Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaDefinicjeZdrowie

Schizofrenia paranoidalna – objawy

5/5 - (2 votes)

Schizofrenia zmienia sposób myślenia, odczuwania i działania. Na każdego może mieć inny wpływ. Objawy mogą również pojawić się i zniknąć. Nikt nie ma ich wszystkich przez cały czas.

Zwykle zaczynają się między 16 a 30 rokiem życia. Mężczyźni są częściej narażeni na ryzyko zachorowania na schizofrenię wcześniej niż kobiety. Często następuje stopniowa zmiana osoby, zanim zaczną pojawiać się oczywiste objawy.

Kiedy choroba jest w pełnym rozkwicie, a objawy są poważne, osoba ze schizofrenią nie jest w stanie stwierdzić, czy pewne pomysły i postrzegania są prawdziwe, czy nie.

Czy iluzja wklęsłej maski jest testem na schizofrenię?

Ludzie z tą chorobą zwykle nie są świadomi tego, że mają ją, dopóki lekarz nie postawi takiej diagnozy. Nie zdadzą sobie nawet sprawy, że coś jest nie tak. Jeśli zdarzają się przypadki zauważenia objawów, takich jak brak możliwości jasnego myślenia, mogą to oznaczać takie rzeczy jak stres lub zmęczenie.

Poznaj aspekty świata schizofrenii – http://www.psychoskok.pl/produkt/schizofreniczny-obraz-swiata/

Jeśli obawiasz się, że ty lub ktoś, kogo znasz, wykazuje oznaki schizofrenii, porozmawiaj z lekarzem lub doradcą.

Pozytywne objawy schizofrenii: rzeczy, które mogą zacząć się dziać

Pozytywne symptomy to wysoce przesadzone pomysły, spostrzeżenia lub działania, które pokazują, że osoba nie jest w stanie powiedzieć, co jest prawdziwe, a co nie jest. Tutaj słowo „pozytywny” oznacza obecność (a nie brak) objawów. Mogą one obejmować:

 • Halucynacje. Ludzie ze schizofrenią mogą słyszeć, widzieć, wąchać lub czuć rzeczy, których nikt inny nie robi. Rodzaje halucynacji w schizofrenii obejmują:
  • Słuchowy. Osoba najczęściej słyszy głosy w głowie. Mogą być one natarczywe i mogą domagać się, aby coś wykonać. Może brzmieć jak jeden głos lub wiele. Mogą szeptać, mruczeć, gniewać się i żądać.
  • Wizualny. Ktoś może zobaczyć światła, przedmioty, ludzi lub wzory. Często są to bliscy lub przyjaciele, którzy już nie żyją. Mogą również mieć problemy z postrzeganiem głębokości i odległością.
  • Zapachowy i smakowy. Może to obejmować dobre i złe zapachy i smaki. Ktoś może uwierzyć, że jest otruty i nie chce jeść.
  • Dotykowy. Stwarza to wrażenie, że rzeczy poruszają się po twoim ciele, jak ręce lub owady.
 • Złudzenia. Są to przekonania, które wydają się dziwne dla większości ludzi i są łatwe do udowodnienia. Osoba, której to dotyczy, może myśleć, że ktoś próbuje kontrolować mózg przez telewizory lub że ktoś chce je zdobyć, przechwycić. Mogą wierzyć, że są kimś innym, np. słynny aktor lub prezydent, albo że posiada supermoce. Typy urojeń obejmują:
  • Urojenia prześladowcze. Uczucie, że ktoś cię śledzi lub że jesteś prześladowany, ścigany lub oszukany.
  • Złudzenia referencyjne. Kiedy dana osoba wierzy, że publiczne formy komunikacji, takie jak teksty piosenek lub informacja w telewizji, są dla nich specjalną wiadomością.
  • Somatyczne urojenia. Te koncentrują się na ciele. Osoba myśli, że ma straszną chorobę lub dziwny problem zdrowotny, taki jak robaki pod skórą lub uszkodzenia spowodowane promieniami kosmicznymi.
  • Erotomaniczne urojenia. Osoba może być przekonana, że ​​celebrytka jest w nich zakochana lub że ich partner oszukuje. Albo mogą myśleć, że ścigają ich inni ludzie.
  • Religijne urojenia. Ktoś może pomyśleć, że ma szczególny związek z bóstwem lub że jest opętany przez demona.
  • Wielkie urojenia. Uważają się za ważną postać na scenie światowej, jak artysta lub polityk.
 • Zdezorientowane myśli i zdezorganizowana mowa. Ludzie ze schizofrenią mogą mieć trudności z uporządkowaniem swoich myśli. Mogą nie być w stanie śledzić ich, kiedy z nimi rozmawiasz. Kiedy mówią, ich słowa mogą nie być zrozumiałe i nie mają sensu.
 • Problemy z koncentracją. Na przykład ktoś może stracić kontrolę nad tym, co dzieje się w programie telewizyjnym podczas oglądania.
 • Zaburzenia ruchu. Niektóre osoby ze schizofrenią mogą czasem wykonywać te same ruchy w kółko. Ale czasami mogą być idealnie spokojni przez wiele godzin, co eksperci nazywają katatoniką. Wbrew powszechnemu przekonaniu ludzie z chorobą zwykle nie są agresywni.

Negatywne objawy schizofrenii: rzeczy, które mogą przestać się dziać

Objawy negatywne odnoszą się do braku normalnej funkcji umysłowej obejmującej myślenie, zachowanie i percepcję. Możesz zauważyć: • Brak przyjemności. Może się wydawać, że osoba już niczego nie lubi. Lekarz nazywa to anhedonią.
 • Problemy z mową. Mogą nie rozmawiać dużo lub nie okazywać uczuć. Lekarze nazywają to alogią.
 • Spłaszczanie: Osoba ze schizofrenią może wydawać się, że ich głos może brzmieć płasko, jakby nie mieli emocji. Mogą nie uśmiechać się normalnie lub pokazywać zwykłe emocje twarzy w odpowiedzi na rozmowy lub wydarzenia wokół nich. Lekarz może nazwać to afektywne spłaszczenie.
 • Wycofanie. Może to oznaczać, że nie będziesz już planować spotkań z przyjaciółmi lub zostaniesz pustelnikiem. Rozmowa z osobą może sprawiać wrażenie ciągnięcia za język: jeśli chcesz odpowiedzi, musisz naprawdę pracować, aby uzyskać odpowiedź. Lekarze nazywają to apatią.
 • Walcząc z podstawami codziennego życia. Mogą przestać kąpać się lub dbać o siebie.
 • Brak działań następczych. Osoby cierpiące na schizofrenię mają trudności z dotrzymaniem terminu lub ukończeniem tego, co zaczynają. Czasami w ogóle nie mogą zacząć.

Depresja ma również niektóre z tych samych objawów. Mogą być trudne do zauważenia, zwłaszcza u nastolatków, ponieważ nawet zdrowe nastolatki mogą mieć duże emocjonalne wahania nastrojów.

Książka „Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia” pozwala jednak czytelnikowi spojrzeć na tę chorobę nie od strony czysto teoretycznej, z perspektywy nauki, a zezwala mu niejako zajrzeć do świata chorych od wewnątrz.

Objawy poznawcze i problemy z myśleniem

Objawy te odzwierciedlają, jak dobrze mózg danej osoby uczy się, przechowuje i wykorzystuje informacje.

Ktoś ze schizofrenią może mieć problemy z pamięcią roboczą. Na przykład mogą nie być w stanie śledzić różnych rodzajów faktów w tym samym czasie, takich jak numer telefonu i instrukcje.

Wraz z trudnościami w zwracaniu uwagi, może być im trudno zorganizować swoje myśli i podejmować decyzje.

W książce Schizofrenia – lekcja życia „opisałem w tej książce sens życia w schizofrenii. To jest coś specjalnie dla chorych. Warto dla tych kilku słów kupić tę książkę.” – wyznaje autor Sławomir Mirosławski.Jest to ciekawa pozycja i nadaje się dla wszystkich, którzy chcą sobie poszerzyć horyzonty. Poprzednia książka sprawia radość i robi wrażenie, ale ta jest o wiele bardziej ambitna. Tutaj dziękuję z całego serca wszystkim istotom, dzięki którym domyśliłem się tego wszystkiego. Życie schizofrenika jest jednak bogate w przeżycia duchowe i zrozumienie.

Polecane książki – http://www.psychoskok.pl/tag-produktu/schizofrenia/
Comments (1)

 1. […] Schizofrenia zakłóca zdolność osoby do jasnego myślenia, radzenia sobie z emocjami, podejmowania decyzji i odnoszenia się do innych, upośledza zdolność osoby do prawidłowego funkcjonowania, gdy nie jest leczona. Niestety nie istnieje pojedynczy, prosty przebieg leczenia schizofrenii. Badania powiązały schizofrenię z wieloma możliwymi przyczynami, w tym aspektami chemii i struktury mózgu, a także przyczynami środowiskowymi. […]

Comment here