Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Emocje

Jesienne rozpieszczanie

5/5 - (1 vote)

Jesień rządzi się swoimi prawami, które często mają dwa oblicza. Z jednej strony serwuje nam coraz niższe temperatury, szybciej zapadający mrok, pluchę, szarugę i wiatr. Z drugiej jednak strony kiedy, jak nie teraz możemy podziwiać bajecznie kolorowe krajobrazy, rozkoszować się drzewami i tym, co znajdujemy pod nogami spacerując po parkach. Liście o tysiącach odcieni, żołędzie, kasztany, orzechy, jarzębina.

Gdy jesień za oknem, a w domu rozpalony kominek i ten ciepły nastrój dający ukojenie, radość, odprężenie – kiedy, jak nie teraz? Jesień to czas bardzo różniący się od poprzedzającego lata, ale warto nie zapadać w letarg tego czasu. Ziąb i wiatr sprzyja spędzaniu czasu w domu, pod kocem w ciepłych skarpetach, sprzyja skuleniu. Są jednak sposoby na to, by ową jesień zaczarować i sprawić, by była jeszcze piękniejsza.

Każda pora roku jest dobra, aby wsadzić nos w książkę, jednak długie wieczory i odczucie hamującego czasu zdecydowanie bardziej temu sprzyjają. W tym czasie można sięgać po tytuły, które odkładaliśmy na inną porę. Są bowiem powieści, które czytane w upalne miesiące nie smakują tak, jak właśnie teraz. Trudne fabuły, smutne, pełne łez – teraz jest na nie idealny czas. Światło lampy koło naszego fotela teraz właśnie sprawia, że tego typu treść scala się z nami, wnika w nas. Czytasz i znikasz na wiele godzin. Czytasz i przeżywasz, budzą się emocje. To idealny czas dla takich lektur.

A skoro zabierasz się za umoszczenie w fotelu na kilka godzin, to wcześniej przygotowujesz sobie kubek z kakao lub czekoladą. Zawsze też można zadbać i o podniebienie i przyrządzić w ramach jesiennych szaleństw, szarlotkę. Posypana cynamonem i ozdobiona kleksem bitej śmietany, a do niej kubek kakao… Samo pieczenie może przybrać formę rytuału i celebracji. O tej porze ciepły jabłecznik smakuje najbardziej, a zapach cynamonu z piekarnika, jaki rozchodzi się podczas pieczenia sprawia, że dom staje się przytulny i ciepły.Smakuje gorące kakao, czekolada, kawa, czy zwykła herbata, które teraz wzbogacamy przyprawami. Na pierwszym miejscu stoi cynamon, ale jest i imbir i kardamon i skórka pomarańczowa. Do tego warto zaopatrzyć się w cytrynę i miód, które dodatkowo wzmocnią odporność.

A zupy? Te, właśnie teraz smakują wyjątkowo. Najbardziej te gorące, podane ze świeżym pieczywem, które przecież też można upiec we własnej kuchni. Nie dość, że sami się rozgrzejemy, to przy okazji rozpieścimy kubki smakowe. Podczas przygotowań może się też okazać, że staniemy się bardzo dobrzy w wypieku pieczywa. Czas jesieni i szarugi za oknem sprzyja kreatywności we własnym domu, co warto wykorzystać.

A jeśli mowa o aromacie piekącej się szarlotki, to warto pokusić się o świece zapachowe, kadzidełka, czy olejki eteryczne. Wybierajmy te nastrojowe, z korzenną nutą i słodką bazą. Zimową porą popularne są mieszanki z cynamonem. Pomarańcza, imbir, cytrusy, czekolada – zapach potrafi otulić dom, a nas wewnętrznie wyciszyć. Podobnie, jak koc, grube bambosze i radość z bycia we własnym domu.

Nie warto tkwić przed telewizorem, szkoda marnować czas na nudę i narzekanie. To prosta droga do zgorzknienia, a potem do depresji. Jeśli nie możesz wyjść z domu, to zaproś do niego jesień. Zaimponuj jej swoją kreatywnością w kuchni, w salonie, pokaż, jak można znajdować plusy w tym smutnym dla wszystkich czasie.

Nie trać tych cennych chwil, one już nigdy nie wrócą. Samo czekanie nie jest niczym dobrym ani dla ciebie, ani dla bliskich. Bądź aktywny, pełen pomysłów i działaj.

„Zimą można napotkać wiele rzeczy, dla których latem nie ma miejsca. Na przykład stworzenia, w które nikt nie wierzy. Gdy świat robi się cichy, noce stają się długie i prawie wszyscy są pogrążeni w zimowym śnie, właśnie wtedy się pojawiają” – słowa Tatusia Muminka.

Agnieszka Kusiak
Comment here