Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaEmocjeRelacjeZdrowie

Oznaki depresji u mężczyzn

Rate this post

Zakres ludzkich emocji nie ma wpływu na płeć. Jednak wiele osób uważa, że ​​chroniczny smutek i depresja dotykają tylko kobiet. Zakłada się, że depresja jest oznaką słabości i wiele osób błędnie kojarzy ją z płcią żeńską. Depresja u mężczyzn jest powszechna, ale często trudna do zdiagnozowania.

Poznaj świat, gdzie groteska i komizm mieszają się z przerażeniem i buntem – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/rollercoaster-emocjonalny-karola-neubauera/

Nawet dzisiaj, kiedy znacznie więcej wiemy o psychologii i zdrowiu psychicznym, osoby z depresją są nadal piętnowane. W związku z tym szukają sposobów na ukrycie lub zaprzeczenie smutkowi. Może jest to jeden z powodów, dla których mężczyźni krócej żyją, wykazują wyższy wskaźnik samobójstw i częściej chorują niż kobiety.

„Strach i lęki – to z nimi depresja puka do drzwi. Boisz się ciągle – i to jest straszne, bo nie wiesz nawet kogo. Czego. Prześladują cię przeświadczenia, że ludzie wiedzą o chorobie. Obojętnie, czy to będzie śmierdziel ze śmietnika, fajna blondyna w kasie, zastęp spoconych harcerzy czy też Piotr Fronczewski. ”
-Karol Neubauer – Życie pozapsychotropowe-

Te założenia i stereotypy oznaczają, że depresja objawia się na różne sposoby u mężczyzn, dlatego może być trudna do wykrycia i zdiagnozowania. Często sami pacjenci nawet nie zdają sobie sprawy z depresji .

Objawy depresji u mężczyzn

  • Negatywny obraz siebie

Niska samoocena wraz z poczuciem winy i nieadekwatności może wskazywać na depresję u mężczyzn. Mężczyźni z depresją są często bardzo surowi wobec siebie. W związku z tym czują się niezdolni do radzenia sobie z każdą sytuacją. To sprawia, że ​​czują się sfrustrowani i bezużyteczni.

W przerwach pomiędzy całkowitym kalectwem mózgowym a w miarę lekką depresją zdarza się zatęsknić za zdrowiem. Jakkolwiek w pewnych epizodach myślisz, że już nigdy nie wyzdrowiejesz, zdarza się objawienie i naraz widzisz siebie w pełni sił i z planami na przyszłość.
-Karol Neubauer – Życie pozapsychotropowe-

Z drugiej strony mężczyźni zwykle uważają się za bardziej niezależnych od kobiet. Potrzebują niezależności i wolności.  Kiedy dopada ich depresja, te standardy i wymagania ulegają osłabieniu. Chociaż chcą być i działać w określony sposób, czują się niezdolni do tego ich przedsięwzięcia  kończą się niepowodzeniem. W rezultacie czują się winni i stają się bardzo samokrytyczni.

Depresja u mężczyzn.
  • Poczucie pustki i niezwykłego zachowania

Mężczyźni w depresji zwykle odczuwają pustkę, co oznacza, że ​​czują, że czegoś brakuje w ich życiu. Często towarzyszy temu głębokie poczucie straty, które próbują ukryć przed wszystkimi. Mężczyźni z depresją są niestabilni emocjonalnie, więc zachowują się inaczej niż zwykle. To z kolei sprawia, że ​​czują, że sytuacja wymyka się spod kontroli, co tylko sprawia, że ​​czują się bardziej bezradni. To błędne koło.

Niektóre objawy depresji, takie jak apatia, niska samoocena i smutek, są całkowicie niezależne od płci.

  • Zwiększona aktywność społeczna, seksualna lub zawodowa

Innym ważnym objawem depresji u mężczyzn jest ucieczka od problemów związanych z życiem społecznym, codziennością i rzeczywistością w świat iluzji i wyobrażeń. Mężczyźni często pracują więcej, wychodzą częściej z domu,  w wyniku stresu uprawiają więcej seksu, gdyż to pozwala im załagodzić negatywne odczucia. Ich relacje mogą być powierzchowne.Robią to, ponieważ cały czas chcą być zajęci. W ten sposób mają mniej czasu na skupienie się na swoich myślach i problemach. Ta taktyka unikania ma dwa cele:

Poznawcze. Chodzi o to, aby pozostać zajętym, aby uniknąć długiej listy zmartwień i obaw. Emocjonalny. Robienie innych rzeczy i rozproszenie pomaga zminimalizować uczucie pustki, które powoduje depresja.

  • Zachowania autodestrukcyjne i samobójstwa

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni z ciężką depresją mają wyższy odsetek zachowań autodestrukcyjnych i samobójczych. Najczęstsze sposoby, w jakie depresyjni mężczyźni próbują się wciągnąć, to narkotyki lub seks a także alkohol. Mężczyźni angażują się w takie zachowania, ponieważ są na siebie źli. Problem polega na tym, że uczucia te mogą stać się tak ekstremalne, że prowadzą do samobójstwa.

  • Język negatywny

Często nie widzisz mężczyzn płaczących lub wyrażających smutek. Ich objawy są zwykle mniej bezpośrednie niż u kobiet. Jednym ze sposobów wyrażania tego rodzaju uczuć jest pesymistyczne mówienie o świecie i samych sobie.

  • Używanie języka negatywnego podczas mówienia o nastroju jest kolejnym możliwym wskaźnikiem depresji u mężczyzn.

Prawdopodobnie mężczyzna nie powie bezpośrednio, jak się czuje, ale będzie sceptycznie nastawiony do wszystkiego (lub prawie wszystkiego). Ludzie z depresją często mówią o tym, jak pogarsza się sytuacja i że czekają na nich tylko złe rzeczy w przyszłości.

Przygnębiony facet pali.
  • Apatia, desperacja i pesymistyczne spojrzenie na przyszłość

Innym objawem depresji u mężczyzn jest utrata zainteresowania czynnościami lub wydarzeniami, które wcześniej sprawiały im przyjemność. Z czasem będą coraz bardziej apatyczni wobec wszelkiego rodzaju działań, które nie są absolutnie wymagane. Mogą nawet zacząć postrzegać rzeczy, które kiedyś były rozrywką jako obciążenie. Mężczyźni z depresją mogą spać więcej niż zwykle, godzinami oglądać telewizję lub robić coś innego, co pomoże im uniknąć myślenia i odczuwania.

Jeśli poprosisz ich o wyjście z rutyny, mężczyźni z depresją będą zirytowani. Kolejnym znakiem jest zaniedbanie ich osobistego wyglądu. Mogą przestać golić się lub przycinać brodę z „lenistwa” lub przestać zwracać uwagę na swój wygląd.

Pesymizm na temat przyszłości jest kolejnym powszechnym objawem depresji u mężczyzn. Mogą ciągle martwić się brakiem możliwości rozwoju osobistego lub oczekiwaniami, które nie są zgodne z ich celami. Wszystko to dzieje się w obliczu depresji u mężczyzn, ponieważ nie wykazują osobistych zasobów, aby poradzić sobie z problemami i uczuciami.

Jednak wielu autorów uważa, że ​​myśli pesymistyczne są połączeniem ciągłego zmartwienia i nietolerancji niepewności.

Na koniec należy wspomnieć, że najtrudniejszą rzeczą w depresji u mężczyzn jest skłonienie ich do rozpoznania. Ich psychologiczny opór przed przyznaniem się do depresji jest bardzo silny. Czasami najlepszą rzeczą jest skłonienie ich do przyznania się, że mają problem, bez oznaczania go jako depresję. To zachęci ich do szukania profesjonalnej pomocy.

Książka Karola Neubauera to pozycja dla wszystkich, którzy chcą zgłębić się w świat osoby chorej na depresję i poznać mechanizm jej działania. Z niej dowiemy się także, jak osoby chore odbierają postronni ludzie, oraz mamy szanse się dowiedzieć, jak działają szpitale psychiatryczne w Polsce.
Comment here