Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiDefinicjePoradyZdrowie

Przyczyny i objawy pląsawicy

Rate this post

Pląsawica jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które prowadzi do postępującego zwyrodnienia układu nerwowego. Przeważnie jest dziedziczona genetycznie. Należy do tych chorób, które dają o sobie znać stosunkowo późno, bo po czterdziestym roku życia, choć jej objawy można niekiedy zaobserwować także u dzieci.

Jakie są przyczyny pląsawicy?

Pląsawica zgodnie z https://gemini.pl/poradnik/artykul/plasawica-przyczyny-objawy-i-leczenie/ jest schorzeniem dość dobrze poznanym, wiadomo dziś więc, że jest jej źródeł należy szukać w uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Wiele wskazuje na to, że właśnie ten rodzaj uszkodzenia przyczynia się do większej niż zwykle aktywności układu dopaminergicznego, to zaś wywołuje mimowolne ruchy – najbardziej charakterystyczny objaw choroby. Dziś można mówić o schorzeniu w jego pierwotnej i wtórnej wersji, w każdym przypadku mamy więc do czynienia z nieco innymi przyczynami jego powstania.

Najbardziej typowym przykładem pląsawicy pierwotnej jest pląsawica Huntingtona. Jej znakiem rozpoznawczym jest nie tylko obecność zaburzeń ruchowych, ale również objawów takich, jak depresja, otępienie, a nawet – zaburzenia osobowości. Wystarczy jedna kopia zmutowanego genu od rodzica, aby doszło do zachorowania, jest to więc schorzenie zaliczane do dziedziczonych autosomalnie dominująco. Innym przykładam pląsawicy pierwotnej jest dziedziczna niepostępująca pląsawica. W przeciwieństwie do choroby Huntingtona, jej objawy dają o sobie znać już w młodym wieku. U pacjentów pojawiają się jednak przede wszystkim ruchy mimowolne, nie ma zatem mowy o innych zaburzeniach neurologicznych.Pląsawice wtórne przeważnie są definiowane nie jako odrębne schorzenia, ale jako objawy innych chorób. Sygnały typowe dla nich są też często wiązane z możliwymi uszkodzeniami układu nerwowego, do których dochodzi na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych

Jak rozpoznać pląsawicę?

Specyfikę objawów choroby doskonale oddaje sama jej nazwa, nie bez przyczyny nawiązująca właśnie do tańca. U chorych obserwuje się więc ciągłe ruchy różnych części ciała zwracające na siebie uwagę ze względu na dużą płynność. Ruchy są mimowolne, nie mają też żadnego określonego celu. Często towarzyszy im hipotonia – obniżenie napięcia mięśniowego. W zależności od tego, jaki jest stopień zaawansowania choroby, mogą obejmować jedną lub więcej części ciała. Pląsawica kojarzy się przede wszystkim z mimowolnymi ruchami kończyn górnych, ruchy takie można jednak zaobserwować także w obrębie tułowia, twarzy, a nawet – całego ciała.

Pląsawica jest zwykle schorzeniem o postępującym charakterze. Jej pierwszym objawem są przeważnie grymasy twarzy występujące bez woli pacjenta, może jednak objawiać się także marszczeniem czoła. Objawy zwykle ustępują podczas snu. Kontrolowanie ich w życiu codziennym jest bardzo trudne, a nasilenie można zaobserwować zwłaszcza wtedy, gdy pacjentowi towarzyszą silne emocje. O ile w przypadku pląsawic pierwotnych postęp choroby jest powolny, o tyle pląsawice wtórne mają gwałtowny przebieg.
Comment here