Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

Choroby, zaburzeniaCiekawostkiEmocjePorady

Problemy seksualne a depresja

Jeśli cierpisz na depresję kliniczną i doświadczasz problemów seksualnych, nie jesteś sam. Problemy seksualne, takie jak zaburzenia erekcji (ED) lub niezdolność do orgazmu, często współistnieją z depresją . Dobrą wiadomością jest to, że lekarze mogą zazwyczaj leczyć problemy seksualne związane z depresją .

5/5 - (2 votes)

Jaki jest związek między problemami seksualnymi a depresją?

Myśl o mózgu jako bardzo wrażliwym organie seksualnym . Pragnienie seksualne zaczyna się w mózgu i działa w dół. To ze względu na specjalne związki chemiczne mózgu znane jako neuroprzekaźniki. Te substancje chemiczne zwiększają komunikację między komórkami mózgu i powodują większy przepływ krwi do organów płciowych. Problem polega na tym, że przy depresji i innych zaburzeniach nastroju obwody mózgu, które komunikują się za pomocą tych substancji chemicznych, nie działają prawidłowo.

Wielu mężczyzn i kobiet z depresją mówi o niskim lub zupełnym braku pożądania seksualnego. A to bardzo obciąża intymne relacje . Poznaj świat osoby chorej na depresję.

Czy leki przeciwdepresyjne powodują problemy seksualne?

Podobnie jak środki przeciwdepresyjne są pomocne w poprawie nastroju lub poczucia własnej wartości, niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych – na przykład selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – mogą mieć niepożądane skutki uboczne. Te skutki uboczne mogą powodować problemy seksualne.Leki przeciwdepresyjne pomagają zwiększyć nastrój u osób z depresją, zmieniając funkcjonowanie chemikaliów mózgowych (neuroprzekaźników). Ale te same chemikalia biorą udział w reakcji seksualnej. Leki przeciwdepresyjne wpływają na szlaki nerwowe, które regulują reakcję seksualną, potencjalnie powodując zaburzenia seksualne. Seksualne skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych czasami wzrastają wraz ze wzrostem dawki leków . Leki przeciwdepresyjne, które wpływają na serotoninę, są również często stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn.

Jakie rodzaje problemów seksualnych są związane z lekami przeciwdepresyjnymi?

Problemy seksualne z lekami przeciwdepresyjnymi mogą obejmować:

  •    Niemożność inicjowania lub cieszenia się seksem
  •     Zaburzenia erekcji (ED) lub opóźniony wytrysk dla mężczyzn
  •     Zmniejszone pożądanie seksualne
  •     Niemożność osiągnięcia orgazmu

Jak rozwiązuje się problemy seksualne z depresją lub z lekami przeciwdepresyjnymi?

Jeśli cierpisz na depresję i zauważysz zmniejszone zainteresowanie seksem lub problemy z funkcjonowaniem seksualnym, ważne jest, aby ty i twój lekarz ustaliliście, czy przyczyną dysfunkcji seksualnej jest depresja, lek przeciwdepresyjny, który możecie przyjmować, czy inne medyczne wyjaśnienie. Istnieją sposoby radzenia sobie ze skutkami ubocznymi leków przeciwdepresyjnych bez narażania na leczenie. Lekarz może wypróbować nowsze leki przeciwdepresyjne, które mogą nie tłumić libido lub reakcji seksualnej, lub może przepisać inny lek, aby przeciwdziałać skutkom ubocznym na tle seksualnym, które można przyjmować jednocześnie z lekiem przeciwdepresyjnym.

Bez wiedzy o problemie seksualnym, twój lekarz nie może nic z tym zrobić. Rozmawiaj otwarcie zarówno z partnerem, jak i z lekarzem. Następnie zapytaj lekarza, co może pomóc w twojej sytuacji.

 
Comment here