Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiPoradyPsychoterapiaRelacjeZdrowie

4 etapy postępu w terapii

5/5 - (12 votes)

Terapia może być trudna. Nawet jeśli rozważasz współpracę z psychoterapeutą, możesz nie wiedzieć zbyt wiele lub nic na temat procesu terapeutycznego.

Psychoterapia – stosowanie metod psychologicznych, zwłaszcza opartych o regularny kontakt międzyludzki, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. 

Podobnie jak wszyscy klienci, będziesz chciał robić postępy, aby móc żyć szczęśliwszym życiem i rozwijać umiejętności poznawcze, które pomogą Ci sprostać różnym wyzwaniom. Jednak może wydawać się strzałem w ciemności. Co jeśli nie masz pojęcia, jaka będzie ona przebiegać lub co musisz zrobić? Aby oświetlić ścieżkę, przedstawiliśmy etapy postępu w terapii.

Sprawdź książki psychologiczne, które poszerzą Twoją optykę na świat i sprawią, że lepiej zrozumiesz nie tylko drugiego człowieka, ale i rzeczywistość, w jakiej się znalazł.

https://tylkorelaks.pl/45-psychologia


Twoja podróż terapeutyczna będzie wyjątkowa

Zanim przeczytasz jak wyglądać będą kolejne etapy, pamiętaj, że twój postęp nastąpi w wyjątkowy sposób. W zależności od twojej osobowości i doświadczeń możesz przejść przez fazy w innej kolejności lub prędkości niż ta, którą przedstawiamy poniżej.

Jaka jest skuteczna forma psychoterapii?

Jeśli jesteś osobą, która agresywnie realizuje cele, możesz pominąć fazę orientacji i wrócić do niej później. Z drugiej strony, klienci, którzy mają problemy z zaufaniem, najprawdopodobniej rozszerzą te części terapii, które wiążą się z budowaniem zaufania i relacji.

Oto kilka innych czynników, które wpływają na to, jak ludzie podróżują przez terapię:

  • Czy wcześniej byli w terapii
  • Czy zaczynają od nowego terapeuty, czy wracają do starego terapeuty po zakończeniu terapii
  • Kwestie, nad którymi chcą lub muszą pracować
  • Czy mają one stan zdrowia psychicznego i jak poważne są ich objawy
  • Jeśli pracują indywidualnie lub jako część pary, grupy, rodziny itp.
  • Rodzaj psychoterapii, z której korzysta ich terapeuta

Faza 1: Orientacja – rozpoczęcie budowania relacji z terapeutą

Zarówno Ty, jak i Twój terapeuta nie będziecie na początku czuć się całkowicie komfortowo. Podczas pierwszego spotkania możesz próbować zrobić dobre wrażenie. Możesz trochę się powstrzymać.

W porządku. To normalne. Gdy będziesz więcej rozmawiać ze swoim terapeutą, staniesz się bardziej otwarty na to, czego oczekujesz, myślisz i czujesz. To jest czas na zbudowanie relacji z terapeutą. Zaczynasz rozumieć, w jaki sposób terapeuta próbuje ci pomóc.

Czym dokładnie jest terapia?

W tym czasie terapeuci powinni starać się potwierdzić doświadczenia, prawdy i zmagania klientów, twierdzi terapeuta Jeanette Raymond. To buduje zaufanie i bezpieczeństwo. Czasami ta faza oferuje niewielkie zmniejszenie objawów.

Jeśli masz pytania dotyczące tego, jak będzie działać terapia, jest to najlepszy czas, aby ich zapytać. Później sprawy, które cię wprowadziły, będą miały pierwszeństwo. Możesz zadawać pytania na temat procesu w dowolnym momencie, ale możesz zapomnieć, aby to zrobić, gdy zaczniesz odkrywać ważniejsze problemy.

Faza 2: Identyfikacja – ustalenie, co robić

To wtedy ty i twój terapeuta zaczynacie decydować dokładnie, nad czym chcecie pracować. Jeśli miałeś problemy z otwarciem na początku, możesz teraz być bardziej autentyczny.Jeśli nadal masz mechanizmy obronne, które utrudniają postęp, terapeuta będzie starał się pomóc ci je obniżyć. On lub ona może trochę przetestować twoje granice. Jest to również początek pracy terapeuty, która ma na celu wzmocnienie ciebie.

Faza 3: Eksploracja / Faza Robocza – Postęp

Pierwsze dwie fazy przygotowują cię do tej części terapii, w której robisz największy postęp. To tutaj skupiasz się na sprawach i pracujesz nad sobą. To najtrudniejsza część terapii. W tej fazie możesz chwilowo czuć się gorzej niż przedtem. W porządku, ale to część postępu. Zagłębianie się w ból jest krokiem w kierunku lepszego myślenia i stania się lepszą wersją siebie.

Niektórzy pacjenci zaczynają patrzeć w głąb, powiedział Raymond, zamiast skupiać się wyłącznie na wyzwaniach zewnętrznych. Zaczynają odzyskiwać zdrowe poczucie władzy i kontroli nad swoim życiem. Pacjenci uczą się zmieniać ramy bolesnych doświadczeń na tym etapie. Przemyślają także swoje przekonania i motywy innych ludzi. Ukryte myśli i uczucia zazwyczaj wznoszą się w świadomość.

Twój terapeuta może stać się bardziej bezpośredni w sprawie procesu i wykonywanej pracy. Zwykle jest tak, gdy terapeuci częściej przepisują zadania domowe. Jeśli czujesz, że wchodzisz na tę fazę zbyt wcześnie, natychmiast poinformuj swojego terapeuty. Przedwczesne rozpoczęcie tej fazy może zaszkodzić relacji terapeutycznej i utrudnić postęp.

Pamiętaj, że nie ma pośpiechu. Postęp nastąpi, jeśli spróbujesz najlepiej.

Faza 4: Rozwiązanie – Pożegnanie?

Gdy już poczujesz, że osiągnąłeś wszystko, co możesz ze swoim terapeutą, nadszedł czas, aby rozważyć odejście. Pamiętaj, że możesz nie dotrzeć do tego punktu. Niektórzy ludzie pozostają w terapii przez całe życie i to jest OK. Czasami ludzie muszą zmieniać terapeutów, jeśli czują, że osiągnęli limit z ich obecnym. Istnieje również możliwość przerwania terapii i powrotu do zdrowia, gdy czujesz, że masz więcej pracy do wykonania.

Dla niektórych pacjentów terapia jest rozwiązaniem problemu. Chcą sposobu, by czuć się lepiej lub pracować nad problemami. Kiedy już to osiągną, nie ma powodu, aby kontynuować terapię. Dla innych terapia to podróż przez całe życie, aby stać się lepszymi wersjami siebie i utrzymać dobre zdrowie psychiczne. Nie interesuje ich dotarcie do celu.

Po przybyciu na tę fazę możesz zastanowić się, jakiego rodzaju pacjentem jesteś. Nie ma poprawnej odpowiedzi. Są różne, ale równe. Jeśli zdecydujesz się opuścić terapię lub zakończyć terapię, możesz czuć się smutny. W porządku. Są szanse, że twój terapeuta poczuje się podobnie. To normalny smutek, który towarzyszy rozstaniu z kimś, z kim się zbliżyłeś. Spróbuj osiągnąć poczucie zamknięcia. Twój terapeuta będzie tego chciał, więc pomoże ci.

To także czas na zastanowienie się nad wszystkim, co osiągnąłeś. Bądź dumny! Zrobiłeś coś, czego niewielu ludzi ma odwagę zrobić.
Comment here