Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiPorady

Ci, którzy dużo czytają, żyją dłużej

5/5 - (1 vote)

Dobra wiadomość dla molów książkowych: jak dowiedzieli się naukowcy z renomowanego Uniwersytetu Yale, mówi się, że częste czytanie przedłuża życie.

Poznajcie ciekawe książki z księgarni internetowej https://tylkorelaks.pl/47-ksiazki

Niezależnie od tego, czy są to suplementy diety, sport, żywność bogata w witaminy czy nie palenie – istnieje wiele rzeczy, które powinny spowolnić proces starzenia się ludzi. Jednak metody te często wymagają pewnego stopnia dyscypliny i wytrwałości. Dobrze więc, że naukowcy z Uniwersytetu Yale znaleźli znacznie lepszy sposób na przedłużenie życia: Przeczytaj!To ciekawe!

Dobra książka jest jak medycyna

Cyklicznie wskazuje się na zalety płynące z sięgania po książki. Powinniśmy jednak wiedzieć, że czytanie powoduje zmiany w mózgu.

W ramach badania zespół ekspertów ocenił dane ponad 3600 uczestników w przeciągu 12 lat. Osoby, które miały co najmniej 50 lat na początku badania, początkowo podzielono na trzy grupy:

  • Nieczytający
  • Czytelnicy, którzy czytają do 3,5 godziny tygodniowo
  • Czytelnicy, którzy czytają ponad 3,5 godziny tygodniowo

Po upływie dwunastu lat naukowcy z Uniwersytetu Yale chcieli sprawdzić: kto z badanych jeszcze osób żyje i w jaki sposób podmioty zostały podzielone na trzy wcześniej utworzone grupy?

Wynik badania w USA: Oczekiwana długość życia badanych, którzy czytają do trzech i pół godziny tygodniowo, była o 17 procent wyższa niż średnia długość życia osób niebędących czytelnikami. Oczekiwana długość życia była nawet 23 procent wyższa wśród osób, które czytają więcej niż trzy i pół godziny tygodniowo.

Aby upewnić się, że na wyniki nie wpłynęły żadne inne czynniki, takie jak dochód i poziom życia, badacze obliczyli takie czynniki jak wiek, status związku i poziom wykształcenia. Wynik pozostał niezmieniony: mól książkowy żyje dłużej niż osoba nie czytająca – średnio prawie dwa lata.Czytanie zmniejsza stres

Sprawdzony sposób jest jeden. Sięgajmy po książki. Czytanie zmniejsza poziom stresu.

Czytanie książek ma wiele pozytywnych skutków dla ciała i umysłu: pobudza wyobraźnię i kreatywność, pomaga się zrelaksować i dostarcza nowej wiedzy. Ci, którzy regularnie czytają, stymulują własne komórki mózgowe, trenują umiejętności poznawcze oraz doskonalą słownictwo i koncentrację.

Poprawia się także inteligencja emocjonalna, piszą naukowcy w swoich badaniach. Wszystkie te pozytywne skutki zwiększyłyby naszą długość życia. Czas spędzony na czytaniu jest ostatecznie zwracany i wypłacany w formie długiego życia. Voltaire, powiedział kiedyś: „Czytanie wzmacnia duszę” i miał absolutną rację.

Wystarczy jeden rozdział dziennie

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek? – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/umysl-silowni-nam-daje-czytanie-ksiazek/

Becca R. Levy, główna autorka badania, może uspokoić tych, którzy zastanawiają się, czy trzy i pół godziny czytania pasują do ich osobistego cotygodniowego planowania: „Ci, którzy spędzają tylko pół godziny na czytaniu książki, mają znaczącą przewagę nad tymi, którzy żyją z książką na bakier”.

Ale: Pozytywny wpływ literatury występuje tylko w przypadku książek – z drugiej strony czasopisma i gazety nie mają wpływu na oczekiwaną długość życia. Powód tego jest prosty: czytając książkę czytelnik może bardziej zaangażować się w treść książki niż w gazety. Eksperci nazywają ten stan „głębokim czytaniem”.

Pytanie, które książki najlepiej pasują, pozostaje jednak bez odpowiedzi: powieści, literatura specjalistyczna, porady? Niestety nie zostało to jeszcze udowodnione. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak zaprzyjaźnić się z książką, gdyż niesie to wiele korzyści.
Comment here