Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

EmocjeRelacje

Odkryj, jak słuchanie wpływa na twoją duszę

Rate this post

Cenić opinię innych ludzi nie zawsze jest proste. Wynika to z faktu, że gdy jest ona całkowicie różna od naszych, zazwyczaj priorytetowo traktujemy nasz własny sposób postrzegania spraw. Czasem jest to powodem, że staniemy się bezkompromisowi, nie analizujemy, jak inni postrzegają rzeczywistość. Zamiast nas wzbogacać, stajemy się zubożali.

Ludzie to kopalnia tematów, trzeba tylko uważnie ich słuchać – rozmowa z Grażyną Mączkowską

Jeśli postępujemy w ten sposób, to dlatego, że (chociaż możemy temu zaprzeczać) zawsze lubimy mieć rację.  Aby otworzyć oczy na tę powszechną postawę, dzisiaj przyjrzymy się historii, która pomoże nam docenić opinie innych ludzi – opinie, które pochodzą z wiedzy wywodzącej się z ich indywidualnych środowisk. Jeśli przeczytasz to z otwartym umysłem, na pewno na tym skorzystasz.

Słoń w Savannah.

Opowieść o sześciu niewidomych mędrcach i słoniu

Pewnego razu w małej wiosce mieszkało sześciu mędrców. Cała szóstka była niewidoma. Pewnego dnia ktoś zabrał słonia do wioski. W obliczu takiej sytuacji sześciu mężczyzn szukało sposobów na poznanie słonia, ponieważ nie mogli go zobaczyć.

„Wiem” – powiedział jeden z nich. „Dotknijmy go!”

„Dobry pomysł” – powiedzieli inni. „W ten sposób z pewnością dowiemy się, jak wygląda słoń”.

Tak więc pierwszy mądry człowiek poczuł jedno z wielkich uszu słonia. Dotkał go powoli, tam i z powrotem.

„Słoń jest jak wielki wachlarz” – powiedział pierwszy mędrzec.

Drugi, czując nogi słonia, wykrzyknął: „To jest jak drzewo!”

„Oboje się mylicie”, powiedział trzeci mędrzec po zbadaniu ogona słonia. „Słoń jest jak lina!”

Nagle czwarty mędrzec (który czuł kły słonia) ryknął: „Słoń jest jak włócznia!”

„Nie, nie!” Krzyknął piąty. „To jak wysoki mur”. (Dotknął boku słonia).

Szósty mędrzec czekał do końca i trzymając dłonią słonia nogę, powiedział: „Mylisz się, słoń jest jak wąż”.„Nie? Nie. Jak lina.

„Wąż.”

„Zdecydowanie ściana.”

„Jesteś w błędzie.”

„Mam rację.”

„Nie ma mowy.”

Sześciu mężczyzn kłóciło się godzinami, nigdy nie zgadzając się, jaki jest słoń.

Aby docenić opinie innych ludzi, musisz słuchać

W tej historii możemy wyraźnie zobaczyć, że aby docenić opinie innych ludzi, musisz nauczyć się słuchać. Sześciu mędrców z opowieści nie słuchało tego, co mówili ich przyjaciele, tylko potwierdzali to, co czuli na podstawie dotyku. Ale to tylko przypuszczenie. W końcu żaden z nich nie zbliżył się do tego, jaki naprawdę jest słoń, ale mimo to zaciekle bronił własnych opinii. Choć wydaje się to absurdalne, zdarza się często.

Oczywiście wszyscy mieli częściowo rację w oparciu o to, co postrzegali. Jednak żaden z nich nie był blisko rzeczywistości. A co najgorsze, żaden z nich nie był w stanie docenić opinii innych.

Uczenie się cenić opinie innych ludzi.

Jak ta historia może nam pomóc? Następnym razem, gdy usłyszysz inną niż twoja opinię, proponuję spróbować spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.  Aby to zrobić, konieczne jest słuchanie, zadawanie pytań, jeśli jest coś, czego nie rozumiesz, a także wyrażanie własnej opinii.

Postrzeganie rzeczywistości w inny sposób

To nie znaczy, że inni nie mogą się mylić. Nauczymy się jednak pamiętać, że każda osoba postrzega rzeczywistość inaczej. Opinia każdego zawiera pewną prawdę. Pod wpływem naszych doświadczeń, wartości i przekonań nasz sposób postrzegania rzeczywistości może znacznie różnić się od innych. Ale czy to oznacza, że ​​niektóre są prawdziwe, a inne nie? Nic bardziej mylnego.

Z tego powodu docenianie opinii innych ludzi pozwoli nam wzbogacić nasze życie, zamiast je zubożać, zawsze broniąc naszego własnego sposobu widzenia rzeczy. Podobnie jak widzieliśmy w historii słonia i sześciu mędrców, nasza opinia może nie być tak poprawna, jak nam się wydaje.
Comment here