Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiUzależnienia

Zakupoholizm czym to jest, na czym polega?

5/5 - (5 votes)

Zakupoholizm jest formą uzależnienia. Charakteryzuje się niezdrowym przywiązaniem do zakupów i niemożnością kontrolowania wydatków. Jest to kompulsywna i niekontrolowana potrzeba robienia zakupów.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby uzależnione doświadczają objawów odstawienia, gdy próbują przerwać lub ograniczyć swoje zachowanie. Objawy te mogą obejmować drażliwość, niepokój, bezsenność, bóle głowy i ochotę na zakupy lub hazard.

Promocje i zakupoholizm

Promocje są ważne dla zakupoholików, ponieważ są okazją do zakupu nowych rzeczy bez konieczności płacenia pełnej ceny. Jest to również dla nich szansa na pokonanie przyjaciół i członków rodziny, wyprzedzając ich w zakupie nowych przedmiotów, które zobaczyli jako pierwsi.

Badania wykazały, że w ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost sprzedaży poprzez promocje. Można to przypisać wzrostowi zakupów online i większej liczbie detalistów oferujących promocje w ramach swojej strategii marketingowej. Zakupy online i urządzenia mobilne bardzo ułatwiły kupowanie produktów, prowadząc do zwiększonego zagrożenia zakupoholizmem dla wielu osób.

Marketerzy wykorzystują fakt, że ludzi mogą być uzależnieni od zakupów i nie mają żadnych skrupułów w organizowaniu coraz to nowych okazji zakupowych. Oznacza to, że uzależnienie od zakupów będzie coraz bardziej popularne.

Zakupoholizm definicja

Nie ma jednej definicji tego, czym jest zakupoholizm (kupnoholizm, kompulsywne zakupy). Jest to termin używany do opisania kogoś, kto wydaje więcej pieniędzy niż może sobie pozwolić na przedmioty, które nie są niezbędne, i często ma to poważne konsekwencje finansowe.

Zakupoholizm to rodzaj uzależnienia behawioralnego, należą do grupy zaburzeń kontroli nawyków oraz popędów. W grupie tej znajdują się również m.in. uzależnienie od telefonu komórkowego, mediów społecznościowych.

 

Zakupoholicy mają tendencję do czerpania dużej przyjemności z zakupów.

Im więcej zakupów, tym więcej przyjemności. Może to być pozytywne doświadczenie dla kogoś, kto lubi zakupy i robi to z umiarem. Jednak dla pewnej liczby osób może stać się uzależnieniem, w którym ludzie czują się zmuszeni do robienia zakupów, nawet jeśli tak naprawdę nie chcą tego robić. Ktoś, kto jest uzależniony, będzie kontynuował zakupy pomimo negatywnych konsekwencji w swoim życiu – takich jak problemy z finansami i związkami – ponieważ jego potrzeba robienia zakupów jest ważniejsza niż wszystkie inne problemy.

Niektórzy ludzie są narażenie na większe ryzyko rozwoju kompulsywnych zakupów. mogą to być osoby z niską samooceną, osoby z depresją lub lękiem oraz osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.Zakupoholicy mogą kierować się raczej czynnikami psychologicznymi niż potrzebą posiadania samych przedmiotów.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, zakupoholizm jest zaburzeniem kontroli impulsów, które może charakteryzować się kompulsywnymi zakupami i wydatkami. Choć jest to dość dokładny opis, nie uwzględnia on innego ważnego aspektu tego stanu: czynników psychologicznych. Oznacza to, że podczas gdy niektórzy zakupoholicy mogą rzeczywiście być napędzani do dokonywania zakupów przez ich potrzebę posiadania tych przedmiotów, inni są motywowani przez inne siły.

Czynniki psychologiczne obejmują niską samoocenę, depresję, lęk, samotność i stres. Kiedy osoba cierpi na którykolwiek z tych problemów – lub ich kombinację – to pragnienie dóbr materialnych może stać się nieproporcjonalne do tego, co jest rzeczywiście potrzebne lub zdrowe pod względem psychologicznym. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie, którzy są przygnębieni lub zestresowani, zaczynają kupować rzeczy, aby uniknąć bezpośredniego radzenia sobie z emocjami; czasami nawet wierzą, że posiadanie większej ilości rzeczy uczyni ich szczęśliwymi!

Innymi słowy:

Potrzeba posiadania samych przedmiotów nie zawsze jest siłą napędową zakupoholizmu. Zamiast tego może to być próba odwrócenia uwagi od głębszych problemów w życiu, które wymagają profesjonalnej pomocy, a nie są rozwiązywane przez zwykłe kupienie czegoś nowego.

Zakupoholicy są znani z ukrywania swoich zakupów przed rodziną i przyjaciółmi oraz z kłamania na temat swoich zwyczajów zakupowych.

Główna różnica między normalnymi konsumentami a tymi o skłonnościach zakupoholicznych polega na tym, że ci ostatni wpadają w szał zakupów. Nie planują oni swoich zakupów, kupują rzeczy, których nie potrzebują i wydają więcej pieniędzy, niż mogą sobie pozwolić. Zakupoholikami kierują raczej czynniki psychologiczne niż potrzeba posiadania samych przedmiotów.

Zakupoholicy mają tendencję do zaciągania pożyczek z zamiarem ich szybkiego spłacenia. Jednak zazwyczaj tak się nie dzieje i kolejne pożyczki są zaciągane na spłatę starych długów, tworząc błędne koło eskalacji zadłużenia. Chociaż zakupoholicy mogą zarabiać dużo, to i tak nigdy nie będą w stanie spłacić swoich długów, ponieważ wszystkie swoje pieniądze wydają na nowe ubrania, buty i akcesoria. Ważne jest, aby zakupoholicy szukali pomocy, zanim sytuacja się pogorszy i zanim stracą wszystko, co posiadają!

 

Jeśli martwisz się, że Twoje nawyki zakupowe wymykają się spod kontroli, istnieje wiele różnych sposobów, aby szukać pomocy.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być świadomym swoich nawyków zakupowych i starać się je ograniczyć, aby zacząć prowadzić bardziej zrównoważone życie.

Oto kilka sposobów radzenia sobie z zakupoholizmem:

  • Nie kupuj niczego pod wpływem impulsu lub bez planowania; pomoże ci to uniknąć wydawania więcej niż powinieneś.
  • Pomyśl, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca na zakupy. Rozważ ile by to było, gdyby zostały wydane na coś innego, na przykład oszczędzanie na emeryturę lub spłatę długów.
  • Jeśli czujesz się przytłoczony nawykami zakupowymi, spróbuj znaleźć hobby, które jest tańsze i nie wymaga kupowania rzeczy.
  • Unikaj okazji zakupowych i promocji. Kupuj z głową.

 

Zakupoholizm to problem, z którym borykają się ludzie w cyfrowym świecie. Wynika to z łatwości wyszukiwania i kupowania przedmiotów w Internecie.
Comment here