Zaburzenia emocjonalne – depresja i podobne.

Zaburzenia emocjonalne to obszerne pojęcie zawierające przeróżnego rodzaju zakłócenia postępowania, sposobu myślenia oraz nastroju człowieka.

CiekawostkiUzależnienia

Od czego można się uzależnić?

Rate this post

Pomyśl o czymś, co sprawia, że czujesz się dobrze. Może to być pomyślne zakończenie projektu w pracy, zjedzenie ciepłego czekoladowego ciasteczka lub wypicie whisky. Może to być zaciągnięcie się papierosem lub zakupy. Dawka Vicodinu lub heroiny.

Te doświadczenia nie prowadzą automatycznie do uzależnienia. Co napędza niektórych ludzi do poszukiwania tych doświadczeń, nawet jeśli są one kosztowne lub szkodliwe dla ich zdrowia i relacji?

„Uzależnienie jest zaburzeniem biopsychospołecznym. To połączenie genetyki, neurobiologii i tego, jak oddziałuje z czynnikami psychologicznymi i społecznymi” – powiedziała Maureen Boyle, doradczyni ds. Zdrowia publicznego i dyrektorka działu polityki naukowej w National Institute on Drug Abuse.

Mechanizm wzajemny

Chociaż droga każdego do uzależnienia jest inna – niezależnie od tego, czy próbuje on narkotyku, czy posuwa się do jakichś zachowań, ponieważ to jest to, co robią jego rodzice lub rówieśnicy, lub po prostu z ciekawości – to, co jest wspólne dla wszystkich uzależnień i tych behawioralnych również, to oszałamiająca zdolność do zwiększania ważnej substancji chemicznej w mózgu, zwanej dopaminą.

Dopamina jest cząsteczką, która promuje wiadomości przez centrum nagrody mózgu. To daje ludziom poczucie przyjemności i wzmacnia zachowania krytyczne dla przetrwania, takie jak jedzenie i uprawianie seksu, zakupomania itp.

W kręgu UZALEŻNIEŃ – od czego można się uzależnić?

Od czego jeszcze można się uzależnić?

Istnieją pewne rzeczy, które wykonujemy codziennie, bez zastanowienia. Jednak czy wiesz, że niektóre z tych codziennych czynności mogą w rzeczywistości przekształcić się w uzależnienia? Oto 10 zaskakujących rzeczy, od których możesz być uzależniony… Poznaj kiedy odstresowacz staje się nałogiem?

 

 • Telewizja

Czasami oglądanie telewizji pomaga nam się zrelaksować, jeśli okaże się jednak, że nasze życie kręci się wokół tego, co jest na ekranie, może być to sygnał, że jesteśmy uzależnieni od telewizji. Nielsen Media Research – międzynarodowa firma badawcza specjalizująca się w telemetrycznych badaniach oglądalności telewizji odkryli, że przeciętny Amerykanin ogląda cztery godziny telewizji każdego dnia – do czasu ukończenia 65 lat.

Oznaczałoby to, że poświęcają oglądaniu telewizji łącznie dziewięć lat. Uzależnienie od telewizji sprawia, że prowadzisz siedzący tryb życia, co może drastycznie zwiększyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak choroby układu krążenia i serca.

 •  Słuchanie muzyki

Wszyscy mamy ulubioną piosenkę, która gwarantuje uśmiech na naszej twarzy, bez względu na to, jak zły był nasz dzień, a według naukowców z McGill University to uczucie może być naprawdę uzależniające. Ich badania sugerują, że kiedy słuchamy muzyki, którą lubimy, doświadczamy poprawy nastroju, w wyniku czego nasze ciała reagują w taki sam sposób, podczas spożywania przyjemnych potraw – uwalniając neuroprzekaźnik, dopaminę. To właśnie ta substancja chemiczna sprawia, że chcemy powtarzać zachowania, aby ponownie odzyskać to uczucie, dlatego możemy stać się uzależnieni od słuchania naszych ulubionych piosenek.

 • Przeglądanie Internetu 

Jeśli jesteś osobą, która spędza dużo czasu w Internecie, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, że możesz być od niego uzależniony? Badania przeprowadzone w Chinach wykazały, że uzależnienie od Internetu może mieć podobny wpływ na mózg, jak uzależnienia od narkotyków i alkoholu. W wyniku tego każdy, kto cierpi z powodu uzależnienia od Internetu, może odczuć objawy wspólne z innymi uzależnieniami, takimi jak objawy odstawienia. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Leeds wykazało związek między uzależnieniem od Internetu a depresją.

 • Miłość 

Czy masz przyjaciela, który stale jest w nowym związku, który nigdy nie lubi samotnie spędzać czasu, zanim znów nawiąże kolejny romans? Może myślisz, że po prostu ma pecha w miłości, ale może się okazać, że w rzeczywiści jest po prostu uzależniony od miłości, seksu.

Według badań wynika, że możesz uzależnić się od tego euforycznego uczucia, które pojawia się, gdy się zakochujesz. Arthur Aron, psycholog, który prowadził badanie, które badało uzależnienie od miłości, odkrył, że kiedy się zakochujesz, uruchamia się identyczny system w mózgu, który jest wywołany także przy uzależnieniu od narkotyków. • Kolczyki i tatuaże

Czy zauważyłeś, że ludzie posiadający tatuaże mają zwykle więcej niż jeden? Albo, jeśli mają tylko jeden, zazwyczaj planują inny w przyszłości? To samo tyczy się piercingu – są osoby, które nie chcą zatrzymać przy jednym kolczyku. Czy to po prostu pragnienie modyfikacji ciała lub, czy to już symptom uzależnienia?

Ponieważ modyfikacje ciała, takie jak tatuaże, piercing lub branding, które powodują pewien ból, organizm uwalnia endorfiny. Wiele osób nazywa endorfiny „naturalnym bólem ciała”. Kiedy twoje ciało odczuwa ból, uwalnia endorfiny, które komunikują się z receptorami w mózgu. Zgadza się – endorfiny rzeczywiście zachowują się podobnie do leków, takich jak morfina i inne środki przeciwbólowe.

 • Cukier

Prawdopodobnie żartowałeś kiedyś z uzależnienia od czekolady i innych słodkich przysmaków, ale badania wykazały, że w rzeczywistości możesz uzależnić się od słodkich przekąsek. Badania sugerują, że pokarmy cukrowe, które spożywamy, mogą uwalniać do mózgu substancje chemiczne znane jako „opiaty”, co prowadzi do silnego uczucia satysfakcji. W badaniu przeprowadzonym przez australijski Uniwersytet Queensland porównano wpływ kokainy na organizm oraz na działanie cukru. Wyniki były porównywalne.

 • Praca

Dla wielu osób może to być trudne uzależnienie, ale badania sugerują, że bycie „pracoholikiem” jest faktycznym stanem i może negatywnie wpłynąć na twoje relacje i zdrowie. Badanie przeprowadzone w Hiszpanii wykazało, że około 12 procent ludzi pracujących w kraju jest uzależnionych od pracy, a w Japonii „karoshi” (śmierć przez przepracowanie) powoduje około 1000 zgonów rocznie. Zastanów się uważnie, zanim zgodzisz się na to, że twój szef zaproponował ci nadgodziny…

 • Opalanie 

Uzyskanie pięknej opalenizny na wakacjach jest czymś, do czego wielu ludzi dąży. Jednak jeśli twoje dążenie do opalenizny stało się poważnym pragnieniem, możesz cierpieć na „tanoreksję”. Badanie opublikowane w czasopiśmie Biologia uzależnień sugeruje, że promienie ultrafioletowe z łóżek opalających lub ze słońca może powodować zmiany w mózgu podobne do uzależnienia od narkotyków. Autor badania, dr Bryon Adinoff powiedział, że mózg reaguje na światło UV w obszarach związanych z nagrodą – dlatego niektórzy ludzie uzależniają się od opalania pomimo zagrożeń dla zdrowia.

 • Pomadka

Jest to coś, co wielu z nas robi bez namysłu (zwłaszcza w miesiącach zimowych). Chodzi o używanie balsamu do ust, która to czynność może stać się czymś w rodzaju uzależnienia. Chociaż balsam do ust daje tymczasową wilgoć, może również zakłócać tworzenie naturalnej wilgoci i obrót komórkowy, co z kolei prowadzi do stosowania większej ilości balsamu do ust, aby zrównoważyć efekty suszenia. W przeciwieństwie do innych uzależnień zakładanie balsamu do ust nie zagraża życiu, ale istnieje wiele forów internetowych, które oferują pomoc osobom, które bez kontroli stosują balsam do ust.

 • Gry wideo

Gry wideo mogą wydawać się nieszkodliwą rozrywką, ale badania sugerują, że może to być znacznie poważniejszy problem niż mogłoby się wydawać. Badania przeprowadzone przez Douglasa Gentile z Iowa State University wykazały, że wśród Amerykanów w wieku 8-18 lat, którzy grają w gry wideo, 8,5 procent wykazuje liczne objawy uzależnienia. Wiele krajów opracowało również specjalistyczne ośrodki, które pomagają ludziom radzić sobie z tym uzależnieniem. Jak w przypadku każdego uzależnienia, skutki zbyt dużej ilości gier mogą zrujnować karierę, relacje, a w skrajnych przypadkach powodować skrajne wyczerpanie powodujące w rezultacie śmierć gracza.

MUSZKI OWOCÓWKI – DANUTY SADOWNIK

Autoterapeutyczna książka, napisana z bezinteresownej miłości do ludzi. Książka o rzeczach trudnych, napisana jest z poczuciem humoru i lekkością właściwą autorce.

Uzależniony. Droga do trzeźwości. Na podstawie życia Adama Gałęskiego – Monika Jagodzińska

Doskonała pozycja dla tych, którzy chcą poszerzyć horyzonty i poznać problem uzależnienia od podszewki, dla tych, którzy wśród swoich bliskich lub w otoczeniu mają takie osoby, a także dla tych, którzy z uzależnieniem się zmagają.
Comments (1)

 1. […] Jakie są rodzaje uzależnienia? […]

Comment here