Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiEmocjePoradyRelacje

7 sposobów radzenia sobie z cyberprzemocą

Rate this post

Znęcanie się nie jest nowe, ale sposób, w jaki ludzie o tym myślą, zmienił się. To, co niegdyś było zarezerwowane dla szkolnego boiska, teraz ma miejsce w domu lub w pracy za pośrednictwem mediów społecznościowych. W rzeczywistości cyberprzemoc dotyka dorosłych tak samo jak dzieci.

Badanie przeprowadzone w 2012 r. Na Uniwersytecie w Nottingham i na Uniwersytecie w Sheffield wykazało, że osiem na dziesięć z 320 osób dorosłych badanych w trzech różnych uniwersytetach padło ofiarą cyberprzemocy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Mniej więcej jedna czwarta zgłosiła uczucie upokorzenia, ignorowania lub bycia przedmiotem plotek online przynajmniej raz w tygodniu.

Nieuprzejmy komentarz lub zastraszanie może sprawić, że poczujesz się zraniony, smutny lub zły, prowadząc do uczucia depresji, lęku lub problemów z poczuciem własnej wartości. Niegrzeczne komentarze lub zastraszanie online – kiedy ludzie oglądają media społecznościowe w domu lub w pracy – mogą być jeszcze gorsze, ponieważ dzieje się to w miejscu, w którym powinni czuć się bezpiecznie.

Skutki psychicznego oddziaływania mediów społecznościowych – zobacz

Słowo pisane jest czasem gorsze niż słowo mówione ze względu na jego trwałość, a unikanie zastraszania może wydawać się niemożliwe. Ludzie widzą komentarze za każdym razem, gdy wracają na stronę. W przeciwieństwie do zastraszania osób, znęcanie się, które sprawia, że ​​niegrzeczne komentarze w Internecie nie można zobaczyć, jak reagują ich ofiary. Mogą posuwać się dalej ze swoim zastraszaniem, niż gdyby byli w stanie zobaczyć fizyczną reakcję ofiary.

Grupy online są wypełnione setkami, jeśli nie tysiącami ludzi, w których wszyscy są świadkami niegrzecznych komentarzy. Może to sprawić, że sytuacja będzie bardziej bolesna niż kilka osób słyszących niegrzeczne komentarze osobiście.

Co zatem możesz zrobić, aby poradzić sobie z cyberprzemocą i być uprzejmym online? Oto kilka wskazówek:

1. Nie odpowiadaj i nie pisz paskudnego postu w odpowiedzi. To tylko pogorszy sytuację.

2. Nie bierz niegrzecznych komentarzy osobiście ani nie kwestionuj swoich poglądów lub przekonań. Niegrzeczne komentarze niewiele mają z tobą wspólnego. Chodzi raczej o kwestie osoby je tworzącej.3. Nie czytaj ponownie obraźliwych komentarzy. Doprowadzi to tylko do obsesji i dalszego gniewu. Jeśli to możliwe, zgłoś usunięcie komentarzy moderatorowi grupy.

4. Zrozum, że nie każdy ma takie same przekonania lub poglądy. Bądź otwarty na myśli i opinie innych. Rozpoznaj, że wielu ludzi może mieć rację. Na pierwszy rzut oka coś, co wydaje się niegrzecznym komentarzem, może być tylko wyrażeniem innej opinii.

5. Przeprowadź regułę 30 sekund. Po napisaniu czegoś, ale zanim go opublikujesz, odejdź od komputera lub telefonu na 30 sekund. Kiedy wrócisz, spójrz na wiadomość, którą napisałeś i zadaj sobie pytanie, jak byś się czuł, gdyby ktoś to napisał.

6. Zrób przerwę technologiczną. Wyłącz telefon i komputer na noc i ciesz się robieniem czegoś wolnego od technologii, takiego jak słuchanie muzyki, medytacja lub ciepła kąpiel.

7. Technologia nie musi sprawiać, że jesteśmy ofiarami lub sprawcami znęcania się. Dzięki uważności i trosce możemy sprawić, aby nasze doświadczenia online były lepsze.

Książka Gra, w której żyjemy autorstwa Piotra Kelar, przybliża nam koncepcje teorii świata symulowanego przez program komputerowy. Należy jednak podkreślić, że „Gra, w której żyjemy” nie należy do typowych, naukowych książek omawiających to zagadnienie.

Chociaż znęcanie się nie jest niczym nowym i wszyscy wiemy, że zmieniło się, szukanie ofiar nie tylko na placu zabaw, ale także tam, gdzie są – online, istnieją taktyki, aby z nimi walczyć. Podnoszenie świadomości na ten temat, definiowanie go jako niedopuszczalnego i trzymanie się z daleka od tych, którzy są zastraszani, to sposoby, dzięki którym mamy nadzieję ograniczyć ten narastający problem.
Comment here