Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiOśrodki oraz kliniki - leczenieSeksualnośćZdrowie

Jaki wpływ na problemy z niepłodnością może mieć psychika przyszłych rodziców?

5/5 - (1 vote)

Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z zajściem w ciążę są coraz częstszym problemem młodych par na całym świecie. Najczęściej ich przyczyną są różnego typu, mniejsze lub większe problemy zdrowotne. W niektórych przypadkach na problemy z zajściem w ciążę może mieć też jednak wpływ psychika pacjentów, narażenie na dużą ilość sytuacji stresowych oraz czynniki emocjonalne. Ważnym elementem, który jeszcze bardziej zwiększa tego typu problemy jest sam, trwający już długo problem z zajściem w ciążę. W artykule dokładniej opisujemy, w jaki sposób psychika przyszłych rodziców może wpływać na niepłodność.

W jaki sposób psychika może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

Znaczenie psychiki, czyli przede wszystkim narażenia na zbyt duży stres oraz działanie innego rodzaju czynników emocjonalnych, wbrew pozorom może mieć duże znaczenie na problemy z zajściem w ciążę. Chyba każdy wie, jak zmienia się jego zachowanie w sytuacji, kiedy znajduje się w niekomfortowej sytuacji. W takich warunkach często można u siebie zaobserwować nagłe przyspieszone bicie serca, nerwowe odruchy, nagle zaczyna robić nam się gorąco, zaczynamy się pocić i mamy problemy z jasnym wyrażaniem myśli. Tego typu objawy są bardzo częste. W przypadku zwykłych codziennych sytuacji, w których się znajdujemy, nie jest to oczywiście zbyt duży problem. W niektórych przypadkach takie objawy są jednak obecne ciągle w naszym życiu i przez cały czas wpływają na to, jakie podejmujemy decyzje i jak wykonujemy nawet najprostsze codzienne czynności. Proszę sobie teraz wyobrazić żyjącą w ciągłym stresie osobę, która stara się o zajście w ciążę. Czy jej organizm na pewno jest na to właściwie przygotowany? Niestety nie. To samo dotyczy mężczyzn, u których zbyt duży stres i powstałe w jego wyniku problemy psychiczne także mogą wpływać na powstanie problemów z niepłodnością. W tym przypadku będą się one objawiać przede wszystkim zmniejszeniem libido, powstaniem problemów z erekcją oraz pogorszeniem jakości nasienia.

Spirala problemu – niepłodność spowodowana stresem związanym z niepowodzeniem zajścia w ciążę

Pisząc o tym, w jaki sposób psychika może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę, nie sposób też nie wspomnieć o tym, że sama niepłodność także dla wielu osób może się wiązać z bardzo dużym stresem i także może być znaczącym problemem psychicznym. Wraz z kolejnymi nieudanymi próbami zajścia w ciążę zaczyna się u nich bowiem pojawiać zniecierpliwienie i spadek poczucia własnej wartości. Zaczynają też odczuwać coraz większą presję. Wystarczy kilka negatywnych wyników testów ciążowych do tego, żeby niektóre osoby zaczynały odczuwać zwątpienie i zastanawiać się, w którym momencie popełniły błędy.Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: „Długotrwałe problemy z zajściem w ciążę mogą zwiększać sam problem. Jest to szczególnie widoczne u par, które już są w trakcie leczenia niepłodności, i mają już za sobą nieudane próby zapłodnienia z zastosowaniem inseminacji domacicznej lub próby zapłodnienia in vitro. Odczuwanie przez nich tak dużej presji nie wpływa niestety zbyt dobrze na efekty leczenia. W takich przypadkach zaleca się więc także skorzystanie w trakcie leczenia z pomocy psychologa”.

Rola psychologa w leczeniu niepłodności

Na powodzenie stosowanego leczenia zawsze ma wpływ nie tylko sam przebieg terapii, ale również to, w jaki sposób do niej podchodzimy i czy wierzymy w jej powodzenie. Nie inaczej jest w przypadku leczenia niepłodności. Niezależnie od tego, czy planuje się leczenie z zastosowaniem inseminacji, czy leczenie z użyciem zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, to czy pacjentka wierzy w powodzenie takich zabiegów może mieć bardzo duży wpływ na jego efekty. W trakcie leczenia niepłodności zalecane jest więc skorzystanie ze wsparcia psychologa. Taka pomoc może być naprawdę wartościowa i dzięki niej nie będziemy się zawczasu martwić o to, co się stanie, jeżeli planowana próba zapłodnienia będzie nieudana. Psycholog może też być znaczącą pomocą dla par, które jeszcze nie są w trakcie leczenia niepłodności, tylko same próbują zajść w ciążę. Psycholog w ich przypadku może im pomóc w taki sposób, że dzięki niemu pary nie będą już starały się na zimno podchodzić do starań o zajście w ciążę. Nie będą liczyły dni cyklu i nie będą się więcej stresowały na samą myśl o tym, że znów może im się nie udać, tylko znowu będą się cieszyć swoją bliskością i być może to pozwoli na to, żeby doprowadzić do upragnionej ciąży.
Comment here