Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjeKsiążkiPoradyPsychoterapiaRelacje

Toksyczny związek – nie ratuj, uciekaj!

Rate this post

Nie wszyscy psychopaci są seryjnymi mordercami. Spotykasz ich na swojej drodze, często nie zdajesz sobie z tego sprawy. Może jest nim Twój przebiegły współpracownik, któremu jakoś wszystko uchodzi na sucho, a może zwyczajny ktoś, kto podał ci kawę dziś rano. Psychopaci wyglądają jak ty i ja, ale jest jedna wielka różnica: nie mają sumienia. Mogą krzywdzić innych bez żadnych wyrzutów sumienia czy poczucia winy. Dla każdego widza psychopata prześlizgnie się przez życie niezauważony. Są sympatyczni, przyjaźni i czarujący (i wcale nie przesadzam). Na pozór oczywiście, ale kiedy prawda wyjdzie na jaw, kim są naprawdę. Okazują się wyrachowani, bezczelni i zupełnie „bez serca”.

O tym, jak trudno pozbierać się to toksycznej relacji, wie tylko ten, kto jej doświadczył. Spustoszenia, jakich dokonała ta osoba w naszym życiu, jest nie do opisania. Kto by się spodziewał, że ten z początku miły, szarmancki niemal anioł tak bardzo zaburzy naszą równowagę psychiczną, zachwieje naszym poczuciem własnej wartości, a zrobi to w taki sposób, że nawet tego nie będziemy świadomi. Bo gdyby tak było, pewnie ewakuowalibyśmy się z tego związku, z tych toksycznych relacji już dawno. Niestety to właśnie jest ich broń, taktyka, droga osiągnięcia celu – prowadząca do twojej, naszej autodestrukcji. Tak, to nie jest za mocne słowo. Nie obawiam się go tutaj użyć. Tak działa toksyk, jak pająk zastawia sieć, a potem pastwi się nad swoją ofiarę, pożerając w niej wiarę w siebie i innych ludzi.

Szkoda tylko, że książka, która mi to uświadomiła, trafiła w moje ręce tak późno. Za późno, gdyż na własnej skórze (podobnie jak jej autor) doświadczyłam strategii, jakie psychopata stosuje do kontrolowania i wykorzystywania swoich ofiar. Dla mnie książka Jacksona MacKenzie „Uwolnij się od psychopaty” ostatecznie okazała się przewodnikiem, który pomógł mi odzyskać siebie po toksycznym związku, w który weszłam z własnej i nieprzymuszonej woli, zupełnie nieświadoma, jakie przyniesie skutki. Ponieważ nic nie zapowiadało, że ta osoba będzie działać z premedytacją. Najgorsze jest chyba to, że nie wyciąga z tego refleksji i nie ma poczucia winy, czego dokonał. Wilk w owczej skórze – inaczej bym tego nie zobrazowała.

Psychopaci nic nie czują, ale udają emocje, abyś rozpaczliwie się zakochał(a) i w ten sposób wciąga cię w swoją grę. Zaczyna się od miłości i idealizacji, potem odwracają się przeciwko tobie, by cię brutalnie rzucić – to bardzo ogólnikowo powiedziane – rzeczywistość jest bardziej drastyczna. Zostajesz odarta z godności, bez sił, by się podnieść, otrząsnąć. Tak samo, jak trwa proces zarzucania na ciebie toksycznej sieci – proces zdrowienie a toksycznych relacji jest równie czasochłonny.Jackson MacKenzie mówi, że zaangażowanie się w miłosną relację (każdą relację) z psychopatą to mroczna podróż, która spowoduje u ciebie depresję, wściekłość, samotność i myśli samobójcze. Jednak otworzy ci także oczy na ludzką naturę, społeczeństwo i twoją własną jaźń. I ostatecznie uzdrowi cię i wzmocni. Uwolnij się od psychopaty to książka, która pomoże ci w tej podróży.

Autor mówi, że psychopata to jednostka manipulująca. Są to ludzie całkowicie pozbawieni empatii i celowo krzywdzą innych bez odczucia wyrzutów sumienia czy żalu. W związku psychopaci zachowują się dokładnie tak samo, jak socjopaci i narcyzi. Ich związek, jak mówi autor, przebiega według tego samego schematu: idealizować ofiarę (tak jesteśmy ofiarami) dewaluację (pierwszym jej krokiem jest testowanie. Psychopata chce się upewnić, że jesteś w pełni pod jego urokiem, zanim przystąpi do tego etapu) i porzucenie – dodałabym brutalne odrzucenie.

Ciska się na usta pytanie – dlaczego to robią – dlaczego niszczą swoje ofiary? Niszczą, ponieważ psychopaci mają obsesję na punkcie wygrywania. Psychopata jednocześnie gardzi słabymi ofiarami, które żebrzą, a jednocześnie cieszą się swoją władzą nad nimi. I w końcu cię nienawidzą. Przypominasz im, czego nie mają: miłości i empatii. Czują się lepsi, że nie mają tych uczuć, ale muszą też dzień w dzień udawać te cechy.

Ludzie ci pozbawieni empatii sieją spustoszenie i niszczą życie innych w najbardziej bezduszny, jaki można sobie wyobrazić sposób. Chowają się za zasłoną normalności, ustawiając swoich przyjaciół i partnerów jak pionki na szachownicy – tylko tutaj grą jest życie.

Używając przechwał i pochlebstw, aby uzyskać swój cel (to, czego chcą), mogą zwabić każdą niczego niepodejrzewającą ofiarę. Po uzależnieniu ich umysłu, ich gierki zamieniają się w psychologiczne tortury. Ofiary są zdruzgotane i zdezorientowane, nie mogąc rozpoznawać – ani nawet ubierać w słowa – koszmaru, który właśnie miał miejsce. Nic dodać, nic ująć, wszystko to ma miejsce w toksycznym związku z psychopatą (socjopatą i narcyzem również).

Napisany z serca, przewodnik dla ocalałych po burzliwych relacjach, toksycznych związkach z tymi bezdusznymi szubrawcami. Najważniejsze, że napisany przez ocalałego (sam przeszedł przez to piekło, więc doskonale wie, o czym pisze), aby pomóc w uzdrowieniu po psychopatycznej przemocy (której często nie widać – gdyż często jest to przemoc psychiczna). Pożegnaj chaos, zwątpienie i wiktymizację. Jesteś wolny. To jest przesłanie tej książki!
Comment here