Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiKsiążkiPorady

Twój mózg w książkach

Rate this post

Każdy miłośnik książek może ci powiedzieć: zagłębienie się w fabule interesującej powieści jest wciągającym doświadczeniem, które może ożywić mózg obrazami i emocjami, a nawet pobudzić zmysły. Brzmi ciekawie, ale istnieją prawdziwe, twarde dowody potwierdzające, że te rzeczy dzieją się w twoim mózgu podczas czytania książek. Czytając, możemy fizycznie zmienić strukturę mózgu, stać się bardziej empatyczni, a nawet oszukać nasze mózgi do myślenia, że ​​doświadczyliśmy tego, co czytaliśmy tylko w powieściach.  Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu

Poznajcie ciekawe książki z księgarni internetowej https://tylkorelaks.pl/47-ksiazki

Tworzymy światy we własnych umysłach

Czytanie książek i innych materiałów z ciekawymi obrazami to nie tylko zabawa, ale także tworzenie światów we własnych umysłach. Ale czy wiesz, że tak się dzieje, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy? Naukowcy odkryli, że obrazowanie jest po prostu automatyczne. Uczestnicy byli w stanie szybciej zidentyfikować zdjęcia obiektów, gdyby po prostu przeczytali zdanie opisujące obiekt wizualnie, co sugeruje, że kiedy czytamy zdanie, automatycznie przywołujemy zdjęcia przedmiotów w naszych umysłach.

Słowo mówione rozjaśnia nasz mózg i ożywia

Badania wykazały, że słuchanie opowieści może rozjaśnić mózg. Kiedy opowiedziana jest historia, aktywowane są nie tylko części mózgu przetwarzające język, ale także ożywcze części naszego mózgu. Słyszysz o jedzeniu? Kora czuciowa zostaje aktywowana, a ruch aktywuje korę ruchową. I choć możesz pomyśleć, że ogranicza się to tylko do audiobooków lub czytania, eksperci twierdzą, że nasze mózgi są narażone na narrację przez cały dzień. W rzeczywistości badacz Jeremy Hsu mówi: „Osobiste historie i plotki stanowią 65% naszych rozmów”. Więc słuchaj wyciągniętej historii,  słuchaj radia lub audiobooka w samochodzie: to dobre ćwiczenie dla twojego mózgu.

Czytanie o doświadczeniach jest prawie tym samym, co przeżywanie

Czy kiedykolwiek czułeś się tak związany z historią, że to tak, jakbyś doświadczył jej w prawdziwym życiu? Jest dobry powód: mózg naprawdę wierzy, że go doświadczyłeś. Kiedy czytamy, mózg nie rozróżnia między czytaniem o doświadczeniu a faktycznym przeżywaniem go. Czy to czytając, czy doświadczając, stymulowane są te same regiony neurologiczne. Powieści są w stanie wejść w nasze myśli i uczucia. Czytanie jest oryginalnym doświadczeniem rzeczywistości wirtualnej, przynajmniej dla twojego mózgu.

Różne style czytania tworzą różne wzorce w mózgu

Każdy rodzaj czytania zapewnia stymulację mózgu, ale różne rodzaje czytania dają różne doświadczenia, dając różne korzyści. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli, że w szczególności dokładne czytanie literatury daje mózgowi trening wielu złożonych funkcji poznawczych, podczas gdy czytanie o rzeczach przyjemnych zwiększa przepływ krwi do różnych obszarów mózgu. Czytanie powieści i myślenie o jej wartości jest skutecznym ćwiczeniem mózgu, skuteczniejszym niż samo czytanie.Nowe języki mogą rozwinąć Twój mózg

Chcesz naprawdę dać mózgowi trening? Wybierz powieść w języku obcym. Naukowcy z Lund University w Szwecji przetestowali studentów ze szwedzkiej Akademii Tłumacza Sił Zbrojnych, gdzie intensywna nauka języka jest normą, oraz studentów medycyny i kognitywistyki na Uniwersytecie Umea. Obie grupy zostały poddane skanom mózgu tuż przed i tuż po trzymiesięcznym okresie intensywnych badań. O dziwo, studenci języka doświadczyli pobudzenia mózgu zarówno w hipokampie, jak i korze mózgowej, przy różnych poziomach pobudzenia mózgu w zależności od wysiłku i nauki uczących się w tym okresie.

Twój mózg dostosowuje się do czytania e-książek w ciągu siedmiu dni

Jeśli jesteś przyzwyczajony do czytania książek w tradycyjnej formie papierowej, na początku czytanie e-czytnika może być bardzo niewygodne. Ale eksperci twierdzą, że twój mózg może szybko przyjąć nową technologię, bez względu na długość i częstotliwość czytania wersji papierowych. W rzeczywistości ludzki mózg dostosowuje się do nowej technologii, w tym e-czytania, w ciągu siedmiu dni.

Nawigacja przestrzenna a czytanie

Chociaż twój mózg może szybko dostosować się do e-książek, nie oznacza to, że oferują one takie same korzyści jak książka w miękkiej oprawie. W szczególności brakuje im tak zwanej „nawigacji przestrzennej”, fizycznych wskazówek, takich jak liczba stron pozostających do przeczytania, które dają nam poczucie lokalizacji. Ewolucja ukształtowała nasze umysły, aby polegały na wskazówkach lokalizacyjnych i bez nich możemy czuć się trochę zagubieni. Niektóre e-książki oferują niewiele przestrzennych punktów orientacyjnych, dając wrażenie nieskończonej strony. Jednak dzięki numerom stron, wartości procentowej przeczytania i innym wskazówkom fizycznym książki elektroniczne mogą zbliżać się do tych samych doświadczeń fizycznych, co książki papierowe.

Struktura opowieści zachęca nasz mózg do myślenia w sekwencji, zwiększając naszą uwagę

Historie mają początek, środek i koniec, a to dobrze wpływa dla twojego mózgu. Dzięki tej strukturze nasze mózgi są zachęcane do myślenia w kolejności, łącząc przyczynę i skutek. Im więcej czytasz, tym bardziej twój mózg jest w stanie dostosować się do tego sposobu myślenia. Neuronaukowcy zachęcają rodziców do korzystania z tej wiedzy i wykorzystywania jej dla dzieci, czytając dzieciom jak najwięcej. W ten sposób zaszczepisz młodym umysłom strukturę opowieści, podczas gdy mózg ma większą plastyczność i zdolność do rozszerzenia ich uwagi.

Czytanie zmienia strukturę mózgu

Nie każdy jest naturalnym czytelnikiem. Niektórzy czytelnicy mogą nie rozumieć radości literackiej, ale mogą zostać przeszkoleni, aby stać się lepszymi czytelnikami. A podczas tego treningu ich mózgi się zmieniają. W sześciomiesięcznym codziennym programie czytania od Carnegie Mellon naukowcy odkryli, że ilość istoty białej w obszarze językowym mózgu faktycznie wzrosła. Ponadto wykazali, że dzięki temu treningowi można poprawić strukturę mózgu, dzięki czemu ważniejsze niż kiedykolwiek jest przyjęcie zdrowej miłości do czytania.

Głębokie czytanie czyni nas bardziej empatycznymi

Wspaniale jest zagubić się w książce, a to może nawet fizycznie zmienić mózg. Kiedy lubimy głęboką lekturę, która pozwala nam poczuć to, co czują bohaterowie opowieści, to o z kolei sprawia, że ​​jesteśmy bardziej empatyczni wobec ludzi w codziennym życiu, stając się bardziej świadomi i czujni na życie innych.
Comment here