Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjePoradyRelacje

Osobowość toksyczna – znaki ostrzegawcze

5/5 - (2 votes)

Toksyczni ludzie są wszędzie – ukrywają się w pracy, w grupach dziecięcych, w kawiarniach, nawet we własnej rodzinie – tylko czekają, by spowodować spustoszenie w twoim życiu. Jednak jak dostrzec osobę toksyczną? A jak zminimalizować jej wpływ na ciebie i twoje życie?

Wszyscy natknęliśmy się na nich w takim czy innym momencie naszego życia. Kolega, którego niedawno poznałeś, przyjaciel, który zawsze ma problem, w który chce cię zaangażować, trudny sąsiad lub członek rodziny, który sprawia, że nosi cię za każdym razem, gdy widzisz go lub rozmawiasz z nim.

To, co łączy wszystkich tych ludzi, to toksyczność – są nieprzyjemni, drenujący i trudni do zaakceptowania. Niczym trucizna, nie robią nic, by wzbogacić twoje życie i karierę lub uczynić je łatwiejszym, lub bardziej udanym.

Ważne jest, aby chronić się przed toksycznymi ludźmi

W rzeczywistości zazwyczaj wprowadzają spustoszenie w naszym życiu. Wysysają radość z pracy, niepotrzebnie przeciągają zadania, grają różne gierki, utrudniają wszystko, za co się zabieramy.

Podobnie jak wiele innych rzeczy w życiu, uprzedzanie, że ktoś jest potencjalnie toksyczną osobą, z którą można sobie poradzić, jest prawdą. Możesz przygotować strategie radzenia sobie z nimi lub zminimalizować kontakt z nimi.

Czy masz toksycznego przyjaciela, kolegę znajomego? Odkryj dziesięć znaków ostrzegawczych, które mogą nieświadomie być w toksycznej przyjaźni – i co z tym zrobić.  (8 objaw toksycznego związku)

Każdy czasem, potrzebuje wsparcia. Codzienność bywa skomplikowana, a całej, przydatnej wiedzy nie sposób posiąść. Poradniki, które warto przeczytać, ułatwiają rozwiązanie problemów i dostarczają najważniejszych informacji.

10 symptomów osoby toksycznej

Jak więc dostrzec osobę toksyczną? Na szczęście istnieje wiele łatwych do zauważenia znaków, które gdy jesteś ich świadomy, umożliwiają ci odizolowanie się od takiej toksycznej osoby.

Przykładem toksycznej osoby, którą bardzo dobrze przedstawił Karol Neubauer w swojej książce „Życie pozapsychotropowe” jest Kaśka – kobieta Karola, która nie potrafi, a może nie chce zrozumieć jego choroby. Często go upokarza, oskarża i wini za wszystko.

Oto w jaki sposób wyglądają ich relacje:

Jesteś tak tępy, że nie potrafisz łączyć pewnych faktów w całość? Prosiłam, abyś poszedł ze mną na spacer. Nie chciałeś, więc sprawę uważam za zamkniętą. Tylko nie wpadnij na głupi pomysł, aby do mnie przyjść, bo i tak Cię nie wpuszczę. Nie ma takiej opcji. Nasza znajomość też umarła.

Po co mi piszesz, że od dawna nie powinieneś się ze mną spotykać? Bo ciągnę Cię w dół? Za kogo Ty się uważasz? To ja przez Ciebie źle się czuję, to Ty wniosłeś koszmar do mojego domu, z którego nie potrafię się wybudzić. Nie masz w sobie miłości. Mojego oddania nie zrozumiesz nigdy, bo masz deficyt umysłowy i jesteś tak głupi, że w słowniku nie ma na to określenia.

1) Są egoistyczni.

Toksyczni ludzie są tak zajęci myśleniem o sobie, że rzadko okazują troskę o innych. Ich ustawienia komunikacyjne są zwykle zablokowane podczas transmisji i chętnie rozmawiają godzinami o sobie, nie będąc na tyle zainteresowani, aby zapytać, jak ty się czujesz, co przeżywasz i czy potrzebujesz pomocy.

I to nie tylko ich rozmowa. Toksyczni ludzie naprawdę nie troszczą się o twoje uczucia i nie mają potrzeby brać ich pod uwagę. I, co niepokojące, często dowodzi to kontroli. Dbają o to, jak się czują, co chcą robić, jakie są ich potrzeby i chętnie cię zmanipulują, aby tylko spełnić swoje zamierzenia.

W przyjaźni może to oznaczać prośbę o opiekę nad dziećmi, nawet jeśli nie jest to dla ciebie wygodne, spodziewając się, że zmienisz swoje plany, aby je spełnić, lub by wzbudzić twoje zainteresowanie, krytykując swój wygląd, osobowość lub umiejętności macierzyńskie.

W miejscu pracy osoba toksyczna może zażądać, abyś pracował dłużej, wiedząc, że musisz odebrać swoje dziecko z przedszkola, przedstawi ci pilny projekt tuż przed końcem pracy lub uniemożliwi Ci uzyskanie awansu, ponieważ potrzebują cię w swojej załodze.

Jeśli rozpoznasz, że ktoś próbuje cię kontrolować, nie warto odwoływać się do ich lepszej natury, ponieważ są szanse, że nie mają takiej! Wszystko, co możesz zrobić, to zminimalizować narażenie na nie i odizolować się od niej, jak to możliwe.

2) Muszą mieć rację 

Toksyczni ludzie są takimi manipulatorami, że nie mogą znieść myśli, że mogą się mylić. Nie ma znaczenia, jak drobny problem, będą się spierać o swój punkt widzenia, dopóki nie zrezygnujesz z wyczerpania. To, co możesz myśleć, czuć lub wierzyć (a właściwie to, co JEST prawdą), nie ma znaczenia.

Ich potrzeba, by mieć rację, przebija zdrowy rozsądek, prawdę, a nawet normalne granice społeczne. Będą podejmować problem, dopóki nie przyznają, że w rzeczywistości mają rację. Będą nawet szczęśliwie walczyć w systemie prawnym, ponosząc ogromne koszty i marnując czas, często na bardzo trywialne sprawy.

Więc jeśli kiedykolwiek przekroczysz lub publicznie wątpisz w osobę toksyczną, bądź przygotowany na walkę. To zdeterminowani, gorzcy i podstępni przeciwnicy. A ich dążenie do bycia postrzeganym właściwe sprawia, że chętnie kłamią, kombinują i knują.

3) Są otoczeni dramatem.

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś, których zawsze spotyka coś złego i lubią o tym mówić? Ktoś włamuje się do ich mieszkania, zatruwają się na własnym weselu, ich najlepszy przyjaciel ucieka z mężem, ich ulubiona sukienka zostaje zgubiona w pralni chemicznej… może się wydawać, że niektórzy ludzie są naprawdę pechowi.

Czy to możliwe, że ich psychika jest definiowana przez złe rzeczy, które się z nimi wiążą? Lub, że cieszą się uwagą i sympatią, jaką od nich czerpią? Być może doświadczyli naprawdę pechowych doświadczeń, ale może są udramatyzowani lub w jakiś sposób spowodowani brakiem opieki – a nawet przyciąganiem dramatu poprzez negatywną wizualizację?

Bez względu na powód, często odkrywasz, że osoba toksyczna rozwija się w dramacie i nadmiernie będzie się przejmować wszelkimi negatywnymi doświadczeniami, które ich spotkają – umacniając ich ofiary i wysysając pozytywną energię z otoczenia.4) Oni kłamią.

Większość z nas odkryła, że w pewnym momencie naszego życia pozwalamy sobie na drobne, niewinne kłamstewka, ale jeśli odkryjesz, że ktoś celowo wprowadza cię w błąd, wstrzymuje lub przekręca informacje, lub po prostu kłamie, to uważaj! Jeśli czują się swobodnie w mówieniu małych kłamstw, nie będziesz wiedział, kiedy zaufać temu, co powiedzą.

Jak już wspomnieliśmy, toksyczna osoba z przyjemnością przekręci, zasłoni i odkryje na nowo prawdę, aby ukryć lub realizować swoje inne wady osobowości.

5) Są zbyt chętni by się angażować. 

Budowanie relacji wymaga czasu, a osoba zdrowa emocjonalnie uznaje, że potrzebujesz przestrzeni. Więc jeśli spotkasz kogoś, kto wydaje Ci się, że w pośpiechu pragnie Cię poznać lub nawiązać z Tobą relacje biznesowe, lub który sprawia, że czujesz się pod presją, to uciekaj od takiej osoby.

Nie przewidywanie lub docenianie uczuć, lub potrzeb drugiego człowieka jest wielkim znakiem ostrzegawczym egoistycznej osoby, a może nawet narcyza. A jeśli ignorują twoje prośby, to nie wróży to dobrze na przyszłość, kiedy jesteś związany z taką osobą poprzez umowy lub choćby przyjaźń.

6) Zawsze są ofiarą. 

Niektórzy ludzie zawsze winią kogoś za swoje problemy:

• Nie dotrzymali terminu, ponieważ ich menedżer nie przypomniał im o tym.
• Przegapili wczesne poranne spotkanie, ponieważ ich żona zapomniała ustawić alarm.
• Nie zarezerwowali wizyty u lekarza, ponieważ nie podałeś im numeru.

Złe rzeczy i nieuniknione wypadki zdarzają się nam wszystkim – takie jest życie. Jednak niektórzy ludzie są szczęśliwi, obwiniając wszystkich za swoje problemy, w tym za tych, za których powinni wziąć osobistą odpowiedzialność. Są więc szanse, że cokolwiek się z nimi stanie, będzie to wina kogoś innego – w tym twoja.

7) Nigdy nie mają miłego słowa do powiedzenia o innych. 

Łatwo jest znaleźć wszystko, co nas denerwuje (podobnie jak inni mogą łatwo znaleźć w nas błędy). Jednak większość z nas ma o wiele więcej dobrych punktów niż złych i nie jest trudno się na nich skupić.

Chyba że jesteś osobą toksyczną. Istnieje cienka granica między nieszkodliwymi plotkami i narzekaniem, a osoba toksyczna chętnie ją przekroczy – rzadko mają dobre słowo do powiedzenia o kimkolwiek.

Nie pozwól, aby ich słowa informowały o twojej opinii i obserwuj, co mówisz o innych. Istnieje szansa, że mówią o tobie tak samo złośliwie, za twoimi plecami!

8) Pragną tkwić w dramacie.

Złe rzeczy i ludzie przytrafiają się nam wszystkim. A kiedy to robimy, przechodzimy przez wszystkie normalne emocje – gniew, winę, kwestionowanie, żal itd. Następnie przechodzimy do bardziej pozytywnych czasów.

Albo przynajmniej próbujemy, jeśli nie jesteśmy osobą toksyczną. Toksyczni ludzie rozwijają się w dramacie i negatywności i rozkoszują się uwagą, jaką z tego czerpią. Tak bardzo, jak potrafią rozmawiać o swoim nieszczęściu, w głębi duszy kochają to, a nawet potrzebują.

Wyciągną to przy każdej okazji, przygnębiając wszystkich, z którymi się stykają.

9) Ich odpowiedzi są wymijające.

Większość ludzi nie jest zbyt skomplikowana, działają prosto. Zadasz im pytanie, a oni dadzą ci odpowiedź. Jednak nie jest tak w przypadku z osobą toksyczną. Rozwijają się z uwagą i dramatem i chętnie kłamią do woli. Znajdują także siłę w destabilizacji innych. Nie mogą działać na równych polach, przechylają, przekręcają i mylą prawdę, dopóki nikt nie jest pewien, co się dzieje.

Używają tej taktyki do kontrolowania spotkań i ukrywania swoich braków. Wiedzą, jak manipulować sytuacją na swoją korzyść – i sabotować każdego, kto stanie na ich drodze.

Więc jeśli kiedykolwiek natkniesz się na kogoś, kto wydaje się niezdolny do udzielenia ci prostej odpowiedzi, kto sprawia, że najprostszy projekt wydaje się zawiły, kto wieszczy i sabotuje każde spotkanie, lub kto zmienia temat za każdym razem, gdy o coś poprosisz, jest duże prawdopodobieństwo, że trafiłeś na osobę toksyczną

10) Tylko pozornie są mili dla innych.

Nie zrozum nas źle, toksyczni ludzie mogą być bardzo czarujący. Jednak tylko wtedy, gdy im czemuś to służy. Jeśli jesteś dla nich przydatny lub chcą czegoś od ciebie, mogą mówić piękne, nawet pochlebne. Ich uwaga może wydawać się przytłaczająca. To wszystko jest tylko na pozór takie piękne.

Najczystszym sposobem na zrozumienie czyjegoś prawdziwego charakteru jest obserwowanie, jak traktują innych, zwłaszcza ludzi, którzy nie są dla nich przydatni i nigdy nie będą.

Jak mili są dla faceta, który pracuje w kasie biletowej? Do listonosza? Kelnerka w kawiarni, do której czasem chodzisz na lunch? Względem młodszych kolegów? Względem dzieci innych ludzi?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ktoś może być toksyczny, po prostu obserwuj ich relacje z ludźmi, którzy nic dla nich nie znaczą, i obserwuj, jak uprzejmi, życzliwi i rozważni są (lub nie). To dobra miara tego, jak pewnego dnia mogą cię potraktować, jeśli przestaniesz być przydatny!

Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi

Więc co robisz, jeśli masz w swoim życiu toksyczną osobę? Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to zejść do ich poziomu, ale musisz nauczyć się chronić. Oto kilka porad:

• Przedstaw swoje granice i trzymaj się ich – nie pozwól, aby toksyczna osoba zniszczyła twoje granice dla własnego zysku. Sprawdź, co jest dla ciebie ważne i upewnij się, że z tego korzystasz.
• Zapamiętaj wszystko, co postanowiłeś – upewnij się, że chronisz się przed toksycznymi kolegami, szefami lub klientami. Jeśli coś zostanie omówione lub uzgodnione ustnie, uzupełnij je e-mailem i poproś o korektę, jeśli coś jest nie tak. Pomoże to zapobiegać problemowi w przyszłości.
• Bądź grzeczny i uczciwy – tylko dlatego, że ktoś jest niegrzeczny lub kłamliwy, nie oznacza, że masz pretekst do bycia takim samym. Upewnij się, że zawsze postępujesz według własnych standardów i pozwól innym zobaczyć i uważać toksyczne osoby za to, czym są.
• Nie dziel się z nimi zaufaniem – oczekuj, że wszystko, co powiesz osobie toksycznej, zostanie powtórzone w negatywny sposób, więc uważaj, czym się z nimi dzielisz, z czym się otwierasz. Nigdy nie plotkuj o kolegach, klientach lub przyjaciołach, ani nie ujawniaj tajemnicy, o której nie chciałbyś, by ktokolwiek ją poznał.
• Unikaj bycia ramieniem, na którym można płakać – negatywność jest zaraźliwa i pociąga za sobą innych. Więc kiedy spędzasz godziny na słuchaniu toksycznej osoby, jęczącej o wszystkim, co poszło nie tak, lub o ludziach, którzy ich zdradzili, wszystko, co się wydarzy, to uczucie depresji! Cokolwiek byś powiedział i jak byś nie rozweselał osoby toksycznej – pamiętaj, że lubią być ofiarą. Uratuj swoje energie dla tych, którzy naprawdę na nich zasługują lub którzy sprawiają, że czujesz się lepiej, a nie gorzej.
• Bądź stanowczy – toksyczni ludzie chcą osiągnąć zamierzony cel za wszelką cenę. Więc musisz stawić czoła, gdy masz do czynienia z nimi. Jeśli nie dajesz im tego, czego chcą, wypróbują wszystkie podstępne i emocjonalnie manipulujące taktyki, aby je zdobyć. Więc bądźcie przygotowani na każdą ewentualność i bądźcie stanowczy.
Comment here