Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiKsiążkiSeksualność

Co to jest kompleks Edypa?

Rate this post

Według mitologii greckiej, król Teb Edyp poślubił matkę i zabił ojca. Tragedia ta zostaje nazwana Kompleksem Edypa. Teoria została zaproponowana przez Zygmunta Freuda. Badał on uczucia przyciągania niektórych heteroseksualnych dzieci do swoich rodziców przeciwnej płci lub osób, które przypominają im wspomnianego rodzica.

Czym jest kompleks Edypa w psychologii?

Termin kompleks Edypa został nazwany przez Zygmunta Freuda, ojca założyciela psychoanalizy, który uważał, że kompleks powstał w „fazie fallicznej” – jest to faza rozwoju psychoseksualnego człowieka rozwoju w wieku od trzech do sześciu lat.

Kompleks Edypa, może objawiać się w wielu formach.

Licencjonowana terapeutka małżeńska i rodzinna Nicole Arzt podaje przykład:

„mały chłopiec czuje wściekłość i złość na swojego ojca. Chce być w centrum uwagi swojej matki. Ma nieświadome fantazje o całkowitym usunięciu ojca, ale doświadcza też głębokiego lęku kastracyjnego (który odnosi się do strachu przed wykastrowaniem go przez ojca). aby złagodzić ten niepokój, syn zaczyna identyfikować się z ojcem i przejmuje jego osobowość oraz atrybuty. W ten sposób ojciec i syn stają się związani; ojciec staje się postacią mentora dla małego chłopca ”.

Arzt wyjaśnia, że ​​dzisiejsi specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym nie przywiązują tak dużej wagi do teorii Freuda, że ​​dzieci mają seksualne pragnienie wobec swoich rodziców.

„Ten model jest bardzo przestarzały i jest przedmiotem ogromnej krytyki” – mówi Arzt. „Dziś teorie Freuda zostały w dużej mierze zastąpione przez bardziej skoncentrowane modele psychodynamiczne i poznawcze”.

W jaki sposób „mapa miłości” odnosi się do kompleksu Edypa?

Kompleks Edypa jest wpleciony w ideę „mapy miłości”, którą ludzie rozwijają w młodym wieku.

„Mapa miłości kieruje tym, jak dana osoba oczekuje, doświadcza i okazuje miłość i uczucie” – mówi Rachel Drosdick-Sigafoos, pracownik zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, „Kompleks edypalny i mapa miłości wynikają z podobnych pomysłów na rozwój psychoseksualny: zasadniczo dlatego, że ludzie, którzy wychowują nas we wczesnych latach, są osobami dominującymi na naszej mapie miłości, to, jak robili i nie wyrażali miłości do nas, kształtuje to, jak kochamy jako dorośli ”.

Jakie są objawy kompleksu Edypa u dzieci i dorosłych?

Chociaż Kompleks Edypa nie ma już wpływu na kliniczne warunki psychologiczne, jest on podstawą wielu naszych kulturowych narracji i pozostaje wspólnym symbolem tematycznym.

„Nierzadko zdarza się, że małe dzieci darzą rodziców głębokim uczuciem. Mogą komentować, na przykład mówiąc, że chcą poślubić swoją mamę lub tatę albo że mama lub tata jest ich dziewczyną / chłopakiem ”- mówi Arzt. „Mogą się czepiać i wymagać uwagi, np. dziewczynka pragnie uwagi tatusia a chłopiec – mamusi. Podobnie mogą okazywać zazdrość lub zaborczość, jeśli inne dzieci lub ludzie domagają się uwagi [rodzica] ”.

Wyjaśnia, że ​​dzieci w naturalny sposób wiążą się z rodzicami i często próbują lub bawią się w relacje z dorosłymi, których są świadkami.

„Nowsze badania sugerują, że dzieci z bezpiecznymi przywiązaniami budują poczucie wrodzonej więzi i bezpieczeństwa ze swoimi opiekunami, co może być nowocześniejszym podejściem do badania tego kompleksu” – mówi Arzt.Podczas poszukiwania relacji w wieku dorosłym doświadczenia z dzieciństwa często wpływają na to, z kim zdecydujemy się być.

„Ktoś, komu brakowało ciepła i uczucia w okresie niemowlęcym i dziecięcym, może szukać uczucia u ludzi, którzy nie zasłużyli na ich zaufanie, podczas gdy inni wychowani w podobnym środowisku mogą również dystansować się.” – mówi Drosdick-Sigafoos.

Jednocześnie wyjaśnia, że ​​jeśli ktoś był pilnie strzeżony lub chroniony jako dziecko, może dorosnąć do poszukiwania niezależności i często opierać się bezbronności lub otwieraniu się na innych. W tym samym czasie inni mogą mieć odwrotną reakcję i nadal szukać ekstremalnej bliskości we wszystkich swoich związkach.

Jak kompleks Edypa wpływa na relacje?

Uważano, że Kompleks Edypa jest szczególnie trudny dla ludzi, którzy mieli złe relacje z rodzicami i czuli się zaniepokojeni.

„Niektóre osoby, które zostały zranione emocjonalnie, zaniedbane, stłumione lub przytłumione, odtwarzają swoje wczesne doświadczenia, aby spróbować zrozumieć, przezwyciężyć i naprawić niepowodzenia rodziców, ale zamiast tego rozwijają pociąg do partnerów, którzy będą powtarzać wzorce rodziców” – mówi Drosdick: Sigafoos. „W przypadku kogoś, kto został pozostawiony bez pociechy lub nawet ukarany za płacz, może szukać partnerów niedostępnych emocjonalnie i wylewać miłość na partnera, aby spróbować udowodnić, że jestem godzien miłości. Mogę sprawić, że ktoś mnie pokocha ”.

Następnie wyjaśnia, że ​​jeśli osoba szuka niedostępnego emocjonalnie partnera, który następnie odmawia okazywania jej miłości, której pragnie, jest to sposób na udowodnienie sobie, że ich rodzice mieli rację i że są niekochani.

Jednak Drosdick-Sigafoos podkreśla, że ​​Kompleks Edypa nie jest bezsporną predestynacją.

„Nie musisz wybierać partnera życiowego, który naśladuje najgorsze cechy twoich rodziców, ani nie musisz wybierać partnera życiowego, który jest dokładnym przeciwieństwem twoich rodziców” – mówi. „Uznając, że możesz odtwarzać lub odpowiadać na swoją oryginalną mapę miłości, umożliwiasz sobie przerysowanie mapy miłości, abyś był w centrum uwagi”.

Jak unikać kompleksu Edypa w związku?

Zrozumienie mapy miłości, a także dotarcie do korzeni tego, co napędza twoje pragnienie kogoś, kto może nie być dla ciebie odpowiednim partnerem, pomoże ci pokonać te uczucia.

„Chociaż we wczesnych latach uczymy się pewnych zachowań, które możemy naśladować lub im przeciwstawiać się później, możemy odkryć, co jest autentyczne, a czego nie lubimy, aby nasze języki miłości stały się naszymi własnymi, a nie rekonstrukcjami” – mówi Drosdick-Sigafoos.

Trzeba pamiętać – schematy można łamać, nawet te, które pochodzą z wczesnego dzieciństwa. Jeśli masz problemy w swoich związkach i myślisz, że rozmowa z licencjonowanym specjalistą może przynieść korzyści, terapia online może być wygodnym i niedrogim sposobem uzyskania pomocy.

Książka Pati Maczyńskiej jest pozycją wartą uwagi ze względu na poruszane w niej tematy – przede wszystkim zwrócenie uwagi na współczesny kompleks Edypa. Książka w ofercie sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/927-co-widzialy-cztery-sciany.html

„Mamusia” mu powiedziała, że jak kobieta karmi piersią, to nie zachodzi w ciążę. Nie było to do końca zgodne z prawdą, a po roku był to już zupełny mit, ale to „mamusia” wiedziała lepiej. Adam o przeczytaniu chociażby rozdziału z podręcznika Ani nie chciał słyszeć. Nie zamierzał niczego czytać.
Comment here