, gdyż zazwyczaj autorzy tego rodzaju publikacji skupiają się tylko i wyłącznie na tych produktach, które powinniśmy spożywać (choć nie są w stanie wymienić wszystkich zdrowych), a nie wspominają w ogóle o tym, co jest złe i po co nie powinniśmy sięgać. W treści w możliwie najprostszy sposób opisana została także podstawowa, niezbędna i możliwie najbardziej aktualna wiedza na temat żywności i potrzeb ludzkiego organizmu w tym zakresie.

„Zdrowa dieta to sposób odżywiania, który eliminuje produkty szkodliwe i procesy, które wywołują powstawanie produktów szkodliwych; to sposób odżywiania, który zapewnia maksymalne i optymalne pokrycie potrzeb naszego organizmu na energię, materiał budulcowy oraz inne substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu, których on sam nie wytwarza.” (Robert Jarząbkiewicz „Jak jeść by zdrowo żyć”)Dobrze pojęta dieta jest w stanie pomóc nam zadbać o samych siebie. Jak bowiem powiedzieliśmy już na wstępie – zdrowie jest tylko jedno. Bez niego może być bardzo trudno o cokolwiek innego, co może być w życiu jakąś wartością. Taką wartością z całą pewnością jest między innymi nasza rodzina i nasi bliscy, o których także możemy zadbać w taki sam sposób, w jaki zadbamy dzięki niniejszej książce o siebie – podarujemy bliskim zdrową dietę, a w efekcie także zdrowe i długie życie.

„Zdrowa dieta to również coś, czym możemy obdarować najbliższych, a zdrowie w rodzinie to szczęście.” (Robert Jarząbkiewicz „Jak jeść by zdrowo żyć”)

Jeśli mamy już opanowane kwestie odżywiania, które w materii szeroko pojętego zdrowia są pewną podstawą, to czas na kolejny element zdrowotnej układanki, a mianowicie na naszą kondycję fizyczną. Może nam w tym pomóc książka autorstwa Arkadiusza Szuby zatytułowana (dosyć znamiennie w tym przypadku) „Od czego zacząć trening”.

No właśnie – od czego go zacząć? Szuba prowadzi nas przez ten temat krok po kroku i trzeba przyznać, że jest w tym bardzo wiarygodny, swego czasu zaczynał bowiem dbanie o własną kondycję od absolutnego zera. Obecnie autor dzięki odbytym szkoleniom, kursom i warsztatom posiada odpowiednią wiedzę na temat tego jak poprawiać swoją sylwetkę, a przy okazji jak być bardziej sprawniejszym. I teraz dzieli się tą wiedzą ze swoimi czytelnikami.

Lektura pozwala ustrzec się wielu błędów właściwych dla początkujących amatorów fitness i wszelkiego rodzaju siłowni. Szuba tłumaczy na dobry początek podstawy teoretyczne, które warto jest poznać przed zawitaniem na salę ćwiczeń. Omawia poszczególne grupy mięśniowe, sposób ich trenowania, a także wskazuje na przeprowadzenie koniecznych badań wydolnościowych oraz na umiejętne zarządzanie kontrolą oddechu, co w trakcie wszelkich ćwiczeń jest niezwykle istotne dla właściwego dotlenienia poszczególnych partii mięśni. Następnie omawia podstawowe cele treningowe, które powinniśmy sobie określić, a także zalety i wady systemów ćwiczeń naturalnych oraz tych na sali treningowej. Wszystko ma tutaj znaczenie – Arkadiusz Szuba nie zapomina o żadnym ważnym elemencie.

Książki o kulturystyce i innych sportach  – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-kulturystyce-i-innych-sportach/

Bardzo ciekawym elementem książki są załączone w jej dalszej części przykładowe plany treningowe dla początkujących, a także obszerne omówienia tematów wydolności organizmu i jego suplementacji. Książka jest idealną ilustracją porad o charakterze zdrowotnym, które możemy znaleźć wszędzie, jednak w książce zawsze wypowiada się o nich fachowiec, któremu możemy zaufać. W materii aktywności fizycznej oraz podnoszenia całościowej sprawności organizmu Szuba jest z całą pewnością właśnie kimś takim.

Skoro jesteśmy w tematach aktywności i sprawności fizycznej nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o równie pouczającej książce, którą jest „Sztuka umierania” Andrzeja Sitarka. Lektura poświęcona jest kulturystyce, która – umówmy się – nie jest rodzajem fizycznej aktywności, należy do tzw. Mainstreamu. Jednakże spostrzeżenia autora w materii pewnego balansu ciała i ducha oraz w kwestii tego, gdzie powinna leżeć granica treningu (poza którą rodzi się patologia) są niezwykle cenne i warto by było, aby każdy uprawiający jakikolwiek sport lub aktywność fizyczną zapoznał się z tą pozycją.

„Kulturystyka pozwala mi być lepszym człowiekiem. Mówi się, że ból jest najlepszym nauczycielem, tylko nikt nie chce być jego uczniem… Sztuka umierania to sztuka życia, wydobywania z siebie wszystkiego, co dobre i unikania złego.” (Andrzej Sitarek „Sztuka umierania”)

Jeszcze lepiej i szerzej tematykę równowagi ciała i ducha poruszono w książce pt. „Psychologia kwantowa. Myśli leczą, myśli zabijają” autorstwa Jerzego Lecha Piechnika. Wspomniana lektura poświęcona została komunikacji kwantowej umysłu i ciała, ukazującej wpływ mentalnych relacji na powstawanie i rozwój chorób oraz jedności dotyczącej wszystkiego, co istnieje we wszechświecie – w szczególności całej materii, bez rozdzielania jej na żywą i nieożywioną. Materia to energia, która przejawia się we wszystkim co istnieje w całym Uniwersum, zarówno w świecie ludzi, zwierząt i roślin. To ona jest początkiem i końcem wszystkiego – ma zatem wpływ także na nasze zdrowie zarówno mentalne, jak i fizyczne.

Zdrowie jest tylko jedno – to wiemy już na pewno. Jak o nie dbać mniej więcej wiemy. Cóż więc tu dodać… Pamiętajmy o naszym zdrowiu. Dbajmy o nie. Jedzmy zdrowo, ćwiczmy z głową (a także według planu) i nie zapominajmy przy tym wszystkim tak o sensownych granicach wysiłku, jak również o naszym zdrowiu mentalnym, które jest nie mniej ważne od tego fizycznego. Dzięki temu zyskujemy większe szanse na długie życie w dobrym kondycji.
Comment here